Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Sprytne sposoby na zwiększenie przestrzeni

Nieduża łazienka nie musi być mało funkcjonalna, ale trudno jest nagle zwiększyć jej rozmiar. Warto jednak wiedzieć, jak powiększyć małą łazienkę optycznie – to jest do zrobienia! Przedstawiamy triki, które mogą Ci pomóc.

Nieduża łazienka ma swoje zalety i wady – choć, według jej właścicieli, tych drugich jest o wiele więcej. Przytłoczona nadmiarem mebli oraz nieodpowiednim wystrojem może wydawać się wręcz klitką. Z tego powodu warto wiedzieć, jak zaaranżować małą łazienkę, aby prezentowała się korzystnie. To nie jest takie trudne, zwłaszcza jeśli planujesz w najbliższym czasie wykonać remont.

Jak powiększyć małą łazienkę? Oto kilka trików!

Sprawdź nasze sposoby na to, jak optycznie powiększyć łazienkę w trakcie remontu i po nim!

Jasne kolory płytek

Nie trzeba być specjalistą od aranżacji wnętrz, żeby wiedzieć, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, a ciemne zaś czynią ją jeszcze mniejszą w odbiorze, niż w rzeczywistości jest. Czy musimy „pożegnać” się z łazienką w czarnej glazurze? Niekoniecznie. Elementy o ciemnej kolorystyce możemy zastosować, pamiętając o tym, by je właściwie umiejscowić – na przykład wykorzystując formę eleganckich pasów.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że chłodne barwy jak biel, szarość, błękit, blady fiolet i jasna zieleń optycznie „oddalają” ściany od siebie. Kierując się tą zasadą, unikajmy ciepłych odcieni płytek. Jeśli zastanawiasz się, jak optycznie powiększyć małą łazienkę, możesz też postawić na produkty takie jak jasnoszara Glazura Odys. Specjalny sposób przygotowania płytki sprawia, że wymaga ona bardzo wąskiej fugi, przez co łazienka wydaje się większa, niż jest w rzeczywistości.

jak optycznie powiększyć małą łazienkę

Meble z frontami lustrzanymi

Lustra to zawsze świetne rozwiązanie we wnętrzach, które wydają się zbyt małe. Stwarzają wrażenie dodatkowego wymiaru, dzięki czemu będą idealne, jeśli zastanawiasz się, jak optycznie powiększyć małą łazienkę. Możesz oczywiście zainwestować w tradycyjne lustra na ścianę, najlepiej z oświetleniem punktowym. Wówczas będą nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne podczas zabiegów higienicznych.

Na tym jednak nie musisz poprzestać. Wybieraj meble, które mają lustrzane fronty. W małej łazience problemem jest zwykle brak miejsca na przechowywanie produktów higienicznych. Zamiast klasycznego lustra wybierz więc szafkę lustrzaną. Będzie ona spełniała kilka ról jednocześnie. Masz niską łazienkę? Postaw na słupek łazienkowy z lustrem. Zyskasz przestrzeń do przechowywania, a jednocześnie będziesz mieć też możliwość optycznego podwyższenia pomieszczenia.

jak optycznie powiększyć łazienkę

Układanie płytek ściennych

Nie zabudowuj glazurą ściany do samego sufitu. Pozostaw wolną górną część ściany i pomaluj ją na ten sam kolor, co sufit, tak by stworzyła z nim całość. Dodatkowo pamiętaj, że poziomo ułożone płytki ceramiczne optycznie poszerzają łazienkę. Pionowe ułożenie jest z kolei polecane do zbyt niskich pomieszczeń.

Jak powiększyć optycznie małą łazienkę? Warto zastosować glazurę o większym formacie – świetnie nadają się płytki w rozmiarze 30 x 60 cm albo 60 x 120 cm, białe, matowe. Podobny efekt uzyskamy, układając pasy w kontrastowych kolorach. Nie są polecane płytki w duże i bogate wzory. Jeśli nie lubimy jednobarwnych elementów, zastosujmy glazurę o widocznej fakturze.

