Malowanie ogrodzenia krok po kroku

W tym artykule zajmiemy się skutecznym sposobem odnowienia oraz konserwacji ogrodzeń. Biorąc pod uwagę różnego rodzaju materiały z których wykonane jest dane ogrodzenie (drewno czy metal), pomożemy dobrać właściwe środki do pielęgnacji i podpowiemy, w jaki sposób przeprowadzić poszczególne etapy prac.

Ogrodzenie drewniane jest bardzo efektowne lecz delikatne. Świetnie prezentuje się na działkach z mniejszym ogrodem. Ogrodzenie metalowe – nieco droższe, wydaje się być bardziej solidne. Jak się jednak okazuje i jeden, i drugi materiał trzeba co jakiś czas odnawiać, przeprowadzając konserwacyjne malowanie.

Odnawiamy ogrodzenie – jakie produkty będą nam potrzebne?

Ogrodzenia ze stali, żelaza i żeliwa odnawiamy:

farbami alkidowymi – idealne do każdego rodzaju metalu,

farbami alkidowo-uretanowymi – specjalizujące się w pokryciu żelaza i stali, tworzą elastyczne powłoki, które nie pękają,

farbami chlorokauczukowymi – do powierzchni stalowych, ocynkowanych oraz żeliwnych, można je stosować w miejscach, gdzie występuje duże zanieczyszczenie powietrza,

farbami poliuretanowymi – tworzą powierzchnię o wysokim stopniu połysku, odporne na działanie wody,

farbami poliwinylowo-akrylowymi – do stali ocynkowanej oraz aluminium, zapewniając odporność na uszkodzenie powłoki.

majmajmajmaj

Do drewnianego ogrodzenia należy wybrać emalię przeznaczoną do pokrycia elementów znajdujących się na zewnątrz. Możemy zastosować np. emalię akrylową, która ma właściwości hydrofobowe, chroniąc ogrodzenie przed niekorzystnym działaniem deszczu. Emalię taką nakłada się dość łatwo, ponieważ nie kapie i szybko schnie. Nie ma także nieprzyjemnego, duszącego zapachu. Szeroką ofertę produktów znajdziemy tu.

Odnawiamy ogrodzenie – jakie narzędzia

Do nakładania podkładów, czyli środków znajdujących się pod farbą właściwą – jako bezpośrednia ochrona materiału właściwego – najlepiej sprawdzą się tradycyjne pędzle ze średnio-miękkim włosiem. Takie pędzle możemy mocno przycisnąć do powierzchni malowanego materiału, powodując silne wchłanianie farby do środka. Pędzle ze średnio-miękkim włosiem dużo szybciej również rozprowadzają podkład po danym materiale.

Jeśli będziemy malować duże i płaskie powierzchnie, prawdopodobnie dużo lepiej od zwykłego pędzla sprawdzi się wałek lub ewentualnie płaski pędzel. Z kolei trudno dostępne miejsca malujemy pędzlem okrągłym, dociera on do szczelin oraz żłobień w ogrodzeniach, które mają skomplikowaną budowę. Duże i wyjątkowo bogate pod względem zdobień oraz konstrukcji powierzchnie możemy pokryć natryskowo za pomocą pistoletu do malowania.

Ten rodzaj narzędzia jest jednak dość kosztowny – wkład, takiego pistoletu bardzo szybko się zużywa.

Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie zabrudzenia otoczenia naszego ogrodzenia, szczególnie tych jego części, których nie chcemy pokryć warstwą, koniecznie przygotujmy także kartony oraz taśmę.

Odnawiamy ogrodzenie – warunki pogodowe

Malowanie ogrodzenia przeprowadzamy na otwartej przestrzeni, duże znaczenie mają tutaj zatem panujące warunki pogodowe. Zanim rozpoczniemy pracę upewnijmy się, że czeka nas słoneczny, w miarę bezwietrzny dzień.

Optymalna temperatura powietrza to od 10 do około 25 stopni Celsjusza.

W razie nagłej zmiany pogody powinniśmy niezwłocznie przerwać malowanie i nakryć folią malowane elementy ogrodzenia.

