Produkty

Kuweta i kratka malarska – czym je wyczyścić?

Kuweta i kratka malarska – czym je wyczyścić?

Jak wyczyścić kuwetę malarską, nie popadając we frustrację? Jest na to kilka sposobów, w zależności od tego, jak rozległe są prace i jak często korzystamy z tychże akcesoriów.

kuwetaAby ściana była pomalowana idealnie, nie wystarczą dobre farby i skuteczne narzędzia malarskie. Musimy też zadbać o ich czystość, aby drobinki zaschniętych na kuwecie środków nie przywierały do pędzla czy wałka i nie pozostawały na ścianach. Jeśli zależy nam na efekcie, musimy czyścić pojemniki po każdym użyciu. Jak szybko i łatwo umyć kuwetę malarską?

Mniej skuteczne sposoby mycia kuwety malarskiej:

- wykruszanie zeschniętej farby – kuwetę lub kratkę zostawiamy na noc, aby środek malarski wysechł i następnego dnia wykruszamy ją, uderzając o ścianę. Ten sposób jest jednak bardzo ryzykowny, ponieważ możemy uszkodzić pojemnik i/lub ścianę. Nie mamy też pewności, że farba się wykruszy – niektóre środki malarskie, szczególnie odporne na zmywanie z plam, mogą uporczywie „trzymać się” czyszczonej powierzchni,

- zmywanie farby wodą w wannie lub brodziku – sposób może być skuteczny, ale na pewno jest bardzo czasochłonny. Przy okazji możemy ubrudzić farbą ceramikę łazienkową i zużyć dziesiątki litrów wody.

Porada eksperta

Jeśli chcemy umyć kuwetę pod bieżącą wodą, pamiętajmy, aby używać ciepłej wody – przy czyszczeniu pomocny będzie twardy pędzel lub szorstka gąbka.

KUWETA MALARSKA NESPOLI EASY TOUCH NIEBIESKA 24 X 30 CM- stosowanie kilku kratek do jednego wiaderka – umycie gładkiej powierzchni wiadra może być łatwiejsze niż umycie drobnych zakamarków kratki malarskiej. Dlatego możemy wyposażyć się w kilka kratek, które będziemy używać do różnych kolorów farby. Nie gwarantuje nam to jednak czystego efektu, ponieważ resztki zaschniętej farby mogą przyklejać się do wałka. Jeśli zajmujemy się malowaniem zawodowo, zakup kilkunastu kratek będzie generował koszty.

Bardziej skuteczne sposoby mycia kuwety malarskiej:

- stosowanie wymiennych wkładów do płaskiej kuwety – specjalne wkładki z przezroczystego materiału (zwykle jest to estrofol, który zapobiega szybkiemu wysychaniu farby i jest łatwy do posprzątania) są stosunkowo niedrogie i przydają się szczególnie, gdy chcemy pomalować każdy pokój na inny kolor. Chronią kuwetę przed zabrudzeniami, a gdy nie mamy czasu lub ochoty, by je posprzątać, możemy je wyrzucić. Pamiętajmy o zasadach segregacji odpadów!

malowanie przy użyciu wałka- owijanie kuwety folią – możemy zastosować kawałek folii malarskiej lub pociąć worek na śmieci i owinąć nim szczelnie kuwetę. Na tak zabezpieczony pojemnik wlewamy farbę. Sposób nie będzie już tak skuteczny w przypadku stosowania kratki – folią możemy wtedy zabezpieczyć samo wiadro,

- zastosowanie myjki ciśnieniowej – myjka powinna szybko poradzić sobie z resztkami świeżej farby. Strumień dobrze w wąskie szpary kratek i szybko zmyje ścianki kuwety. Pamiętajmy, aby ciśnienie nie było za wysokie, przez co kuweta mogłaby popękać. 

Jeśli mamy kilku lub kilkunastu godzinną przerwę w malowaniu i nie chcemy, aby farba zaschła w kuwecie, przykryjmy ją folią – wystarczy nawet jednorazówka ze sklepu, aby środek malarski przez wiele godzin zachował świeżość. 

Data publikacji: 29.10.2017
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane – wybór i zastosowanie

Podstawowe narzędzia remontowo-budowlane – wybór i zastosowanie
Pace, kielnie, szpachle, mieszadła, zdzieraki, łomy, przecinaki, punktaki i rysiki. To podstawowe narzędzia, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić...
Czytaj więcej

Gdzie i jak myć samochód?

Gdzie i jak myć samochód?
Automobil nie uniknie w toku użytkowania brudu, kurzu i błota, zwłaszcza biorąc pod uwagę stan polskich dróg. Nasz kraj pokrywa gęsta sieć myjni ręczn...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Kuweta i kratka malarska – czym je wyczyścić?