icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Lakierowanie parkietu - jak polakierować parkiet?

Przejdź do następnych akapitów:

Lakierowanie parkietu to czynność prosta i niewymagająca wielkiego doświadczenia. Dzięki niemu możesz sprawić, że drewniane deski w Twoim domu będą wyglądały estetycznie i efektownie jaśniały, a także zapewnisz im większą wytrzymałość i odporność na zabrudzenia. Co więcej, lakierowany parkiet jest łatwiejszy w konserwacji i czyszczeniu. Chcesz wiedzieć więcej o renowacji drewnianej podłogi? Przeczytaj ten artykuł.

Lakierowanie parkietu – dlaczego warto się tego podjąć?

Lakierowanie podłóg drewnianych to najczęstsza metoda ich wykończenia. Nic dziwnego – ma ona wiele zalet. Przede wszystkim stanowi doskonałe zabezpieczenie powierzchni przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Chyba każdy chce, by jego podłoga jak najdłużej wyglądała jak nowa. Tym bardziej że drewniane deski nie należą do najtańszych. Lakier chroni je nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też wilgocią, odbarwieniami i działaniem środków chemicznych.

Co więcej, lakierowanie daje Ci duże możliwości aranżacyjne. Możesz wybrać różne rodzaje wykończenia – matowe, półmatowe i z połyskiem. Użyj matowego lakieru, jeśli chcesz urządzić surowe, nowoczesne wnętrze, a lakieru z połyskiem, jeśli lubisz klasyczne rozwiązania.

Lakierowanie parkietu – co musisz wiedzieć?

Jest kilka rzeczy, nad którymi musisz się zastanowić, jeśli zabierasz się za lakierowanie parkietu. Wałek czy pędzel – co wybrać do malowania? Już odpowiadamy. Do lakierowania parkietu najlepiej wybrać wałek, ponieważ pozwoli Ci on na szybsze wykonanie pracy. Dzięki niemu jesteś w stanie dokładniej rozprowadzić lakier – bez smug i zacieków, a samo malowanie jest wydajniejsze. Najlepszy będzie wałek welurowy z krótkim runem.

Jak przeprowadzić lakierowanie parkietu? Ile warstw lakieru położyć? To zależy od preparatu, który wybierzesz. Zazwyczaj producenci piszą, że wystarczą trzy warstwy, aby osiągnąć optymalny efekt.

Jakich jeszcze narzędzi potrzebujesz do lakierowania pakietu? Na pewno przyda Ci się:

  • szlifierka taśmowa,
  • papier ścierny,
  • odkurzacz,
  • kuweta malarska,
  • uchwyt teleskopowy,
  • wałek malarski,
  • gumowe rękawice,
  • folia ochronna.

Gdy wszystko masz, jesteś gotowy na lakierowanie parkietu krok po kroku. Nie wiesz, od czego zacząć? Przeprowadzimy Cię przez to zadanie krok po kroku.

Lakierowanie parkietu krok po kroku

Lakierowanie krok po kroku powinno przebiegać następująco. Najpierw musisz odpowiednio przygotować podłogę, dlatego przeszlifuj ją kilkakrotnie papierem ściernym o różnej gradacji. Na początek wybierz ten o uziarnieniu 36-40. Potem powtórz proces w odwrotnym kierunku, ale już z papierem o gradacji ziaren 60. Na koniec przeszlifuj całą podłogę papierem ściernym o gradacji od 80 do 100 i odkurz powierzchnię.

Czas na lakierowanie parkietu. Ile warstw położyć już wiesz, więc do dzieła. Połóż pierwszą warstwę lakieru. Maluj w jednym kierunku, jednostajnie i równo. Uważaj, żeby nie nakładać lakieru kilka razy w to samo miejsce. Odczekaj kilka godzin i przeszlifuj całą powierzchnię papierem ściernym. Następnie połóż drugą warstwę produktu. Ponownie pozostaw podłogę na kilka godzin, a potem ją przeszlifuj i połóż ostatnią warstwę lakieru.

Po zakończonym lakierowaniu podłoga musi schnąć kilka dni, zanim będzie w pełni wytrzymała. Wszelkie informacje uzyskasz na opakowaniu lakieru, jaki wybierzesz.

Już wiesz, jak wygląda lakierowanie krok po kroku. Pamiętaj, że parkiet wymaga odpowiedniego traktowania. Nie dopuszczaj do jego zamoknięcia, używaj filcowych podkładek pod meble, które będą chronić podłogę przed zarysowaniami, i regularnie czyść ją przeznaczonymi do niej środkami.