Produkty

Kochanie, powiększyłem naszą łazienkę – nowoczesne sposoby na większą przestrzeń

Kochanie, powiększyłem naszą łazienkę – nowoczesne sposoby na większą przestrzeń

Swoboda poruszania się w łazience nie musi być domeną jedynie wielkich pomieszczeń. Jednak wygoda sprzątania i korzystania z wyposażenia powinna cechować zarówno małe toalety, jak i obszerne pokoje kąpielowe. Oto, jak urządzić łazienkę w taki sposób, aby minimalnie zająć dostępną nam przestrzeń.

Na to, jak będzie zagospodarowana przestrzeń w naszej łazience, ma wpływ nie tylko jej rozmiar. Również w małym pomieszczeniu możemy skutecznie zaoszczędzić miejsce i zmieścić wszystko, czego potrzebujemy, zachowując jednocześnie wygodę poruszania się i korzystania ze sprzętów czy mebli. Poznajmy zatem podstawowe zasady, których zastosowanie pozwoli nam znacznie zaoszczędzić przestrzeń w łazience.

Szafka wisząca Retro 46 x 57 x 25 cm wenge
Szafka wisząca Retro 46 x 57 x 25 cm wenge

Wybierajmy wiszące meble i urządzenia sanitarne

Oprócz wanny, pralki i prysznica wszystko w łazience może być podwieszane. Wybierzmy taką opcję, jeśli chcemy:

- zyskać dodatkowe miejsce pod sprzętami i meblami,

- ułatwić sobie sprzątanie,

- swobodnie poruszać się – podwieszane meble i urządzenia sanitarne umożliwiają nam bardzo bliskie podejście do nich, ponieważ bez problemu umieścimy pod nimi stopy,

- oszczędzić miejsce na podłodze i pod ścianą – w ten sposób wykorzystamy w ciekawy sposób.

Doskonale sprawdzi się tu komplet mebli modułowych – wiszące szafki z szufladami, które mogą posłużyć jako obudowa umywalki bądź zostać zamknięte od góry funkcjonalnym blatem. Postawiona na nim umywalka nablatowa i stworzona duża przestrzeń do przechowywania wszelkich niezbędnych do mycia akcesoriów sprawnie eliminują konieczność wymyślania dodatkowych sposobów aranżowania tej przestrzeni.

Czy wiesz, że…

Swobodę poruszania się i wygodę korzystania z poszczególnych urządzeń sanitarnych zapewnia nam zasada pozostawiania wolnej przestrzeni o odpowiednich parametrach. Określamy w niej kolejno odległość i wysokość:

Słupek wysoki Retro 46 x 180 x 35 cm wenge
Słupek wysoki Retro 46 x 180 x 35 cm wenge

- 50-100 x 70 cm przed umywalką, gdzie pierwszy zakres jest zależny od wielkości misy,

- 80 x 80 cm przed miską WC,

- 100-120 x 70-100 cm przed wanną,

- 80-100 x 90-110 cm przed brodzikiem.

Stawiajmy na wielofunkcyjne wyposażenie do łazienki

Szafka pod umywalkę Retro 85 cm wenge
Szafka pod umywalkę Retro 85 cm wenge

Sporo przestrzeni zaoszczędzimy przede wszystkim sprytnie podchodząc do kwestii wyposażenia naszej łazienki. Bardzo ważne jest, aby nie umieszczać w niej na siłę zbyt wielu urządzeń sanitarnych czy mebli. Zdecydujmy, czego naprawdę potrzebujemy i obmyślmy, jak wprowadzić rozwiązania typu 2 i 3 w 1.

Dobrym sposobem na kompromis pomiędzy wprowadzaniem do pomieszczenia i wanny, i prysznica, a rezygnowaniem z któregoś z nich, jest wybranie wanny z funkcją natrysku. Najprostszą formą będzie zamontowanie przy niej standardowego modelu baterii prysznicowej i zastosowanie zasłony na drążku. Możemy jednak wybrać bardziej estetyczne, a przy tym ażurowe rozwiązanie i dopasować do wanny odpowiedni parawan. W ten sposób zyskamy wymarzone urządzenie sanitarne i do kąpieli, i do szybkich, ożywczych natrysków.

Porada eksperta

To mit, że w małej łazience na pewno nie zmieścimy wanny. Obecnie producenci dostarczają nam rozwiązania szyte na miarę. Nie tylko możemy zamówić wannę na wymiar, ale jeszcze mamy bardzo wiele niewielkich modeli do wyboru. Być może nasza kąpiel nie będzie przypominała relaksu jak z salonów spa, jednak wanna – w jakimkolwiek rozmiarze – to duże udogodnienie. Przydaje się również rodzinom z dziećmi.

Innym przykładem wielofunkcyjnego wyposażenia łazienki są szafki z lustrami i szafki z umywalkami. W niewielkiej łazience będzie to podstawa wygody i stworzenie estetycznego miejsca do przechowywania kosmetyków i akcesoriów. Kilka dodatkowych półek, które nie będą nam zawadzać ani zabierać przestrzeni wystarczy, aby pomieszczenie stało się funkcjonalne. Takie meble są szczególnie efektywne w małych łazienkach, jednak nie powinniśmy z nich rezygnować w przypadku posiadania większej przestrzeni. Szafka umywalkowa z dużymi szufladami to mebel, dzięki któremu wszystkie nasze potrzebne do malowania się, golenia czy pielęgnacji włosów i twarzy akcesoria i kosmetyki mamy pod ręką. Za lustrem możemy zaś umieścić wszelkie leki, szczoteczki do zębów, zapasowe pasty i mydła.

