Produkty

Malowanie płyt kartonowo-gipsowych krok po kroku

Malowanie płyt kartonowo-gipsowych krok po kroku

Malowanie to jeden z najłatwiejszych sposobów na wykończenie wnętrz. Odpowiednie przygotowanie podłoża i farby gwarantuje długotrwały efekt, jednak dużo też zależy od rodzaju pokrywanej powierzchni. W jaki sposób malować płyty kartonowo-gipsowe?

Przejdź do następnych akapitów:

Płyty kartonowo-gipsowe pojawiają się w wielu wnętrzach – przede wszystkim w formie ścianek działowych, ale także sufitów podwieszanych czy różnego rodzaju zabudów. Nic dziwnego, są bardzo łatwe w montażu i w prosty sposób potrafią całkowicie odmienić wnętrze. Szukasz pomysłu na płyty GKB? Przejdź do wpisu o ich rodzajach i zastosowaniu.

Z tego artykułu natomiast dowiesz się wszystkiego o ich malowaniu, a mianowicie – czy płyty kartonowo-gipsowe trzeba szpachlować, jak przygotować ściany do ponownego malowania czy gruntować płyty gipsowe przed szpachlowaniem i jak przebiega malowanie płyt kartonowo-gipsowych krok po kroku.

malowanie płyt kartonowo-gipsowych

Malowanie płyt gipsowych – jak przygotować ściany do ponownego malowania?

Zabierasz się za malowanie płyt kartonowo-gipsowych? Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu zarówno ścian, jak i całego pomieszczenia. Wykonaj wszystkie czynności, o których pamiętasz przy każdym innym malowaniu. Zabezpiecz podłogi i meble za pomocą folii ochronnej, oklej taśmą ramy okien, klamki i włączniki oraz odkręć obudowy gniazdek elektrycznych. Oceń też stan płyt. Jeśli widać na nich ubytki, zamaskuj je gładzią i wyrównaj. Jeśli malujesz płyty po raz kolejny, oczyść je wilgotną szmatką, wodą i detergentem.

Czy płyty kartonowo-gipsowe trzeba szpachlować?

Odpowiedź na pytanie, czy płyty kartonowo-gipsowe trzeba szpachlować, jest jednoznaczna: tak, trzeba. Powód jest prosty. Po montażu płyt zostają w nich ślady wkrętów i mocowań, które należy zakryć. Między samymi płytami występują też naturalne, kilkumilimetrowe przerwy, więc trzeba je zaspoinować. Najlepiej zrobić to za pomocą mas szpachlowych zazbrojonych. One mocno wiążą płyty między sobą i sprawiają, że cała konstrukcja jest stabilna.

Do szpachlowania innych ubytków możesz użyć zwykłej szpachli. A czy gruntować płyty gipsowe przed szpachlowaniem? Tak – grunt zwiększy przyczepność nakładanej masy. Następnie przeszlifuj i odpyl ścianę. Możesz to zrobić za pomocą gąbki ściernej i wilgotnej szmatki.

czy płyty kartonowo-gipsowe trzeba szpachlować

Malowanie płyt gipsowych krok po kroku

Malowanie płyt gipsowych przebiega bardzo podobnie jak w przypadku innych powierzchni. Jak to zrobić krok po kroku?

Po pierwsze – gruntowanie

Mimo że płyty gipsowo-kartonowe są stosunkowo proste w montażu, to mają jednak jedną bardzo dużą wadę, która znacznie utrudnia ich efektywne malowanie – cechują się bardzo dużą chłonnością. Rozwiązaniem tego problemu jest gruntowanie.

Najlepiej wykonać je preparatem typu Uni-grunt. W innym wypadku nawet najwyższej jakości farba o doskonałych właściwościach kryjących nie pokryje płyt oraz ich łączeń w oczekiwany sposób – nawet jeśli nałożysz ją dwu- czy trzykrotnie. Użycie preparatu gruntującego pozwoli Ci zmniejszyć chłonność podłoża, zwiększyć jego przyczepność, a jednocześnie podnieść wydajność farby nawierzchniowej.

Zamiast gruntu możesz użyć także farby podkładowej – jest to środek mieszczący się pomiędzy tradycyjnym gruntem a farbą. Nakłada się jej grubą warstwę, co pozwala na wyrównanie powierzchni podłoża oraz osłabienie jego chłonności. Zastosowanie środka gruntującego będzie również konieczne w sytuacji, gdy chcesz przemalować płytę kartonowo-gipsową z koloru intensywnego na jaśniejszy i stonowany.

malowanie płyt gipsowych

Po drugie – malowanie

Gdy warstwa gruntu lub farby podkładowej wyschnie, możesz przystąpić do właściwego malowania. Jaką farbę wybrać? To zależy od rodzaju pomieszczenia, w jakim płyta jest zamontowana.

Najlepiej jednak wybierać farby gęste, charakteryzujące się dobrym kryciem – sprawdzi się np. preparat lateksowy. Jeśli zamierzasz malować łazienkę lub kuchnię, kup farbę odporną na wilgoć i zabrudzenia. Do malowania możesz użyć różnych rodzajów narzędzi, w zależności od powierzchni do pokrycia. Dobrze sprawdzi się standardowy wałek.

Malowanie ściany z płyty gipsowej wygląda tak samo, jak w przypadku innych ścian. Początkowo nałóż jedną warstwę powłoki wykończeniowej i poczekaj, aż wyschnie. Jeśli stwierdzisz, że utworzona powłoka nie jest zadowalająca, możesz powtórzyć malowanie jeszcze raz – to wszystko.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka
Przygotowując pokój dziecięcy, chcemy, aby nasze pociechy czuły się w nim dobrze i swobodnie. Wybierając farby do malowania ścian, powinniśmy s...
Czytaj więcej

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?
Pomalowanie ścian na czerwono wymaga nie tylko odwagi, ale również wrażliwości aranżacyjnej i wiedzy. W jakich pokojach warto zastosować czerwi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Malowanie płyt kartonowo-gipsowych krok po kroku