Malowanie ogrodzenia metalowego
Metalowe ogrodzenie uznawane jest za jedne z mocniejszych. Wybieramy je pomimo wyższej ceny i niekiedy bardziej skomplikowanego montażu. A jednak i tego rodzaju ogrodzenie może zachodzić rdzą. Aby temu zapobiec, konieczne będzie pokrycie powierzchni takiego ogrodzenia odpowiednim preparatem.

Dlaczego ogrodzenie z metalu koroduje? Powodem może być niedostateczne jego zabezpieczenie. Wystarczy, że przy pierwszym malowaniu dobraliśmy złą farbę lub nałożyliśmy zbyt cienką powłokę. Metalowe ogrodzenie jest także dużo bardziej narażone na korodowanie w środowiskach mocniej zasolonych lub zanieczyszczonych.

Rdza pojawia się najszybciej na przęsłach i słupkach. Jeśli ma postać tylko wierzchniego nalotu, nie sprawi problemu podczas usuwania. Wystarczy ją przetrzeć preparatem do odrdzewiania. Natomiast jeśli mocniej przeniknie w metal, wówczas trzeba będzie ją zeszlifować mechanicznie. Jeśli nasze ogrodzenie ma skomplikowany kształt, możemy również użyć szczotki drucianej, którą będziemy przesuwać po poszczególnych elementach ogrodzenia.

Jeśli ogrodzenie na tyle zaszło rdzą, że tradycyjne metody mogą sobie nie poradzić z jej usunięciem, wówczas najlepszym sposobem na jej pozbycie będzie zdemontowanie poszczególnych części, a następnie oczyszczenie ich w profesjonalnym warsztacie, metodą piaskowania.

Emakol_Strong_zielony_soczystyEmakol_Strong_zielony_soczystyEmakol_Strong_zielony_soczystyEmakol_Strong_zielony_soczysty

Pierwszy etap prac – usunięcie rdzy, mamy już za sobą, zatem możemy przejść do malowania właściwego. Metal będzie trzeba odpowiednio przygotować. Powinien być on nie tylko czysty, ale przede wszystkim suchy. Powierzchnię ogrodzenia możemy przetrzeć ściereczką zamoczoną w benzynie ekstrakcyjnej albo w rozpuszczalniku, to prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób by pozbyć się tłuszczu.

Przed malowaniem zwróćmy także uwagę na stan poprzednio nałożonej powłoki. Miejmy pewność, że solidnie trzyma się podłoża. W innym przypadku i ją będzie trzeba usunąć. Aby pozbyć się odspojonych fragmentów powłoki, należy przeszlifować metal tradycyjnie, z użyciem papieru ściernego.

Podobnie postępujemy z powierzchnią błyszczącą. Jeśli będziemy ją pokrywać nową farbą, wystarczy nieco ją zmatowić papierem ściernym, o niewielkiej gradacji.

Tak przygotowaną powierzchnię ogrodzenia możemy pomalować farbą właściwą.

Uwaga!

Przed każdym malowaniem farby, która zamknięta jest w puszce, należy mocno wstrząsnąć pojemnikiem i dopiero później otworzyć jej wieczko.

Najszybszą metodą malowania ogrodzenia metalowego będzie użycie do tego pistoletu natryskowego. Ten rodzaj narzędzia ułatwia naniesienie farby, znacznie skracając czas przeznaczony na malowanie. Jednocześnie jednak wymusza na nas albo zabezpieczenie otoczenia będącego w bliskim sąsiedztwie ogrodzenia albo zdemontowanie kolejnych przęseł, tak, aby nie zabrudzić tych elementów, których nie chcemy malować.

Tradycyjna metoda – malowanie pędzlem, jest dość czasochłonne, ale tanie. Jeśli się na nią zdecydujemy, pamiętajmy o umiarkowanym nakładaniu produktu na włosie pędzla. W innym wypadku farba będzie kapała, a na przęsłach pozostaną nieestetycznie wyglądające zacieki.

