Kosmos onętek

Kosmos jest jednoroczną rośliną o wzniesionej, wysokiej i silnie rozgałęzionej łodydze. Osiąga 100-120 cm wysokości. Pierzastosieczne, drobne liście w barwie jasnozielonej pełnią funkcję dekoracyjną, podobnie jak zebrane w koszyczki kwiaty o średnicy ok. 7-9 cm. Zewnętrzne kwiaty języczkowate, występujące w rozmaitych kolorach, od czerwonego, przez karminowy, różowy, aż do białego, okalają środkowe kwiaty rurkowate barwy żółtej. Są cienkie i delikatne, wyrastają ze szczytów długich szypułek.

Onętek kwitnie od lipca do października, do pierwszych przymrozków. Nie ma dużych wymagań uprawowych. Najlepiej rośnie w ciepłych i dobrze nasłonecznionych miejscach, osłoniętych od wiatru, który zagraża długim i podatnym na złamania łodygom kwiatu. Korzystne dla onętka podłoże jest lekkie i przepuszczalne, o umiarkowanej wilgotności i niezbyt żyzne. Jeśli kosmos słabo kwitnie i ma małe kwiatostany, można wnioskować, że podłoże jest dla niego zbyt zasobne w składniki pokarmowe. Roślina ta nie wymaga dodatkowego nawożenia.

Kosmos można rozmnażać przez wysiew nasion na wiosnę, najlepiej w kwietniu, do skrzynek lub bezpośrednio do gruntu. Siewki ze skrzynek umieszcza się w gruncie na koniec maja, w rozstawie co 30-40 cm. Kosmos zasiany wprost do gruntu, wymaga przerzedzenia po wykształceniu pierwszych liści. Wyrośnięte kwiaty mogą potrzebować podpór. Nie toleruje przymrozków, natomiast jest dość odporny na przesadzanie, nawet w środku lata. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje roślinę do ponownego zakwitnięcia.

Kosmos świetnie sprawdza się w dużych ogrodach w stylu wiejskim lub naturalistycznym, również na przedmieściach i w miastach. Nadaje się na mieszane rabaty, a także do niezagospodarowanych części ogrodu o jałowej glebie. Wykorzystywany jest też jako kwiat cięty.