Klucze oczkowe – jak dobrać właściwy dla siebie

W każdym domu powinno znaleźć się minimalny zestaw narzędzi ręcznych. Wśród nich nie powinno zabraknąć kluczy. Szczególnie popularną ich grupą są klucze oczkowe. Jakie możemy wymienić ich rodzaje oraz jak wybrać dla siebie najbardziej odpowiedni zestaw? Zobaczmy.

Klucze płaskie a oczkowe

Klucze oczkowe to jedne z najbardziej rozpowszechnionych kluczy warsztatowych. Są uznawane za znacznie bardziej wygodne w użyciu niż klucze płaskie. Dzieje się tak z racji większej powierzchni stycznej z wkręcaną lub wykręcaną śrubą czy nakrętką, przez co eliminowana jest możliwość ślizgania się. To zapobiega zaś uszkodzeniu nakrętki czy łba śruby. Pod tym względem klucze oczkowe prześcigają swoje płaskie odpowiedniki.

Minusem kluczy oczkowych jest konieczność pełnego dostępu do wkręcanego/wykręcanego łącznika. Takiego ograniczenia nie posiadają klucz płaskie.

Czy wiesz, że...?

Obok kluczy oczkowych spotkamy również klucze płasko-oczkowe. Jest to klucz zakończony kluczem płaskim (z jednej strony) i kluczem oczkowym (z drugiej). Takie rozwiązanie uznawane jest za najbardziej uniwersalne w typowych zastosowaniach domowych czy warsztatowych. Na tej zasadzie, spotykane często w praktyce klucze płaskie z grzechotką, są nazwami niepoprawnymi, a najczęściej oznaczają właśnie klucze płasko-oczkowe z grzechotką.

/Klucze_oczkowe_2/Klucze_oczkowe_2/Klucze_oczkowe_2/Klucze_oczkowe_2

Rodzaje kluczy oczkowych

W sklepach budowlanych znajdziemy różne warianty kluczy oczkowych. Do nich będą należeć:

- klucze oczkowe zamknięte i otwarte – te pierwsze to najbardziej uniwersalne klucze o pełnym zamknięciu oczka. Drugie zaś klucze, zwane półotwartymi, mają niedomknięte oczka i znajdują zastosowanie w układach hamulcowych;

- klucze oczkowe proste i z grzechotką – grzechotka, czyli element ruchomy za zapadką, jest bardzo wygodnym i przyspieszającym znacznie pracę udogodnieniem. Dzięki niej nie musimy dokonywać narzędziem pełnych obrotów, co szczególnie przydatne jest w trudno dostępnych miejscach;

- klucze oczkowe krótkie i długie – w tym podziale istotna jest długość rękojeści. Im dłuższy klucz, tym większą dysponujemy siłą dokręcania. Klucze krótkie przydatne będą w miejscach, gdzie nie ma zbyt wielkiego pola do manewru;

Klucze_oczkoweKlucze_oczkoweKlucze_oczkoweKlucze_oczkowe

- klucze oczkowe odgięte, osadzone oraz łamane – do dotarcia w trudno dostępne miejsca przydadzą się nam klucze z różnie wygiętymi rękojeściami. Oczko klucza odgiętego jest ustawione w innej płaszczyźnie niż jego rękojeść. Nieco inaczej ma się sprawa z kluczem osadzonym, gdzie tylko niewielka część rękojeści znajduje się pod kątem. Największą swobodę dostarcza klucz oczkowy łamany, którego końcówka robocza jest ruchoma i może pracować w różnych płaszczyznach.

Jaki skompletować zestaw kluczy?

Wybierając dogodny dla siebie zestaw kluczy oczkowych lub płasko-oczkowych, najpierw przyjrzyjmy się materiałowi, z którego zostały wytworzone. Niektóre z nich są tak wytrzymałe, że producenci dodają na produkt dożywotnią gwarancję.

Drugim czynnikiem są rozmiary. Tutaj producenci oferują kilkanaście rozmiarów od 6 mm do nawet 30 mm. Do najczęściej spotykanych rozmiarów gwintów należą:

- M5 – klucze 8 mm,

- M6 – klucze 10 mm (rzadko 11 mm),

- M8 – klucze 13 mm (niegdyś także 12 mm),

- M10 – klucze 17 mm (czasem 16 mm),

- M12 – klucze 19 mm.

Klucz_oczkowy_odgiety_MegaKlucz_oczkowy_odgiety_MegaKlucz_oczkowy_odgiety_MegaKlucz_oczkowy_odgiety_Mega