Uwaga, pierwsza nakładana warstwa to farba antykorozyjna. Stosujemy ją po to, by uchronić ogrodzenie przed ponownym pojawieniem się rdzy. Ponadto, farba tego typu zwiększy przyczepność farby kolorowej oraz zminimalizuje jej zużycie.

Po jednej warstwie wspomnianego produktu, nakładamy farbę właściwą. Dlatego najlepiej dobierać jeden i drugi produkt w podobnym kolorze.

Porada eksperta:

jeśli nie chcesz kupować dwóch różnych produktów, skupmy się na farbach posiadających jednocześnie dwie cechy – dekoracyjną oraz ochronną.

Farba_do_metalu_V33_ciemna_grafitowa_matFarba_do_metalu_V33_ciemna_grafitowa_matFarba_do_metalu_V33_ciemna_grafitowa_matFarba_do_metalu_V33_ciemna_grafitowa_mat

Malowanie ogrodzenia drewnianego

Drewno pełni w naszym otoczeniu zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną funkcję. Wnętrze wypełnione drewnianymi dodatkami oraz meblami staje się dużo przyjemniejsze w odbiorze. Ogród zaś, wydaje się większy i idealnie współgra z otaczającą go przyrodą.

Drewniane ogrodzenie nie jest tak wytrzymałe, jak metalowe, a jednak jest stosowane równie często. Poważnym aspektem, przemawiającym, za jego użyciem, jest cena. Zwykle konkurencyjna w stosunku do pierwszego materiału.

Jak dbać o drewniane ogrodzenie? Podobnie jak inne rodzaje ogrodzeń, także i tutaj przyda się malowanie preparatami ochronnymi. Drewno możemy pokryć impregnatem, które je zabezpieczy, ale nie zmieni diametralnie jego barwy, albo zupełnie kryjącą farbą o wybranym kolorze.

Pierwszym etapem prac renowacyjnych będzie przygotowanie drewna. Powierzchnia ogrodzenia powinna być czysta, sucha i przede wszystkim bez nierówności. Dlatego wszystkie części ogrodzenia powinniśmy przetrzeć – zmatowić, papierem ściernym, a ubytki wypełnić zaprawą. Najlepiej wykorzystać do tego papier o gradacji ok. 150-200. Do usunięcia wszelkich plam bądź zatłuszczeń można wykorzystać benzynę ekstrakcyjną.

Czy wiesz, że...

Ubytki w drewnianym ogrodzeniu wypełniajmy szpachlą do drewna, w kolorze bardzo zbliżonym do przecieranej powłoki. Jeśli impregnat będzie miał transparentny odcień, wówczas naprawiany ubytek w drewnie nie będzie aż tak widoczny.

Ważne, aby wybierać produkt, który mocno wnika w drewno i jednocześnie chroni je przed wilgocią oraz nasłonecznieniem. Także przed zagrożeniami biologicznymi, takimi jak grzyby, owady czy pleśń, Podczas malowania właściwego nakładamy zwykle 1-3 warstw produktu, w zależności od użytego środka.

Farba_antykorozyjna_Colours_ciemna_zielonaFarba_antykorozyjna_Colours_ciemna_zielonaFarba_antykorozyjna_Colours_ciemna_zielonaFarba_antykorozyjna_Colours_ciemna_zielona

Impregnat do drewna zawsze najpierw należy wymieszać w przechowywanym opakowaniu, a dopiero później przenosić na wybrany fragment ogrodzenia. Nanosimy go pędzlem, przeznaczonym do produktów rozpuszczalnikowych.

Preparat nanosimy równomiernie na całą powierzchnię. Przed nałożeniem drugiej warstwy impregnatu należy przeprowadzić tzw. szlifowanie międzywarstwowe czyli wyrównanie, tak aby zwiększyć przyczepność następnej warstwy. Takie szlifowanie przeprowadzamy wówczas papierem ściernym o gradacji 320.

Zarówno metalowe, jak i drewniane ogrodzenie potrzebuje od kilku do kilkunastu godzin na całkowite wyschnięcie. Krótkie przerwy powinniśmy zachować również pomiędzy poszczególnymi warstwami farby.

majmajmajmaj