Liny nie tylko do zabawy
 

W naszym ogrodzie liny mają przeróżne zastosowania. Ich obecność zwiastuje zabawę – czy będzie to przeciąganie liny, czy najprostsza do wykonania huśtawka. Dzięki linom skutecznie zadbamy też o nasze bezpieczeństwo – w czym mogą być nam pomocne?

Lina kojarzy nam się głównie z nieolimpijskimi zmaganiami sportowymi na świeżym powietrzu – przeciąganie liny czy park linowy nie mogą obyć się bez zmyślnie splecionego sznura o różnej grubości i dużej wytrzymałości. Nie bez powodu lina kojarzy się z bezpieczeństwem – asekurowanie wspinaczki wysokogórskiej współtowarzysza wymaga siły, refleksu, uwagi i pewnego zabezpieczenia, jakim jest lina. Możliwości jej zastosowania są daleko większe niż sport i rekreacja, świadczy o tym na przykład widok placów budowy nowoczesnych biurowców.

Wysokie rusztowania osłonięte są specjalnymi, trudno zapalnymi tkaninami czy siatkami przeciwpyłowymi. Także ogrodzenia zabezpieczające plac budowy mogą być wykonane z cienkich, wytrzymałych lin. Ciekawym rozwiązaniem, które jest stosowane w przypadku budowy wielkoformatowych budynków jest siatkowa platforma robocza. Spełnia ona funkcję tradycyjnego rusztowania i stalowego pomostu wiszącego, ale ma kilka cech, których tradycyjna konstrukcja robocza nie posiada. Siatkowa platforma jest lżejsza i co najważniejsze – jej rozwieszenie i praca wykonywana na niej nie powoduje utrudnień w wykonywaniu prac na innych poziomach budowy. Stosowanie tego typu platformy jest przydatne w końcowej fazie pracy przy budowie, kiedy zakłada się instalację elektryczną czy przeciwpożarową.

Tego rodzaju platformy mogą być rozwieszane nie tylko wewnątrz powstającego budynku, ale również na jego zewnętrznych ścianach i krawędziach – umożliwi to szybkie i bezpieczne wykonanie prac w konkretnych miejscach. Służy temu siatka bezpieczeństwa typu T, która jest montowana w poziomie na wspornikach wokół budowanego obiektu. Kiedy pojawia się konieczność zbrojenia deskowania na wyższych piętrach czy dachu, który ma duży kąt nachylenia, a z powodów konstrukcyjnych nie można zamocować balustrady zabezpieczającej przed upadkiem z dużej wysokości, tego rodzaju platforma nie tylko chroni, ale umożliwia też wykonywanie wszelkich prac. Jest łatwa i szybka w montażu i demontażu, podpierają ją wsporniki rozmieszczone co trzy metry oraz pasy napinające i liny krawędziowe. Dzięki swojej elastyczności chronią zdrowie nawet przy upadku z wysokości 6 m.

/lina_nie_do_zabawy/lina_nie_do_zabawy/lina_nie_do_zabawy/lina_nie_do_zabawy

Tego rodzaju zabezpieczenie przyda się nam w przypadku, gdy zajdzie konieczność pracy na dachu, na którym rozmieszczone są świetliki. Co prawda w pracach dachowych używane są środki ochrony indywidualnej, ale są one niewystarczające, gdy brakuje punktów asekuracyjnych. Tutaj z pomocą przychodzą linowe siatki na świetliki, które składają się z siatki o podwyższonej wytrzymałości z elementami ze stali ocynkowanej, pas napinający i kółko z mechanizmem zapadkowym. Siatka stanowi punkt asekuracyjny, do którego można się przypiąć podczas przebywania na dużej wysokości. Przez to, że jest ona rozpostarta wokół świetlika, prawdopodobieństwo wpadnięcia przez jego otwór jest znikome. Prace konserwatorskie i naprawcze mogą być prowadzone w sposób bezpieczny i wygodny.

lina_jutowalina_jutowalina_jutowalina_jutowa