Drzwi prysznicowe składane Cooke&Lewis Beloya 120 cm chrom/transparentne
Drzwi prysznicowe składane Beloya 120 cm 

Prysznic, którego prawie nie ma

Rozwiązanie tak nowoczesne, jak i funkcjonalne i ułatwiające codzienne sprzątanie – bezbrodzikowa kabina prysznicowa ze składanymi drzwiami to doskonały sposób na to, żeby powiększyć przestrzeń naszej łazienki. Szklane, transparentne skrzydła nawet w momencie ich rozłożenia nie obciążają wizualnie pomieszczenia, a gdy są złożone, automatycznie zyskuje ono na wielkości.

Tym, co tworzy wrażenie dużej przestrzeni, jest zupełny brak brodzika. Jednolicie wykończona podłoga na całej długości i szerokości łazienki sprawia, że pomieszczenie zyskuje dodatkową, niemal wolną powierzchnię. To również nieocenione rozwiązanie w zakresie sprzątania. Decydując się na prysznic bez brodzika, dowiedzmy się, jak go zaprojektować i jakie są zasady montażu takiego rozwiązania.

Prysznic bez brodzika ma jeszcze inne zalety. Jego brak ułatwi bowiem wchodzenie pod natrysk osobom starszym. Również kąpanie psa będzie o wiele wygodniejsze, ponieważ zazwyczaj nasz pupil nie chce wchodzić do brodzika. Jednolicie wykończona powierzchnia na całej szerokości i długości podłogi w łazience skutecznie „oszuka” naszego psa i nie wywoła w nim lęku.

Po skończonej kąpieli pod prysznicem składane drzwi mogą przylegać do ściany, dzięki czemu w rzeczywisty sposób pomieszczenie powiększa się. Zyskujemy więcej przestrzeni do swobodnego poruszania i korzystania z łazienki.sposób na więcej przestrzeni w łazience

Triki powiększające przestrzeń w łazience

Jak wiadomo, jasne barwy powiększają pomieszczenia. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić w naszej łazience, aby zyskała optycznie większe rozmiary. Wykańczając podłogi i ściany, możemy zdecydować się na zastosowanie tych samych płytek ceramicznych. W ten sposób nie tworzymy silnej granicy między pionem i poziomem, czym uzyskujemy wrażenie głębi. Rozmaite dekory, mozaiki, paski i kafle innego rodzaju niż te główne zarezerwujmy na mniejsze połacie ściany, wykańczając nimi wnęki czy podkreślając wybrane części łazienki. Zastosujmy je np. wokół umywalki, miski WC czy nad wanną.

Uwaga!

Należy pamiętać, że im bardziej wzorzyste i mozaikowe płytki ceramiczne, tym większy wizualnie chaos może zapanować w pomieszczeniu. Decydujmy się na bardziej jednolite rozwiązania. 90% wykończenia ścian i podłóg, szczególnie w niewielkiej łazience, powinno być tej samej lub dość zbliżonej i koniecznie jak najjaśniejszej barwy. W ten sposób optycznie powiększymy pomieszczenie.

Innym trikiem na optyczne powiększenie naszej łazienki jest wybór wielkoformatowych płytek ceramicznych. Niewielkie kafelki będą pomniejszać pomieszczenie, a duże wymiary okładziny wywołają spektakularny efekt większej wizualnie przestrzeni.

W małych łazienkach oraz wszędzie tam, gdzie zależy nam na zwiększaniu przestrzeni doskonale sprawdzą się łazienkowe meble z lustrzanymi frontami. Lustra bardzo skutecznie wywołują wrażenie głębi, rozjaśniają pomieszczenie, a także optycznie znacznie je powiększają.

Siedzisko Ravak Ovo P opal
Siedzisko Ravak Ovo P opal

Jasne, wtapiające się w ściany meble to również doskonały zabieg, jeśli chcemy urządzić przestrzenną łazienkę. Najlepszym zaś rozwizaniem będzie wpasowanie je we wnęki, które całkowicie zrównają je ze ścianami. W ten sposób stworzymy minimalistyczne, przestrzenne pomieszczenie.

Ostatnią kwestią będzie właściwie oświetlenie łazienki, co znacznie wpływa na estetyczny wygląd i uzyskanie wrażenia większej przestrzeni.

Dowiedzmy się jeszcze, jakie są najczęściej popełniane błędy w aranżacji łazienki, abyśmy mogli ich uniknąć i stworzyć pomieszczenie maksymalnie nam odpowiadające.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma

Idealne rozwiązania w tradycyjnym stylu – sprawdź meble łazienkowe Perma
Meble łazienkowe powinny być funkcjonalne i dawać komfort codziennego użytkowania. Tradycyjne kształty, sprawdzone rozwiązania – klasyczne meble...
Czytaj więcej

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela

Meble do łazienki – sprawdź kolekcję mebli GoodHome Avela
Projektowanie idealnej łazienki bywa żmudnym i wymagającym procesem, gdy chcesz optymalnie wykorzystać każdy metr pomieszczenia. Warto się do niego od...
Czytaj więcej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej

Nowa łazienka – inspiracje Doroty Szelągowskiej
Dorota Szelągowska, jako specjalistka od pomysłów na pomieszczenia „bez pomysłu”, bierze na tapetę łazienkę Agaty i Kacpra. Para ci...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Kochanie, powiększyłem naszą łazienkę – nowoczesne sposoby na większą przestrzeń