Nie przegap! LOTERIA URODZINOWA do 16.04! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Komarzyca

Gatunek nazywany jest koleusowatym nie bez powodu. Do rodzaju plektrantusa zostało włączonych wiele koleusów. Komarzyca wywodzi się między innymi z Australii i tam można ją spotkać w środowisku naturalnym. Ta roślina zielna posiada zwisające pędy, które mogą osiągnąć 100 cm długości. Liście plektrantusa koleusowatego są pojedyncze, owalne, a także błyszczące i woskowate, a ich cechą szczególną jest karbowanie. Z reguły bardzo jasne, mogą być też ciemnozielone. Liście komarzycy wyróżniają się zazwyczaj również białymi (czy po prostu jaśniejszymi) obwódkami lub plamami; szczególnie odmiana ‘Marginatus’.

Roślina może osiągnąć wysokość 20 cm i szerokość 60 cm. Komarzyca jest nazywana również komarnicą i kadzidełkiem; wydziela bardzo intensywny zapach, który odstrasza naprzykrzające się insekty. Kwiatostany tego plektrantusa są drobne i raczej mało ozdobne, a pojawiają się od lata do jesieni. Rurkowate kwiaty mają biały lub fioletowy kolor.

Komarzycę można uprawiać w warunkach polskich w domu lub gruncie jako roślinę jednoroczną. Jest wrażliwa na mróz. Raczej mało wymagająca roślina nadaje się nawet do suchych pomieszczeń. Zimą jednak lepiej zapewnić jej nieco chłodniejsze warunki niż panujące w ogrzewanych wnętrzach. Plektrantus może również źle znosić bezpośrednie i zbyt intensywne nasłonecznienie. Latem dobrze czuje się na zewnątrz. Wierzchołki pędów można usuwać, aby roślina miała bardziej krzaczasty pokrój.

W Polsce plektrantus koleusowaty raczej nie zawiązuje nasion, ale wiosną i latem można go rozmnożyć poprzez pobieranie fragmentów pędów – da się je łatwo ukorzenić.

Ze względu na zwisające pędy, komarzyca nadaje się świetnie jako dekoracja do podwieszanych donic i pojemników czy koszy. Jej liście są z reguły niezwykle ozdobne, dlatego chętnie uprawia się ją jako roślinę doniczkową. Ponadto wydziela zapach odstraszający komary, dlatego przydaje się w letnie wieczory.