Która siekiera będzie najlepsza?

Odpowiedź na to pytanie powinna paść szybko i bez dłuższego zastanawiania. Najlepiej, żeby była mocna, solidna i dopasowana do prac, jakie wykonujemy na działce. No właśnie, tylko, że rodzajów siekier jest dosyć sporo, skąd zatem wiedzieć, która z nich będzie najlepsza?

Szukamy siekiery do rąbania drewna? Czy może ma ona pełnić funkcję urządzenia niezbędnego do przeprowadzania także innych prac? Wreszcie, czy wiemy, że siekiera do rąbania drewna kominkowego ma nieco inną budowę niż siekiera do rąbania drewna tradycyjnego?

Każda siekiera ma podobną budowę, na która składają się następujące elementy: trzonek oraz głowica (ta składa się z obucha, czepca, ucha, policzka, lica, ostrza oraz stopy).

Obuch ma zwykle płaskie zakończenie i nie pełni żadnej szczególnej funkcji. Z kolei czepiec oraz ucho okalają trzonek i łączą go z głowicą. Policzek to natomiast boczna część głowicy, a lico znajduje się dokładnie pomiędzy uchem a ostrzem.

Trzonek – jaki wybierać

Przede wszystkim ten, który będzie wykonany z odmian drewna, które nie ulegają odkształceniom, a także są odporne na działanie wilgoci. Sprawdzi się tutaj jesion, hikora czy orzesznik amerykański.

Głowica powinna natomiast być zbudowana ze stali nierdzewnej. Niektóre współczesne siekiery tworzy się z poliamidowych tworzyw, które dodatkowo są wzmacniane włóknem szklanym. Siekiery tego rodzaju są wówczas stosunkowo lekkie i poręczne.

Szukając siekiery odpowiedniej dla swojego gospodarstwa domowego, zdziwimy się, jak wiele rodzajów tego narzędzia występuje na rynku. Niektóre z nich swoją nazwę zapożyczają od regionu, w którym powstały. Chociażby dlatego można znaleźć siekiery: skandynawskie, czy tarnowskie.

Możemy też dobrać siekierę bezpośrednio nawiązującą do jej przeznaczenia. Ze względu na to wyróżniamy siekiery:

SMALL_siekiera_rozlupujaca_verve_castoramaSMALL_siekiera_rozlupujaca_verve_castoramaSMALL_siekiera_rozlupujaca_verve_castoramaSMALL_siekiera_rozlupujaca_verve_castorama

- kempingowe – stosunkowo niewielkie oraz lekkie, z krótkim trzonkiem oraz głowicą o wadze około 1 kilograma, nadają się do cięcia drobnych gałęzi i różnych prac w ogrodzie,

- ciesielskie – sprawdzą się w pracach stolarskich oraz budowlanych, należą do narzędzi bardzo precyzyjnych, mogą być stosowane w leśnictwie oraz rolnictwie,

- toporki – lekkie i poręczne, ich waga nie przekracza zwykle kilograma, pozwalają w trakcie pożaru sforsować różnorodne przeszkody lub rozdrobnić kości,

- rozłupujące – służą do przygotowywania drewna na opał, zwykle cięższe od poprzednich, mogą ważyć nawet około 5 kilogramów, mają długie trzonki i charakterystyczną, masywną głowicę,

- karczowniki – znane także jako maczety, przypominają swoim wyglądem wygięty nóż, służą do karczowania krzewów lub zarośli.

- siekiery dwustronne – nie mają obucha ale ostrze, przeznaczone do prac w leśnictwie,

- siekiery uniwersalne – często nazywane też standardowymi lub gospodarskimi, nadają się do wszelkich prac domowych, przygotowywania drewna na opał czy innych prac ogrodniczych.

SMALL_ostrzenie_siekierySMALL_ostrzenie_siekierySMALL_ostrzenie_siekierySMALL_ostrzenie_siekiery