Laser krzyżowy Magnusson – test urządzenia

Laser krzyżowy to produkt, który przyda się w każdym warsztacie majsterkowicza. Przyspiesza pracę i pozwala na precyzyjne sprawdzenie wypoziomowania terenu. Czym charakteryzuje się laser krzyżowy Mangusson? Opinie, testy i rekomendacje oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania znajdziesz w tekście poniżej.

Przejdź do następnych akapitów:

Poziomica laserowa Magnusson – opinie i pierwsze wrażenie
Poziomica laserowa Magnusson – opinie i możliwości wykorzystania
Laser krzyżowy Magnusson – opinie a specyfikacja techniczna
Laser krzyżowy Magnusson – opinie po wykonaniu testów
Poziomica laserowa – opinie specjalisty na temat konserwacji i przechowywania
Stosunek jakości do ceny

Poziomica laserowa Magnusson – opinie i pierwsze wrażenie
Wybieram laser krzyżowy Magnusson – test rozpoczynam od obejrzenia opakowania. Urządzenie umieszczono w tekturowym pudełku oraz plastikowym etui, które przeciwdziała przemieszczaniu i uszkodzeniu lasera. Sama poziomica ma wygląd prostopadłościanu o wymiarach 80 x 59 x 96 mm i waży niewiele ponad 25 dag. Wykonana jest z czarnego półmatowego plastiku, który połączono z pomarańczowymi detalami i przyciskami. To typowa kolorystyka dla narzędzi marki Magnusson.

Jaka jest poziomica laserowa? Opinie na pierwszy rzut oka są pozytywne. Wielkość pozwala na wygodne uchwycenie urządzenia w dłoni, a główne przyciski funkcyjne są dobrze widoczne. Całość zasilana jest dwiema bateriami AA, które umieszcza się w dolnej części urządzenia, po odkryciu klapki zabezpieczającej. Kupuję laser w Castoramie za 148 zł. Zakres cenowy za tego typu sprzęt zawiera się w przedziale między kilkadziesiąt a kilkaset złotych, jednak biorąc pod uwagę wyłącznie urządzenia z laserem krzyżowym, to stosunkowo niska i atrakcyjna cena. Dostaję w pakiecie 5 lat gwarancji, co dodatkowo zachęca mnie do zakupu.

laser-w-opakowaniulaser-w-opakowaniulaser-w-opakowaniulaser-w-opakowaniu

Poziomica laserowa Magnusson – opinie i możliwości wykorzystania
Wybrałem laser krzyżowy Magnusson – test pozwoli mi sprawdzić najpopularniejsze zastosowania tego ciekawego sprzętu. Samopoziomująca poziomica laserowa przydaje się nie tylko podczas budowy, ale także do wykonywania różnego rodzaju pomiarów – w pionie, poziomie i skosie. Najlepiej poradzi sobie we wnętrzach i na zamkniętych przestrzeniach – przy dużym świetle słonecznym wiązka lasera może niknąć i trudno będzie z niej korzystać.

Laser krzyżowy to rozbudowana wersja poziomicy laserowej, która wysyła jedną lub kilka wiązek światła. Zazwyczaj są one dwie i krzyżują się przed urządzeniem, stąd nazwa lasera. Najbardziej oczywistym zastosowaniem jest wyznaczanie na różnych płaszczyznach i powierzchniach pionów, poziomów i sprawdzanie kątów prostych. Tę funkcję wykorzystuje się szczególnie podczas stawiania ścianek działowych, montowania drzwi, okien lub układaniu podłogi. Przydaje się, gdy murujesz ścianę z cegły lub układasz samodzielnie tapetę.

Laser krzyżowy czy poziomica laserowa? Opinie są podzielone, jednak funkcje obu narzędzi są bardzo podobne. Używają ich specjaliści podczas przygotowywania wylewek, równania terenu i tworzeniu podkładu pod inne, wymagające odpowiedniego poziomu materiały. Znajdują zastosowanie przy kładzeniu płytek, desek podłogowych, paneli, a także codziennych, drobnych czynnościach remontowych. Wykorzystasz je, gdy wieszasz na ścianie obrazki, montujesz karnisz lub chcesz zachować równe proporcje podczas dekorowania pokoju.

