Komu przydadzą się pachołki drogowe?

Zwiększają bezpieczeństwo kierowców i przechodniów, sygnalizują chwilowe utrudnienia na drodze, przykuwają uwagę i wzbudzają ostrożność. Pachołki drogowe mają ogrom zastosowań! Co ciekawe, szczególnie przydatne mogą okazać się we… własnym garażu.

Do czego służą pachołki drogowe?
pachołki drogowe

Pachołki drogowe nie bez powodu zostały okrzyknięte jednym z najefektywniejszych i najtańszych rozwiązań, pomagających w zapanowaniu nad trudnymi sytuacjami na drodze. Zaznaczają one chwilowe utrudnienia, dając kierowcom znak, aby zachowali czujność i zwolnili. Są też dobrym wyznacznikiem toru jazdy, co przekłada się na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.

Czym wyróżniają się pachołki drogowe?

Te akcesoria parkingowe zwykle mają od 30 cm do 1 m wysokości, a ich waga waha się między 1 a 5 kg. Dzięki przemyślanej konstrukcji i szerokiej podstawie nie przesuwają się i nie upadają nawet w trakcie silnego, porywistego wiatru. Jeżeli dzieje się przeciwnie, to znak, że warto szukać lepszych jakościowo produktów. 

Jaki materiał jest wykorzystywany? Zwykle wykonuje się je z fluorescencyjnego tworzywa sztucznego PVC lub PE (stożki miękkie) lub gumy recyklingowej REC (stożki twarde). Aby zapewnić odpowiednią widoczność, pachołki ostrzegawcze mają czerwony lub pomarańczowy kolor i biały pas, idący przez ich środkową część. Dodatkowe, wykonane technologicznie otwory na górze umożliwiają wetknięcie wtyczki lub światła ostrzegawczego. To wszystko daje dużą elastyczność w zakresie dostosowania akcesoriów do naszej sytuacji.

Gdzie wykorzystuje się pachołki drogowe?

Z pewnością charakteryzuje je mnogość zastosowań! Najczęściej spotyka się je:

 • w miejscach, w których malowane są pasy lub jako zabezpieczenie świeżych linii innego oznakowania poziomego,

 • do oznaczania skosów, a także miejsc uznanych za niebezpieczne,

 • w miejscach, na których trwa naprawa barierek ochronnych,

 • na placach manewrowych do nauki jazdy,

 • na stacjach benzynowych i LPG,

 • na budowach, 

 • w garażach i przy rezerwowanych miejscach parkingowych. 

Porada

Pachołki można postawić jedynie na terenie, którego jesteśmy właścicielami. Stawianie ich w miejscach użytku publicznego grozi mandatem. Warto to zapamiętać w przypadku rezerwowanych miejsc parkingowych.

Pachołki drogowe – jakie mają zalety?

Jak już wiesz, pachołki drogowe zwiększają nie tylko bezpieczeństwo kierowcy, ale też innych uczestników ruchu drogowego. Dodatek odblasków i lamp ostrzegawczych sprawia, że są widoczne nawet z większych odległości. Ponadto znacznie usprawniają ruch i wyznaczają kierunek jazdy. Jako że te akcesoria parkingowe często pojawiają się na placu manewrowym, stanowią świetną ochronę przed uszkodzeniami pojazdu podczas najechania. Co ważne, tak szerokie zastosowanie idzie w parze z małą wagą, łatwością transportu i niską ceną!

Kto potrzebuje pachołków drogowych?
pachołki drogowe

Pachołki drogowe są szczególnie ważne dla dyrekcji dróg krajowych i autostrad, samorządów gmin, straży miejskiej i policji. Ciężko sobie wyobrazić remonty drogowe bez wykorzystania efektywnych zabezpieczeń! Jednak te akcesoria parkingowe są coraz częściej wybierane także przez osoby prywatne i właścicieli mniejszych firm. 

Jeśli na Twoim terenie odbywają się prace budowlane, nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić pachołki drogowe i skutecznie zasygnalizować odgrodzenie terenu sąsiadom, przechodniom czy swoim pracownikom. Tego typu ostrzeżenie jest też świetnym rozwiązaniem w momencie remontowania podjazdu lub należącego do posesji chodnika. 

Porada

Pachołek drogowy świetnie sprawdzi się także, jeżeli musieliśmy wykopać dziurę. Dzięki ustawieniu stożków dookoła kilka metrów przed nią, możemy uniknąć prawdziwego niebezpieczeństwa.

Które pachołki wybrać? Jakie są regulacje prawne? 
Pachołek drogowy 40 cm

Popularne pachołki drogowe w kształcie stożka są oznaczone w przepisach ruchu drogowego kodem U-23 i cechują się określonymi wymiarami. Wyróżniamy 4 grupy, które różnią się wysokością, a także szerokością podstawy i białego pasa: 

 • U-23a – wys. 1000 mm, szer. podstawy 500 x 500 mm, szer. pasa 200 mm,

 • U-23b – wys. 750 mm, szer. podstawy 400 x 400 mm, szer. pasa 150 mm,

 • U-23c – wys. 500 mm, szer. podstawy 300 x 300 mm, szer. pasa 100 mm,

 • U-24d (pachołek pomocniczy) – wys. 300 mm, szer. podstawy 200 x 200 mm, szer. pasa 75 mm.

Zaleca się stosowanie pachołków, które są większe od standardowych (500 mm), a na drogach szybkiego ruchu i autostradach należy stosować te wyższe niż 750 mm. Pachołki drogowe to niezbędnik dla każdego, kto dba o bezpieczeństwo!

Uwaga!

Pachołek stojący na drodze w trakcie nocy powinien mieć biały, odblaskowy pas. W przypadku jego braku można zastosować naklejane pasy z odblaskowej folii lub odblaskowy płaszcz.