Produkty

Koronki wiertnicze do metalu – wybór i zastosowanie

Koronki wiertnicze do metalu – wybór i zastosowanie

Aby wywiercić równe otwory w metalowych powierzchniach, potrzebujemy koronki wiertniczej, nazywanej inaczej otwornicą do metalu. Jak wybrać właściwe narzędzie, aby praca przebiegała sprawnie, a jej rezultaty były zawsze zadowalające?

wiercenie w metaluZastosowanie otwornicy do metalu

Koronka wiertnicza do metalu jest wykorzystywana przez monterów, hydraulików, serwisantów i elektryków. Pozwala wykrawać równe otwory w metalowych powierzchniach. Otwornicę stosuje się przy urządzeniach posiadających możliwość wymiany końcówki roboczej, takich jak wiertarki lub szlifierki. Dzięki niej możemy wyciąć otwór pod armaturę kuchenną w metalowym zlewozmywaku czy wykrawać otwory pod puszki natynkowe i włączniki w okładzinie ściennej z blachy. Znajduje też zastosowanie podczas konstruowania maszyn. Niektóre otwornice do metalu są dostosowane również do obróbki innych materiałów, na przykład drewna, tworzyw sztucznych czy płyt gipsowo-kartonowych.

Jak wybrać otwornicę do metalu?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, do jakiego materiału przeznaczona jest końcówka robocza. Koronki różnią się też rozmiarami – podstawowy zakres to średnice od 14 do 210 mm. Do otwornic o wymiarach do 30 mm oraz do otwornic powyżej 30 mm stosuje się inne uchwyty – należy o tym pamiętać, dokupując dodatkową końcówkę roboczą.

Porada eksperta

Otwornica do metali nieżelaznych, stali czy aluminium powinna być wykonana z nierdzewnej stali stopowej (stali bimetalowej). Taka końcówka robocza przyda nam się przy obróbce wielu materiałów, nie tylko metali, ale też drewna czy płyt g-k. Cienkie arkusze blachy obrobimy natomiast za pomocą otwornicy z korundu. Koronki diamentowe, które wykorzystujemy przy obróbce płytek ceramicznych, są najbardziej twarde. Mają gładki rant, który skutecznie wycina otwory. Sprawdzą się również w roli otwornic do metalu – ten rodzaj końcówki roboczej jest jednak najdroższy. Dlatego, jeśli mamy zamiar kupować koronkę wyłącznie do wycinania w metalowych powierzchniach, bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie kupno otwornicy z mocnej stali nierdzewnej.

otwornica diamentowaZwróćmy też uwagę na wykończenie powierzchni końcówki roboczej. Lakierowana stal jest dodatkowo zabezpieczona przed korozją. Zróżnicowana wielkość zębów pozwala na zmniejszenie wibracji, co zwiększa wygodę podczas pracy.

Adaptery do koronek wiertniczych

Aby przyłączyć otwornicę do mocowania w urządzeniu napędowym, konieczne jest użycie odpowiedniego uchwytu – adaptera do koronki wiertniczej. Większość producentów oferuje trzpienie mocujące w dwóch zakresach mocowania:

- do 30 mm,

- powyżej 30 mm.

Uchwyty różnią się też systemem blokowania koronki wiertniczej. Może to być system:

- cylindryczny,

- sześciokątny,

- SDS+.wiercenie w metalu

Możemy dokupować elementy osobno lub wyposażyć się w zestawy otwornic w kilku rozmiarach. Zwykle są oferowane w wygodnych walizkach, które ułatwiają ich transport. Dodatkowo w komplecie mieszczą się adaptery do ich przyłączania. Przy wierceniu koronką musimy pamiętać o dokładnym określeniu środka okręgu w obrabianym materiale. To pozwoli nam uniknąć pomyłki podczas wykrawania otworów.

Data publikacji: 30.10.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Otwornice do drewna – wybór i zastosowanie

Otwornice do drewna – wybór i zastosowanie
Otwornice do drewna to narzędzia niezbędne w pracy każdego stolarza. Umożliwiają wykrawanie w drewnianych deskach, płytach drewnopodobnych i innych ma...
Czytaj więcej

Jak wykonywać otwory w płytkach wykończeniowych?

Jak wykonywać otwory w płytkach wykończeniowych?
Układanie płytek może nam sprawić nieco problemów. Trzeba bowiem dociąć płytkę do odpowiedniego wymiaru, wykonać w niej otwór pod kołek montażowy, wię...
Czytaj więcej

Wiercenie dużych otworów w ścianie – przygotowanie, narzędzia i technika

Wiercenie dużych otworów w ścianie – przygotowanie, narzędzia i technika
Planujesz remont i zastanawiasz się, jak przebiega wiercenie dużych otworów ścianie? Jest to pozornie bardzo łatwa czynność, musisz jednak wied...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Koronki wiertnicze do metalu – wybór i zastosowanie