Produkty

Komu przydadzą się pachołki drogowe?

Komu przydadzą się pachołki drogowe?

Pachołki drogowe zwiększają bezpieczeństwo kierowców i przechodniów. Sygnalizują chwilowe utrudnienia na drodze, przykuwają uwagę i wzbudzają ostrożność. Dlaczego warto je mieć również w garażu?

pachołki drogoweDo czego służą pachołki drogowe

Pachołki drogowe służą przede wszystkim do tego, by zaznaczyć chwilowe utrudnienia na drodze. Dają znak kierowcom, by zwolnili i byli czujni. Wyznaczają tor jazdy, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo poruszających się po drodze kierowców i pieszych.

Możemy je spotkać wszędzie tam, gdzie malowane są pasy lub trwa naprawa barierek ochronnych. Wykorzystywane są również do oznaczania skosów i miejsc niebezpiecznych. Zabezpieczają świeżo malowane linie oznakowania poziomego. Przydadzą się także na budowach, jak również w garażach.

pachołki drogoweKto potrzebuje pachołków drogowych

Pachołki drogowe przydadzą się w pierwszej kolejności wszędzie tam, gdzie odbywają się remonty drogowe. Skorzysta z nich więc dyrekcja dróg krajowych i autostrad, samorządy gmin, straż miejska czy policja. Poza tym znajdziemy je na placach manewrowych do nauki jazdy, na stacjach benzynowych i LPG oraz przy rezerwowanych miejscach parkingowych.

W przypadku tych ostatnich należy pamiętać, że pachołki można stawiać jedynie na terenie, którego jesteśmy właścicielami. Stawianie odblaskowych stożków w miejscach użytku publicznego grozi mandatem. Jeśli na naszym terenie odbywają się prace budowlane możemy postawić pachołki drogowe, by zasygnalizować odgrodzenie terenu sąsiadom, przechodniom czy swoim pracownikom. Skorzystamy z nich także podczas remontowania podjazdu czy należącego do naszej posesji chodnika. Jeśli np. wykopaliśmy dziurę ważne, by stożki poustawiać dookoła kilka metrów przed nią.

Pachołek drogowy 40 cmKtóre pachołki wybrać – regulacje prawne

Popularne stożkowe pachołki są oznaczone w przepisach ruchu drogowego kodem U-23. Wyróżniamy cztery rodzaje pachołków – U23a, U23b, U23c i U23d – w zależności od ich wysokości, szerokości podstawy i szerokości białego pasa. Więcej o przepisach można znaleźć tu.

Charakterystyczne cechy

Pachołki drogowe mają zwykle od 30cm do 1m wysokości, a ich waga waha się między jednym a pięcioma kilogramami. Mają szeroką podstawę, dzięki której nie przesuwają się i nie upadają nawet w trakcie silnych wiatrów. Wykonane są zwykle z fluorescencyjnego PCV (stożki miękkie) lub z gumy recyklingowej (stożki twarde). Mają czerwony lub pomarańczowy kolor i biały pas malowany pośrodku. Posiadają specjalny otwór na górze, w który wetknąć można dodatkowo tyczkę lub światło ostrzegawcze.

Zalety pachołków drogowych:

- zwiększają bezpieczeństwo kierowcy i innych osób poruszających się na drodze,

- usprawniają ruch, wyznaczając kierunek jazdy,

- nie powodują uszkodzenia pojazdu podczas najechania (np. na placu manewrowym),

- są lekkie i tanie,

- są widoczne z daleka (dzięki odblaskom lub lampom ostrzegawczym).

Uwaga!

Jeśli pachołek musi stać na drodze nocą, ważne by jego biały pas był odblaskowy. W przypadku braku odblaskowego pasa można zastosować naklejane pasy z odblaskowej folii lub odblaskowy płaszcz.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Rodzaje pachołków drogowych i ich zastosowanie

Rodzaje pachołków drogowych i ich zastosowanie
Pachołki drogowe znajdą zastosowanie w każdym przydomowym warsztacie oraz garażu, choć równie często używane są przez profesjonalne zakłady zaj...
Czytaj więcej

Jak wybrać pachołki drogowe zgodne z przepisami?

Jak wybrać pachołki drogowe zgodne z przepisami?
W sklepach możemy kupić pachołki drogowe miękkie, wykonane z elastycznego tworzywa PCV, i twarde, wyprodukowane z utwardzonej gumy. Dostępne są te...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Komu przydadzą się pachołki drogowe?