Produkty

Malowanie kafelków – wybieramy farbę!

Malowanie kafelków – wybieramy farbę!

Gdy domowe finanse nie pozwalają na gruntowny remont łazienki, z pomocą przychodzą nam alternatywne sposoby na odświeżenie jej wyglądu. Jednym z nich jest malowanie kafelków. Nie wykonamy tego jednak zwykłą farbą – zobaczmy, jak wybrać emalię, przy pomocy której odnowimy ceramiczne płytki!

malowanie kafelekFarby do płytek – czym powinny się cechować?

Malowanie płytek to szybki i stosunkowo niedrogi sposób na całkowitą metamorfozę łazienki. Do uzyskania trwałego efektu, potrzebujemy jednak właściwej farby. Jaka emalia sprawdzi się w tej roli? Najczęściej wybiera się do tego preparaty bazujące na żywicy epoksydowej, które cechuje trwałość i wyjątkowa przyczepność. Są one też odporne na ścieranie, choć w przypadku malowania płytek podłogowych zaleca się nakładać dwie warstwy – aby maksymalnie uodpornić posadzkę na uszkodzenia.

Farby do kafelków są przeznaczone do nakładania grubymi powłokami, co wiążę się z kolei z dłuższym czasem całkowitego schnięcia. Poza tym sprawia to także, że nietrudno o powstanie nieestetycznych smug. Można jednak zminimalizować to ryzyko, stosując właściwe narzędzia i malując z zachowaniem szczególnej ostrożności.

Porada eksperta

W przypadku płytek gipsowych, które są bardziej porowate niż szkliwione, farba epoksydowa może nie zdać egzaminu. W tej sytuacji zaleca się stosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych do tej okładziny.

Malowanie kafelków w kuchni – o czym pamiętać?

Nie ulega wątpliwości, że wymagania stawiane materiałom do wykończenia kuchni różnią się od tych do innych pomieszczeń – wszystko przez wzgląd na kontakt z żywnością. Konieczne jest więc korzystanie z atestowanych emalii o nietoksycznym składzie, które nie będą zagrażały zdrowiu domowników. Chcąc przemalować kafelki w kuchni, powinniśmy więc sięgnąć po preparaty z oznaczeniami informującymi o zastosowaniu nietoksycznych składników, które mogą mieć styczność z żywnością. Emalie te najczęściej nie mają również wyraźnego zapachu, który mógłby drażnić drogi oddechowe podczas aplikacji.

farba do kafelekCzym malować płytki zewnętrzne?

Żywica epoksydowa nadaje farbie elastyczność oraz odporność na wilgoć. Dlatego też teoretycznie stosowanie bazujących na niej preparatów na zewnątrz powinno być dozwolone. W praktyce okazuje się jednak, że emalie te po kilku latach tracą na estetyce. Wszystko to z powodu czynników pogodowych, takich jak gwałtownie zmieniająca się temperatura czy długotrwale występująca wilgoć. Producenci wyszli jednak naprzeciw osobom chcącym pomalować kafelki na zewnątrz, proponując specjalne preparaty o podwyższonej trwałości – to właśnie po nie powinniśmy sięgnąć, aby odnowić płytki na balkonie czy tarasie.

płytki w kuchniCo zrobić, aby farba dobrze trzymała się płytek?

Pamiętajmy o tym, że nawet najlepsza farba do kafelków nie będzie się trzymać, jeśli nie zadbamy o właściwe przygotowanie podłoża. Przede wszystkim musimy je dokładnie umyć wodą z detergentem i odtłuścić. Nie zaszkodzi również odkamienienie ich przy użyciu specjalnego detergentu. Koniecznie zamaskujmy też wszystkie uszkodzenia na powierzchni płytek – pomoże nam w tym zastosowanie akrylu lub masy wodoodpornej. Dopiero na tak przygotowane podłoże można zacząć nakładać emalię. Więcej porad dotyczących malowania płytek znajdziemy też w tej instrukcji wideo.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę
Wymiana starej podłogi z płytek w łazience lub przedpokoju to duże wyzwanie. Prostszym rozwiązaniem jest renowacja płytek przy pomocy farby. Farba ren...
Czytaj więcej

Metamorfoza kuchni za 1500 zł – czy to możliwe?

Metamorfoza kuchni za 1500 zł – czy to możliwe?
Wydawać by się mogło, że remont kuchni to przedsięwzięcie, na którego wykonanie potrzebujemy większych środków finansowych. Okazuje się ...
Czytaj więcej

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie

Środki do renowacji drewna – wybór i zastosowanie
Drewno jest surowcem o wielu zastosowaniach, a jego dużą zaletą jest możliwość wielokrotnej jego renowacji. Odnawianie drewna nie byłoby jednak możliw...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Malowanie kafelków – wybieramy farbę!