Wiele z urządzeń pomiarowych posiada dodatkowe funkcje i mogą być używane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Niektóre z nich są odporne na wilgoć i zmiany temperatury, inne możesz używać w zestawie ze statywem lub dodatkowym odbiornikiem. Laser krzyżowy Magnusson – opinie i testy czas zacząć!

laser-samopoziomujacylaser-samopoziomujacylaser-samopoziomujacylaser-samopoziomujacy

Laser krzyżowy Magnusson – opinie a specyfikacja techniczna
Poziomica laserowa Magnusson zasilana jest przy użyciu dwóch standardowych baterii AA. Producent podaje, że czas działania urządzenia to ponad 8 godzin, gdy wykorzystujemy wszystkie jego funkcje. Wszystko zależy jednak od rodzaju baterii i sposobu użytkowania lasera. Laser wystarcza na ok. 15 m pracy, co w zupełności wystarczy do podstawowych prac w domu i ogrodzie.

Laser-samopoziomujacy-specyfikacjaLaser-samopoziomujacy-specyfikacjaLaser-samopoziomujacy-specyfikacjaLaser-samopoziomujacy-specyfikacja

opisu producenta wiadomo, że zakres samopoziomowania zakłada ewentualny błąd na poziomie 4 stopni. To niewiele, gdy chcemy wyznaczyć linię prostą na dużej ścianie, by równo zawiesić zdjęcia lub obrazy. To jednak wątpliwe odchylenie, gdy laser ma pomóc podczas układania płytek lub gdy chcemy idealnie wypoziomować niewielką płaszczyznę podłogi.

Laser wyposażony jest w gwint wewnętrzny, który służy do zamocowania statywu. Aby urządzenie nie uległo zniszczeniu, używa się podpory lub zacisku, które jednak nie są dołączone do zestawu. Poziomica laserowa może działać w dwóch różnych trybach – samopoziomowania i trybu blokady.

W trybie samopoziomowania narzędzie samo ustawia poziom, musi jednak znajdować się w położeniu +/- 4 stopni od poziomu. Należy w tym celu ustawić je na gładkiej, płaskiej powierzchni i włączyć aparat przy pomocy odpowiedniego przycisku. W ciągu około 5 sekund poziomica sama wyznaczy poziom, który chcesz zbadać. W trybie blokady linie lasera nie wyrównują się automatycznie. W tym trybie dioda kontrolna świeci się na zielono. Tryb emisji lasera wybiera się podczas włączonej blokady.

Poziomica posiada niewielki otwór, dzięki któremu możesz zamocować laser przy spodniach lub do paska narzędziowego. Możesz też przyczepić go dzięki temu otworowi do statywu lub płaszczyzny, na której stawiasz laser. W ten sposób zyskasz dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem i stłuczeniem delikatnej szybki, chroniącej laser.

laser-na-podlodzelaser-na-podlodzelaser-na-podlodzelaser-na-podlodze

Laser krzyżowy Magnusson – opinie po wykonaniu testów
Zaczynam testowanie. Chciałbym zrobić żonie niespodziankę i zawiesić na ścianie fotografie, na których jest mój nowo narodzony syn. Dysponuję dużą białą ścianą. Planuję powiesić trzy duże zdjęcia w równych odstępach, część z nich jest pionowa, a część pozioma. W związku z tym konieczne jest zachowanie odpowiednich proporcji i właściwe umiejscowienie ich względem siebie.

Poziomicę laserową stawiam na sąsiadującym ze ścianą stole. Odległość wynosi niewiele więcej niż 2 metry, więc urządzenie powinno poradzić sobie bez trudu. Pracuję w godzinach wieczornych, więc nie ma obawy, że promienie słoneczne utrudnią mi dostrzeżenie linii lasera.

Włączam przycisk zasilania i już po chwili na ścianie pojawiają się odpowiednie linie. Staram się je dopasować do wcześniej planowanej powierzchni. Po kilku minutach mam gotowe pomiary i mogę zawiesić fotografie. Zadanie było wyjątkowo proste i nie wymagało ode mnie dużego doświadczenia. Laser daje dużą swobodę pracy i zapewnia wygodę użytkowania. Muszę jedynie pamiętać, by światło lasera nie padało bezpośrednio na moją twarz i oczy – kontakt ze światłem lasera może prowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku, a nawet ślepoty.

Kolejna próba będzie polegała na pomalowaniu ściany w korytarzu farbą magnetyczną. Większość produktów magnetycznych do malowania ścian w pokojach dzieci jest dostępna w czarnym kolorze. Chciałbym, aby moja ściana pozostała biała, ponieważ w jej górnej części wiszą czarno-białe fotografie. Moim celem jest, aby dziecko miało do zabawy pas ściany o wysokości około metra. Nie chcę, aby różnica między częścią ściany pokrytą farbą magnetyczną a zwykłą farbą była zbyt widoczna.

