Produkty

Kreda – zastosowanie w domu i w warsztacie

Kreda – zastosowanie w domu i w warsztacie

Kreda kojarzy nam się głownie z dziecięcymi zabawami i szkołą. Dzięki niej możliwe jest pisanie po tradycyjnej szkolnej tablicy, a także pokrywanie kolorowymi rysunkami ścian okrytych farbą tablicową. Jednak poza takim przeznaczeniem, kreda znajdzie także inne zastosowania. Do czego możemy ją wykorzystać?

proszek z kolorowej kredyKreda jako pochłaniacz wilgoci – kreda doskonale wchłania wilgoć, więc sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy osuszyć powietrze. Taśmą klejącą łączymy kilka kostek kredy i umieszczamy w dowolnym miejscu. Możemy przewiązać je też kolorową wstążką i zawiesić. Jeśli natomiast kilka kawałków kredy włożymy do pudełeczka, w którym przechowujemy srebrną biżuterię, precjoza nie będą tak szybko pokrywać się nieestetycznym nalotem. Kreda powinna także znajdować się w każdej skrzynce narzędziowej, gdzie zabezpieczy narzędzia i akcesoria przed rdzewieniem.

Kreda jako pomoc w odkręcaniu śrubek – jeśli element, który chcemy odkręcić, ma uszkodzony łepek, ułatwimy sobie pracę, jeśli skorzystamy z kredy. Wystarczy nanieść ją na górną część, by śrubokręt łatwo poradził sobie z jego wykręceniem.

Kreda jako warstwa antypoślizgowa – ta właściwość kredy także znajdzie zastosowanie w warsztacie czy garażu. Jeżeli nasze narzędzia wyposażone są w rączki wykonane z gładkich i śliskich tworzyw, wystarczy posmarować je kredą – nie będą wyślizgiwać nam się z dłoni podczas pracy.

Kreda jako odplamiacz – za pomocą kredy pozbędziemy się tłustych plam z ubrań. Wystarczy, że posmarujemy zabrudzenie kredą, zanim wrzucimy odzież do prania. Możemy także skorzystać ze sproszkowanej wersji, kiedy problem dotyczy wełnianych elementów garderoby. Plamę posypujemy proszkiem i przykrywamy np. ciężką książką. Po upływie 30 minut dokładnie szczotkujemy. Zabieg powtarzamy tak długo, dopóki plama nie ustąpi. W przypadku tkanin sztucznych nieestetyczny fragment pokrywamy kredą, a następnie zmywamy wodą z mydłem. Później znów nanosimy na zanieczyszczenie kredę, by po ok. 15 minutach strzepać proszek.pył z kredy pochłania wilgoć

Kreda jako środek czyszczący – za pomocą papki sporządzonej z kredy oraz octu doprowadzimy do estetycznego wyglądu wszelkie elementy wyposażenia wykonane z mosiądzu, np. klamki. Należy jednak pamiętać, by na końcu wypolerować je miękką szmatką. Kreda równie dobrze poradzi sobie z zanieczyszczonym spodem żelazka. Smarujemy nią lekko rozgrzaną stopę urządzenia, a następnie wycieramy czystą szmatką.

Kreda przeciw ślimakom i mrówkom – sproszkowana kreda rozsypana w ogrodzie sprawi, że zniknie problem ze ślimakami – tymi w skorupkach oraz bez nich. Jeśli otoczymy proszkiem grządki warzywne, zabezpieczymy je przed żarłocznymi intruzami. Kredę zastosujemy także jako preparat wapniowo-węglanowy, który bardzo szybko odkwasi glebę. W tym celu lepiej jednak skorzystać ze specjalnego nawozu, tzw. kredy nawozowej.

 

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Praktyczne organizery na ścianę – pomysły na samodzielne wykonanie

Praktyczne organizery na ścianę – pomysły na samodzielne wykonanie
Czym jest organizer? Jak sama nazwa wskazuje, to przedmiot umożliwiający porządkowanie, planowanie określonych zadań, grupujący akcesoria, ułatwiający...
Czytaj więcej

Farba tablicowa – dobra tylko dla dzieci?

Farba tablicowa – dobra tylko dla dzieci?
Farba tablicowa to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością. Dzięki niej  marzenie o swobodnym malowaniu ściany wreszcie się spełnia. To j...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.06.2015
dobrze wiedzieć, że zwykła kreda ma tyle zastosowań i nie trzeba się truć jakąś chemią, tylko można do tego naturalnej kredy użyć. Zapisuję sobie i wypróbuję w razie potrzeby.

Ocena i komentarz dla:

Kreda – zastosowanie w domu i w warsztacie