Produkty

Kotwy chemiczne – właściwości i zastosowanie

Kotwy chemiczne – właściwości i zastosowanie

Kotwy chemiczne zwane są także łącznikami wklejanymi. Dzięki stosowanym w nich masom żywicznym, które jednoczesne wiążą i kształtują, stanowią znakomity klej oraz wypełniacz. Łączenia kotwami chemicznymi są bardzo mocne i wytrzymałe.

kotwy metalowe Właściwości

Zasadniczą cechą i cenną zaletą kotwy chemicznej jest to, że potrafi niezwykle trwale zespoić ze sobą bardzo różne materiały. Parametry wytrzymałości kotwy chemicznej są najwyższe ze wszystkich znanych łączników. Chodzi zarówno o wielotonowy udźwig obciążeń, jak i wytrzymałość na obciążenia pulsacyjne. Kotwa chemiczna wypełnia szczelnie wszelkie nierówności, zagłębienia i zarysowania istniejące między łączonymi materiałami, a następnie zastyga i zostawia bardzo trwałe połączenie.

Inną właściwością połączeń kotwami chemicznymi jest brak tworzenia naprężeń w podłożu. W odróżnieniu od kotew mechanicznych czy zwykłych kołków, nie następuje tu rozpieranie się tulei czy kołka w otworze, co powoduje naprężenia i osłabienie podłoża, szczególnie przy krawędziach. Kotwa chemiczna po zaaplikowaniu do otworu dokładnie go wypełnia i trwale skleja elementy, tworząc nieusuwalny klin. Można więc takie łączenia stosować bezpiecznie także blisko krawędzi.

Kotwy chemiczne dają także spory komfort przy mocowaniu elementów wymagających odpowiedniego usytuowania. Przez pewien czas – od zaaplikowania kotwy do otworu aż do jej zastygnięcia – mamy możliwość mocowania elementów w żądany przez nas sposób. Możemy przesuwać na boki, w głąb, do góry, poziomować itd. Dopiero po zastygnięciu łączone elementy stają się trwale ustabilizowane.

W żywicę, tworzącą kotwę chemiczną, możemy wklejać elementy o bardzo różnej powierzchni czy wielkości. Mogą to być gwintowane tuleje, szpilki, pręty zbrojeniowe, haki, śruby itd.

Korzystając z kotwy chemicznej nie jesteśmy także ograniczani długością posiadanych dybli, bo istnieje tu nieograniczona możliwość elastycznego dopasowania bez potrzeby precyzyjnego dobierania rozmiarów, jak np. przy kotwach mechanicznych. Zarówno średnice jak i głębokości mocowania kotwami chemicznymi są dowolne. Zwiększa to możliwości mocowania w ścianach warstwowych czy kotwienia przy grubych warstwach izolacji.

Mocowanie chemiczne wypełnia wszelkie szczeliny i nierówności, wiąże się skutecznie także z podłożem z pustaków. Nie wpuszcza ani wody, ani innych związków chemicznych do otworów. Kotwy chemiczne tworzą łączenia trwałe i mocne, odporne na wyrywania.

Zastosowanie masa do kotew

Dzięki swoim właściwościom kotwy chemiczne znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie.

Szczególnie sprawdzają się:

- przy remontowaniu domów starych, w których podłoże bywa bardzo zniszczone,

- przy budowie nowego domu,

- przy różnorodnych pracach remontowych,

- do zamocowań w podłożu pełnym mocnym (beton) lub pełnym słabym (beton komórkowy, cegła),

- do zamocowań w podłożach z pustakami (cegła dziurawka, pustaki),

- do łączeń w podłożach słabych, zniszczonych, o zmniejszonej stabilności,

- do łączeń blisko naroży, krawędzi oraz w pobliżu innych kotew, bez narażania podłoża na uszkodzenia,

- do stosowania na zewnątrz, szczególnie tam, gdzie nie można dopuścić do przenikania wilgoci i wody do otworu, np. w miejscu montażu barierek na tarasie,

- do naprawy miejsc, z których zostały wyrwane kotwy mechaniczne,

- przy naprawie błędów wykonawczych na budowie, np. do dokonania wzmocnienia czy dobudowy, do połączenia starej i nowej konstrukcji.

Ważne wskazówki praktyczne

Żeby kotwienie chemiczne spełniło wszelkie nasze oczekiwania, niezbędne będzie:

1. Właściwe oczyszczenie otworu montażowego.

2. Nieużywanie udaru przy wierceniu w cegle pełnej i pustakach ceramicznych.

3. Odpowiednie i dokładne połączenie składników w przypadku kotew dwuskładnikowych, dostarczanych w tubach lub ładunkach foliowych.

4. Zastosowanie właściwej ilości masy żywicznej – za mała nie gwarantuje prawidłowego mocowania, zbyt duża – powoduje straty.

5. Przestrzeganie warunków (np. czasu żelowania, temperatury pracy) określonych przez producenta.

 

Data publikacji: 02.09.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie

Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie
Marki stalowe to elementy kotwiące wykorzystywane w budownictwie. Czym się charakteryzują, jaką spełniają rolę i kiedy są stosowane?
Czytaj więcej

Zasady używania kotew chemicznych

Zasady używania kotew chemicznych
Kotwa nieprzypadkowo ma nazwę zbliżoną do kotwicy – służy do równie skutecznego mocowania, chociaż kotwa chemiczna robi to odmiennie od kotwicy ...
Czytaj więcej

Czym mocować – czyli kołki, wkręty, kotwy

Czym mocować – czyli kołki, wkręty, kotwy
Podczas każdego remontu oraz budowy domu wykonujemy nawet kilkaset mocowań, które mają za zadanie połączyć różne elementy konstrukcyjne instalacji i w...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kotwy chemiczne – właściwości i zastosowanie