Poziomicę stawiam na krześle, ustawionym na wprost ściany. Po uzyskaniu linii lasera na odpowiedniej wysokości zaznaczam prostą linię, po czym wzdłuż kreski przyklejam taśmę ochronną. Ścianę poniżej taśmy pokryję farbą tablicową, a następnie pomaluję całość zmywalną farbą w kolorze białym. Laser spełnił swoje zadanie, a ja w szybki sposób stworzyłem kącik edukacyjny dla mojego dziecka.

poziomica-na-stolepoziomica-na-stolepoziomica-na-stolepoziomica-na-stole
laser-na-scianielaser-na-scianielaser-na-scianielaser-na-scianie

Poziomica laserowa – opinie specjalisty na temat konserwacji i przechowywania
Zasady konserwacji i przechowywania sprzętu są proste i nie wymagają zaawansowanych działań ze strony właściciela. Pamiętaj, że kluczowa jest właściwa pielęgnacja elementów optycznych. To one odpowiadają za ostrość i jakość pomiarów. Niezbędne jest każdorazowe wyłączanie urządzenia przed czyszczeniem. Całość obudowy powinieneś czyścić wilgotną szmatką, bez dodatku środków czyszczących, które mogłyby zniszczyć delikatny plastik.

Podczas czyszczenia uważaj, aby woda nie dostała się do wnętrza urządzenia, gdyż jej usunięcie może okazać się niemożliwe. Nie wolno także wkładać lasera pod strumień wody i zanurzać części elektrycznych lub optycznych produktu w cieczach. Do czyszczenia soczewek używaj patyczków kosmetycznych lub preparatów, przeznaczonych do czyszczenia optyki aparatów fotograficznych i lunet. Jeśli rozłączałeś poszczególne elementy, by dokładniej wyczyścić laser, upewnij się, że są zupełnie suche, zanim połączysz je ponownie. Przechowuj laser tak, aby chronić go przed kurzem i zarysowaniami.

Stosunek jakości do ceny
Poziomica laserowa Magnusson może śmiało konkurować z innymi urządzeniami ze swojej klasy, dostępnymi na rynku. Ma konkurencyjną cenę i ciekawy wygląd. Może się okazać, że nie będziesz wykorzystywał wszystkich jej funkcji na co dzień, jednak jeśli planujesz większy remont lub chciałbyś odnawiać mieszkanie, warto od razu zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne.

Laser krzyżowy pozwala na badanie kilku płaszczyzn jednocześnie i zestawianie tych pomiarów ze sobą. Kupując jeden przyrząd, nie musisz dodatkowo inwestować w poziomicę lub inne narzędzia do pomiaru. Ponieważ całość jest zbudowana z dość trwałego materiału, mogę założyć, że urządzenie posłuży mi rzeczywiście przez kilka lat. Jedyne, co muszę wymieniać co jakiś czas, to baterie, które zasilają mechanizm.

Mogę dodatkowo zainwestować w statyw oraz etui ochronne, by lepiej zabezpieczyć elementy optyczne. Na szczęście mogę wykorzystać klasyczny statyw do aparatu fotograficznego, gdyż gwint pasuje do większości produktów dla fotografów. Szkoda, że etui nie jest dołączone do zestawu – dopasowanie opakowania, które będzie szczelnie chronić mój laser może zająć mi więcej czasu, niż planowałem.

Podsumowanie
Urządzenia poziomujące to wygodny i ciekawy element wyposażenia każdego przydomowego warsztatu. Nie zajmuje wiele miejsca, jest lekkie i łatwe w obsłudze. Wymaga niewielkiego doświadczenia od użytkownika i nie wiąże się z dodatkowymi kosztami eksploatacji. Nie jest to przedmiot, który jest niezbędny w pracy budowlańca lub projektanta, jednak zdecydowanie przyspiesza pomiary i kreślenie płaszczyzn, gdy pracujesz w pojedynkę lub w nielicznym zespole i nie masz kogoś przy sobie do pomocy.

ocena_laserocena_laserocena_laserocena_laser

Uważaj przy tym, by nie uderzyć laserem o inny twardy przedmiot lub nie upuścić go ze znacznej wysokości. Może to doprowadzić do stłuczenia elementów optycznych i wpłynąć na jakość lub precyzję pomiarów. Przy odrobinie ostrożności poziomica może działać naprawdę długo i wyręczać cię w wielu skomplikowanych czynnościach. Jeżeli planujesz wzbogacić swój zestaw narzędzi o niedrogi i ułatwiający pracę przedmiot, postaw na laser krzyżowy – wykorzystasz go w wielu sytuacjach i będziesz pewien, że twoja praca zostanie wykonana z należytą precyzją.

Wizyt_wka_RobertWizyt_wka_RobertWizyt_wka_RobertWizyt_wka_Robert