LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Malowanie mebli matową farbą – jak ją dobrać?

Malowanie mebli to jeden z najszybszych i chyba najbardziej popularnych sposobów na odnowienie nieco podniszczonych, trochę nudnych i mało oryginalnych frontów mebli. Ciekawy efekt wizualny daje farba matowa, która nie sprawia wrażenia ciężkich mebli. Jak dopasować farbę do mebla?

Matowe wykończenie frontów jest niezwykle eleganckie. Sprawia, że zabudowa wygląda lekko i dość nowocześnie. Aby uzyskać taki ciekawy efekt, wystarczy przemalować fronty mebli farbą nadającą im matową powłokę. Wybór takich produktów w sklepach budowlanych jest coraz większy.

Dlaczego malowanie to dobry pomysł?

Farba do drewna to przede wszystkim bardzo szybki sposób na renowację starych mebli. Przy małym nakładzie środków jesteśmy w stanie uzyskać bardzo imponujący efekt, przeznaczając na remont nie więcej niż kilka dni. Samodzielne malowanie to także większa radość z renowacji i okazja do stworzenia mebli oryginalnych, które będą się prezentowały nadzwyczajnie w małej oraz większej kuchni.

Farby nakłada się tradycyjnie – na wcześniej odtłuszczoną oraz czystą powierzchnię. Powłoka końcowa jest odporna na wilgoć i bardzo często łatwa do utrzymania w czystości.

Malując samodzielnie mebel, możemy dowolnie bawić się kolorami. Dekorujemy go, nadając mu własny styl.

Porada stylisty: biała oraz pastelowa farba nadaje meblom romantyczne, delikatne wykończenie. Warto zastosować ją na meblach w sypialni. Sprawi, że będzie ona dużo przyjemniejsza w odbiorze.

Farba dobrze kryje również zniszczenia oraz skazy drewna. Powierzchnia staje się gładka i jednokolorowa, a mebel od razu wygląda, jakby był nowy.

SMALL_mebliSMALL_mebliSMALL_mebliSMALL_mebli

Wybierając farbę, upewnijmy się, że:

- na pewno daje ona matowe wykończenie – dostępne są bowiem również produkty w półmacie lub wysokim połysku.

- przeznaczona jest do wnętrz – a najlepiej, jeśli na opakowaniu jest widoczne dodatkowe określenie, że produkt służy do renowacji starych powierzchni drewnianych oraz/a także metalowych.

- jest odporna na działanie promieni UV – nie będzie wówczas blaknąć, płowieć, miejscowo się odbarwiać.

Ważnym aspektem będzie również zmywalność, odporność na wilgoć oraz dobre krycie, które zapewni szybkie wykończenie mebli już po nałożeniu dwóch warstw produktu.

Farba przed nałożeniem może wymagać przygotowania powierzchni. Na pewno będzie konieczne jej wygładzenie, a niekiedy również nałożenie farby podkładowej.

Zapoznajmy się z metodą nałożenia farby. Dobierzmy pędzel lub wałek oraz upewnijmy się, ile czasu powinniśmy dać kolejnym warstwom farby na całkowite wyschnięcie. Malowanie mokrej nawierzchni może powodować niepotrzebną stratę materiału.

Emalia_akrylowa_Colours_palisanderEmalia_akrylowa_Colours_palisanderEmalia_akrylowa_Colours_palisanderEmalia_akrylowa_Colours_palisander