Wiszące meble i urządzenia sanitarne

Oprócz wanny, pralki i prysznica wszystko w łazience może być podwieszane. Ten sposób sprawdzi się, jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zaaranżować małą łazienkę. Wybierz tę opcję, jeśli chcesz:

  • zyskać dodatkowe miejsce pod sprzętami i meblami;

  • ułatwić sobie sprzątanie;

  • swobodnie poruszać się – podwieszane meble i urządzenia sanitarne umożliwiają bardzo bliskie podejście do nich, ponieważ bez problemu umieścisz pod nimi stopy,

  • oszczędzić miejsce na podłodze i pod ścianą – w ten sposób wykorzystasz je w ciekawy sposób.

Doskonale sprawdzi się tu komplet mebli modułowych – wiszące szafki z szufladami, które mogą posłużyć jako obudowa umywalki bądź zostać zamknięte od góry funkcjonalnym blatem. Postawiona na nim umywalka nablatowa i stworzona duża przestrzeń do przechowywania wszelkich niezbędnych do mycia akcesoriów sprawnie eliminują konieczność wymyślania dodatkowych sposobów aranżowania tej przestrzeni. Ten rodzaj mebli zazwyczaj znajdziesz w optymalnie zaprojektowanych kompletach.

Prysznic, którego prawie nie ma

Rozwiązanie tak nowoczesne, jak i funkcjonalne i ułatwiające codzienne sprzątanie – bezbrodzikowa kabina prysznicowa ze składanymi drzwiami sprawdzi się, gdy nie wiesz, jak powiększyć łazienkę. Szklane, transparentne skrzydła nawet w momencie ich rozłożenia nie obciążają wizualnie pomieszczenia, a gdy są złożone – automatycznie zyskuje ono na wielkości.

Tym, co tworzy wrażenie dużej przestrzeni, jest zupełny brak brodzika. Jednolicie wykończona podłoga na całej długości i szerokości łazienki sprawia, że pomieszczenie zyskuje dodatkową, niemal wolną powierzchnię. To również nieocenione rozwiązanie w zakresie sprzątania. Decydując się na prysznic bez brodzika, dowiedz się, jak go zaprojektować i jakie są zasady montażu takiego rozwiązania.

Prysznic bez brodzika ma jeszcze inne zalety. Jego brak ułatwi bowiem korzystanie z prysznica osobom starszym. Również kąpanie psa będzie o wiele wygodniejsze, ponieważ zazwyczaj nasz pupil nie chce wchodzić do brodzika. Jednolicie wykończona powierzchnia na całej szerokości i długości podłogi w łazience skutecznie „oszuka” naszego psa i nie wywoła w nim lęku.

jak powiększyć łazienkę

Dobierz odpowiednie oświetlenie

Przy małym wnętrzu nie decyduj się na jedno, górne źródło światła. Wybierz raczej oświetlenie punktowe. Ustaw je tak, aby było skierowane w odpowiednią stronę, co również pozwoli Ci, za pomocą strugi światła, powiększyć wnętrze. Zdecyduj się raczej na żarówki o neutralnej i zimnej barwie. W ten sposób nie tylko odkryjesz, jak powiększyć optycznie małą łazienkę, ale również ułatwisz sobie codzienne zabiegi pielęgnacyjne, jak np. wykonywanie makijażu.

Stworzenie dobrze prezentującego się wnętrza nie jest trudne, ale o wiele trudniej jest zaplanować to, jak optycznie powiększyć łazienkę. Niektóre triki pozwalają na uzyskanie nie tylko modnego, ale i zdecydowanie większego pomieszczenia. Do aranżacji małej łazienki, która będzie funkcjonalna, ładna, a przy okazji optycznie większa, wykorzystasz asortyment sklepu Castorama. Wybierz produkty, które odpowiadają Twojemu gustowi.