Produkty

Łopaty, szufle, szczotki i zgarniacze śniegu

Łopaty, szufle, szczotki i zgarniacze śniegu

Suchy śnieg jest znacznie lżejszy od mokrego, dlatego warto usuwać go jak najszybciej, zanim przerzucanie go będzie  wymagało znacznie większej siły.

łopataŁopaty i szufle to najprostsze urządzenia do odśnieżania, ale i one mogą się od siebie różnić: materiałem, trwałością, wagą, ergonomią i wygodą użytkowania. Wiadomo, im większa głowica, tym więcej uniesie śniegu, ale też cięższy będzie jej załadunek – zwłaszcza mokry (gdy temperatura zbliża się do 0st. C) i większe naprężenia przy zgarnianiu i przenoszeniu śniegu.

Materiał. Najprostsze i najtańsze są łopaty z głowicą plastikową. Żebrowanie głowicy zwiększa jej sztywność i trwałość. Ważna jest też metalowa listwa wzdłuż dolnej krawędzi - wzmacniająca głowicę i chroniąca przed pękaniem. Plastikowe łopaty polecane są do niezbyt intensywnego odśnieżania – do niewielkich powierzchni lub terenów o niezbyt intensywnych opadach śniegu. Do usuwania większych ilości śniegu polecane są łopaty ze znacznie trwalszymi są głowicami metalowymi – ze stali  lub lżejszego od niej aluminium. W głowicach aluminiowych przydatna jest listwa gumowa wzdłuż dolnej krawędzi chroniąca przed uszkodzeniem (np. wgnieceniami na skutek uderzenia w kamień lub krawężnik).

łopata castoramaTrzonki. Najtańsze są drewniane, ale one są dość ciężkie. Znacznie lepsze są trzonki metalowe: mogą być proste lub profilowane, osłonięte tworzywem sztucznym, chroniącym dłoń przed zimnem. Wygodne są trzonki o regulowanej długości – teleskopowo lub za pomocą zatrzasków. W łopatach i szuflach ważny jest też wygodny i trwały uchwyt.

Zgarniacze śniegu. Polecane są do odśnieżania większych powierzchni na terenach o dużych opadach śniegu. Ich głowice – z plastiku lub metalu - są znacznie większe i pojemniejsze niż w łopatach. Głowice wyposażone w kółka można przesuwać,  dzięki czemu są znacznie wygodniejsze i łatwiejsze w obsłudze. Zgarniacze zamiast trzonka mają metalową ramę, niekiedy osłoniętą okładziną (cieplejszą i milszą w dotyku niż metal).  Producenci zalecają obsługę tych urządzeń w dwie osoby.

Szczotki do śniegu. Do usuwania puszystego świeżego śniegu z tarasów, schodów i niewielkich nawierzchni utwardzonych dobre są szczotki z długim, sztywnym włosiem z tworzywa sztucznego. Dostępne są z prostym, wąskim kijem drewnianym.

Data publikacji: 31.01.2013
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie
Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli ...
Czytaj więcej

Marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie
Pogoda powinna się stopniowo poprawiać, dzięki czemu Twój ogród będzie wracał do życia i pełni kolorów. Gleba będzie się nagrzewa...
Czytaj więcej

Luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie
Wiosna jest tuż za rogiem i pomimo zimowego krajobrazu i utrzymującego się chłodu czuć, że powietrze staje się cieplejsze, a w ogrodzie zaczynają się ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Łopaty, szufle, szczotki i zgarniacze śniegu