Lutowanie gazowe

Lutowanie gazowe to sposób łączenia stopów za pomocą lutów twardych, w tym przypadku z wykorzystaniem urządzeń emitujących gaz, a więc specjalnych palników podłączonych do butli z propanem lub butanem. Podpowiadamy, jak je skutecznie wykonać, posiadając taki sprzęt.

Niezbędne wyposażenie:

- butla z gazem,
- palnik acetylenowo-tlenowy,
- lut twardy,
- gratownik,
- szczotka metalowa do czyszczenia powierzchni wewnętrznych,
- czyścik do czyszczenia powierzchni zewnętrznych.

Najważniejszym narzędziem pracy podczas lutowania gazowego jest palnik, na który składają się 3 podstawowe elementy. Pierwszym z nich jest rękojeść wyposażona w zawór regulujący lub odcinający dopływ gazu. Drugi to przewód elastyczny, który łączy palnik z butlą gazową. Trzecim komponentem tego rodzaju urządzenia są z kolei końcówki wymienne. Do lutowania twardego używane są przede wszystkim końcówki cienkie i bardzo cienkie.

Warto wiedzieć, że zastosowanie palnika pozwala nam na efektywne wykonanie bardziej zaawansowanych prac – jest to bowiem urządzenie posiadające większą moc niż lampa lutownicza.

Odpowiednie warunki do lutowania gazowego

Aby móc mówić o w pełni bezpiecznym i komfortowym lutowaniu gazowym, powinny być spełnione 2 warunki. Pierwszy z nich to sprawnie działający system wentylacji w pomieszczeniu, w którym zamierzamy pracować. Drugi zaś to optymalny poziom jego oświetlenia, które nie powinno być zbyt mocne, aby umożliwiało dokładną weryfikację koloru nagrzanego metalu. Zanim rozpoczniemy pracę, powinniśmy też sprawdzić, czy nasz palnik jest skutecznie połączony z butlą.

sm_lutowanie_gazowesm_lutowanie_gazowesm_lutowanie_gazowesm_lutowanie_gazowe

Lutowanie gazowe krok po kroku

Zanim rozpoczniemy właściwe lutowanie, powinniśmy się do niego dobrze przygotować. Bardzo istotne jest dokładne odtłuszczenie i oczyszczenie obrabianych elementów. Przyjmując, że będziemy scalać ze sobą rury, konieczne będzie użycie na początku gratownika, który pomoże nam usunąć grat z zewnętrznej powłoki. Następnie czyścikiem usuwamy tlenki, a za pomocą szczotki dopasowanej do średnicy rury, oczyszczamy jej wewnętrzną powierzchnię.

Teraz możemy przystąpić do łączenia elementów. W tym celu zapalamy palnik i rozgrzewamy do bardzo wysokiej temperatury miejsca, które chcemy połączyć. Ogień kierujemy bezpośrednio na złącze, tak by dotykała go końcówka płomienia, który jest najgorętszy. Gdy osiągniemy temperaturę topnienia, przykładamy do złącza lut, nie odejmując palnika od łączonego miejsca – powoli lutujemy złącze dookoła, dokładnie przykładając spoiwo.

Po scaleniu się złącza umieszczamy je na krótką chwilę w wodzie, aby je wyżarzyć. Tak scalony element jest już gotowy do użytku.

Lutownica_gazowa_Topex_z_uchwytem_waz_1_5_m-209303-118504Lutownica_gazowa_Topex_z_uchwytem_waz_1_5_m-209303-118504Lutownica_gazowa_Topex_z_uchwytem_waz_1_5_m-209303-118504Lutownica_gazowa_Topex_z_uchwytem_waz_1_5_m-209303-118504