Malowanie kafelków – wybieramy farbę!

Gdy domowe finanse nie pozwalają na gruntowny remont łazienki, z pomocą przychodzą nam alternatywne sposoby na odświeżenie jej wyglądu. Jednym z nich jest malowanie kafelków. Nie wykonamy tego jednak zwykłą farbą – zobaczmy, jak wybrać emalię, przy pomocy której odnowimy ceramiczne płytki!

Farby do płytek – czym powinny się cechować?

Malowanie płytek to szybki i stosunkowo niedrogi sposób na całkowitą metamorfozę łazienki. Do uzyskania trwałego efektu, potrzebujemy jednak właściwej farby. Jaka emalia sprawdzi się w tej roli? Najczęściej wybiera się do tego preparaty bazujące na żywicy epoksydowej, które cechuje trwałość i wyjątkowa przyczepność. Są one też odporne na ścieranie, choć w przypadku malowania płytek podłogowych zaleca się nakładać dwie warstwy – aby maksymalnie uodpornić posadzkę na uszkodzenia.

Farby do kafelków są przeznaczone do nakładania grubymi powłokami, co wiążę się z kolei z dłuższym czasem całkowitego schnięcia. Poza tym sprawia to także, że nietrudno o powstanie nieestetycznych smug. Można jednak zminimalizować to ryzyko, stosując właściwe narzędzia i malując z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Porada eksperta

W przypadku płytek gipsowych, które są bardziej porowate niż szkliwione, farba epoksydowa może nie zdać egzaminu. W tej sytuacji zaleca się stosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych do tej okładziny.

Malowanie kafelków w kuchni – o czym pamiętać?

Nie ulega wątpliwości, że wymagania stawiane materiałom do wykończenia kuchni różnią się od tych do innych pomieszczeń – wszystko przez wzgląd na kontakt z żywnością. Konieczne jest więc korzystanie z atestowanych emalii o nietoksycznym składzie, które nie będą zagrażały zdrowiu domowników. Chcąc przemalować kafelki w kuchni, powinniśmy więc sięgnąć po preparaty z oznaczeniami informującymi o zastosowaniu nietoksycznych składników, które mogą mieć styczność z żywnością. Emalie te najczęściej nie mają również wyraźnego zapachu, który mógłby drażnić drogi oddechowe podczas aplikacji.

SM1_Malowanie_kafelk_w_wybieramy_farb_3SM1_Malowanie_kafelk_w_wybieramy_farb_3SM1_Malowanie_kafelk_w_wybieramy_farb_3SM1_Malowanie_kafelk_w_wybieramy_farb_3

Czym malować płytki zewnętrzne?

Żywica epoksydowa nadaje farbie elastyczność oraz odporność na wilgoć. Dlatego też teoretycznie stosowanie bazujących na niej preparatów na zewnątrz powinno być dozwolone. W praktyce okazuje się jednak, że emalie te po kilku latach tracą na estetyce. Wszystko to z powodu czynników pogodowych, takich jak gwałtownie zmieniająca się temperatura czy długotrwale występująca wilgoć. Producenci wyszli jednak naprzeciw osobom chcącym pomalować kafelki na zewnątrz, proponując specjalne preparaty o podwyższonej trwałości – to właśnie po nie powinniśmy sięgnąć, aby odnowić płytki na balkonie czy tarasie.

SM3_Malowanie_kafelk_w_wybieramy_farb_3SM3_Malowanie_kafelk_w_wybieramy_farb_3SM3_Malowanie_kafelk_w_wybieramy_farb_3SM3_Malowanie_kafelk_w_wybieramy_farb_3

Co zrobić, aby farba dobrze trzymała się płytek?

Pamiętajmy o tym, że nawet najlepsza farba do kafelków nie będzie się trzymać, jeśli nie zadbamy o właściwe przygotowanie podłoża. Przede wszystkim musimy je dokładnie umyć wodą z detergentem i odtłuścić. Nie zaszkodzi również odkamienienie ich przy użyciu specjalnego detergentu. Koniecznie zamaskujmy też wszystkie uszkodzenia na powierzchni płytek – pomoże nam w tym zastosowanie akrylu lub masy wodoodpornej. Dopiero na tak przygotowane podłoże można zacząć nakładać emalię. Więcej porad dotyczących malowania płytek znajdziemy też w tej instrukcji wideo.

SM2_Malowanie_kafelk_w_wybieramy_farb_3SM2_Malowanie_kafelk_w_wybieramy_farb_3SM2_Malowanie_kafelk_w_wybieramy_farb_3SM2_Malowanie_kafelk_w_wybieramy_farb_3