Produkty

Malowanie aerografem – niezbędnik

Malowanie aerografem – niezbędnik

Tworzenie imponujących malunków na maskach samochodów, kaskach motocyklowych czy ścianach nie należy do sztuk łatwych. Wymaga precyzji, artystycznych zdolności, a przede wszystkim specjalistycznego sprzętu. Jednak każdy malarz kiedyś zaczynał, zobaczmy więc, co jest potrzebne do realizacji tej pasji.

aerografMiejsce

Jak w przypadku każdego malowania, potrzebujemy przewiewnego pomieszczenia z dużą ilością światła. Jest ono niezbędne, aby dokładnie nałożyć farbę i wykryć wszelkie niedoskonałości. Mimo że strumień z aerografu jest nieporównywalnie mniej intensywny od strumienia pistoletu natryskowego, w pomieszczeniu niezbędna będzie wentylacja. Najlepszy do malowania jest garaż lub piwnica, a to ze względu na pracę kompresora.

Wszystko powinno dokonywać się na solidnym stole, najlepiej zaopatrzonym w większe i mniejsze imadła do przytrzymywania malowanych elementów. Sama powierzchnia musi być równa, pogódźmy się już na starcie z jej pobrudzeniem. Upewnijmy się, że stół jest stabilny, ponieważ każde drganie może wpłynąć na efekt końcowy.

Aerograf

Zakup oczywisty - obecnie można znaleźć wiele ofert niedrogich, nowych i używanych aerografów uznanych producentów. Wyróżniamy wersje jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Te pierwsze przydadzą się tylko jako sprzęt treningowy i do opanowania podstawowej techniki, dość szybko przestają być użyteczne. Dopiero modele pozwalające na kontrolę szerokości strumienia umożliwią pełnowymiarową pracę z aerografem. Zwracajmy również uwagę na materiał, z którego jest wykonany sprzęt. Ogólna zasada głosi, że im więcej elementów jest wykonanych ze stali (najlepiej nierdzewnej), tym dłużej nam posłuży. W trakcie zakupu warto od razu zaopatrzyć się w kilka zapasowych dysz, a także wężyków do podawania farby.

Sam system jej podawania jest kolejnym wyborem, przed którym staniemy przy rozpoczynaniu przygody z malowaniem za pomocą sprężonego powietrza. Wersje zasilane grawitacyjnie mają zbiorniki na górze lub z boku. Zazwyczaj mają węższe dysze, przez co bardziej precyzyjnie podają materiał, jednak wymagają bardzo dokładnego czyszczenia i rozrzedzania farby. W przeciwległym miejscu znajdują się zbiorniki dolne, które pobierają farbę szerszym wężem, dlatego nadają się do pokrywania większych powierzchni. Do zalet należy także łatwość ich wymiany.

Akcesoria

Niezbędne do malowania aerografem jest wspomniane sprężone powietrze, czyli musimy znaleźć sposób na jego kompresję. Doraźnymmalowanie aerografem rozwiązaniem będą puszki z CO2, jednak są one dość drogie i wymagają trzymania w specjalnych warunkach, poza tym nie starczają na długo. Niektórzy decydują się na minikompresor - pamiętajmy jednak, że nie potrafi on pracować długo i ma tendencje do przegrzewania się.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie zakup mniejszego przenośnego kompresora, który na pewno przyda się nie tylko do malowania, ale także w innych pracach wokół domu. Najlepiej, jeśli będzie to model zaopatrzony w odwadniacz i odolejacz - zapobiegnie to dostawaniu się do zbiornika kropli niepożądanych cieczy.

Wybór farby, której użyjemy do malowania, zależy od naszych osobistych preferencji, choć pamiętajmy, że niektóre z nich potrzebują wcześniejszego przygotowania, zazwyczaj polegającego na rozrzedzeniu farby. Musimy uważać, by nie zawierała ona żadnych niepożądanych drobinek i grudek, ponieważ mogą one zatkać dyszę lub sam aerograf. Nie zapomnijmy też przy zmianie farby z olejnej na akrylową przemyć całość dokładnie rozpuszczalnikiem.

Malowanie aerografem jest szybkie i niesłychanie precyzyjne, pod warunkiem, że dbamy o czystość naszego sprzętu. Koniecznie czyśćmy go po każdym użyciu, regularnie rozkręcając całość i polerując każdy element z osoba. W ten sposób błyskawicznie dojdziemy do wprawy i zaczniemy tworzyć prawdziwe arcydzieła.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Narzędzia malarskie do zadań specjalnych

Narzędzia malarskie do zadań specjalnych
Jedną z najważniejszych czynności wykonywanych podczas remontowania mieszkania jest malowanie. Podstawowymi narzędziami, którymi się posługujemy...
Czytaj więcej

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą

Wałki dekoracyjne – jakie wzory można wykonać za ich pomocą
Chociaż wałki należą do podstawowych narzędzi malarskich, zaskakuje wielość ich odmian i efekty, które możemy z ich pomocą tworzyć na ścianach....
Czytaj więcej

Akcesoria malarza – w co wyposażyć się przed malowaniem mieszkania?

Akcesoria malarza – w co wyposażyć się przed malowaniem mieszkania?
Malowanie mieszkania stanowi część składową wielu remontów. Jest ono na tyle proste, że możemy wykonać je samodzielnie. Często jednak zapominamy o tym...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Malowanie aerografem – niezbędnik