Produkty

Lutowanie miękkie lub twarde – kiedy stosować?

Lutowanie miękkie lub twarde – kiedy stosować?

Podczas wielu prac w gospodarstwie domowym przyjdzie nam stanąć przed zadaniem połączenia ze sobą dwóch metalowych elementów. Może się to zdarzyć podczas naprawiania instalacji elektrycznej, tworzenia systemów grzewczych i wodociągowych, ale również w czasie naprawiania rynien czy hobbystycznych prac konstrukcyjnych. Czy lutowanie twarde i miękkie rozwiąże nasze problemy?

lutowanieMetody łączenia metali

Łączenie metali można wykonać poprzez spawanie lub lutowanie. Spawanie zakłada stapianie łączonych metali w taki sposób, aby się ze sobą zespoliły. Lutowanie natomiast ma na celu scalanie metalowych elementów przy wykorzystaniu specjalnego spoiwa, które wcześniej się topi – elementy konstrukcyjne pozostają jednak nienaruszone w tej sytuacji. Rozróżniamy lutowanie miękkie i twarde.

Jaka jest różnica pomiędzy tymi metodami i kiedy którą stosować?

lutowanie rurLutowanie miękkie – charakterystyka i zastosowanie

Zasadnicza różnica pomiędzy rodzajami lutowania polega na wykorzystywanym spoiwie i jego temperaturze topnienia. W przypadku lutowania miękkiego odpowiednia temperatura wynosi nie więcej niż 400°C i jako materiał zespalający stosuje się lut cynowo-ołowiowy lub cynowo-miedziany. Lutowanie miękkie jest powszechnie stosowane w elektronice, ponieważ używane materiały doskonale przewodzą prąd.

Ponadto sprawdza się także w przypadku instalacji CO o temperaturze pracy do 110 °C oraz wodnych. Lut występuje w postaci drutu lub specjalnych pałeczek, a najłatwiejszą metodą jego stapiania jest korzystanie z palnika płomieniowego – należy jednak uważać, aby nie nagrzać nadmiernie łączonych elementów.

Porada eksperta

Niezależnie od wybranej metody lutowania zawsze najpierw należy oczyścić łączone elementy. Wszelkie zabrudzenia, tłuszcze, naloty, resztki kleju itp. muszą zostać usunięte, ponieważ ma to wpływ na późniejszą szczelność lutów. Czyszczenie można przeprowadzić mechanicznie za pomocą skrobaków, włóknin szlifierskich czy gąbek ściernych, a także posiłkować się chemicznymi środkami, na przykład rozpuszczalnikami.

Lut twardy Kemper stal 10 szt.Lutowanie twarde

Lutowanie twarde następuje wtedy, kiedy temperatura topnienia spoiwa przekracza 400°C. Stosowanymi do scalania metali materiałami są luty miedziane, srebrne lub fosforowe. Takie połączenia najczęściej stosowane są do stali węglowych, wolframowych, niklowych, chromowych, płytek z węglików spiekanych, a także złota, srebra, miedzi, mosiądzu i brązu. Ponadto znajdują zastosowanie w instalacjach CO, w których temperatura pracy jest wyższa niż 110°C. Urządzeniami stosowanymi do lutowania twardego są palniki acetylenowo-tlenowe lub na propan butan, lampy lutownicze lub lutownice indukcyjne. Właściwości połączeń są o wiele lepsze niż w przypadku lutów miękkich – cechują się o wiele wyższą odpornością na działanie wysokich temperatur, ale również są bardziej trwałe i odporne na uderzenia czy rozciąganie. Lutowanie twarde powinno odbywać się jedynie w pomieszczeniach o odpowiedniej wentylacji i należy zachować wszystkie zasady bezpiecznego lutowania.

Data publikacji: 01.03.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Czym jest topnik?

Czym jest topnik?
Kompletując akcesoria do lutownicy, z pewnością spotkaliśmy się z pojęciem topnika. Preparat ten, choć często pomijany, warunkuje właściwy przebieg ...
Czytaj więcej

6 zasad skutecznego lutowania

6 zasad skutecznego lutowania
Lutowanie jest metodą łączenia ze sobą elementów metalowych za pomocą spoiwa (lutu), którego temperatura topnienia jest niższa niż łączonych elementów...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Lutowanie miękkie lub twarde – kiedy stosować?