Malowanie płytek, tapet, styropianu – jakie podłoża można przemalować

Malowanie ścian to prosty i szybki sposób na odświeżenie lub zmianę wystroju wnętrza. Co jednak zrobić, gdy na ścianie lub suficie znajduje się inny materiał niż tynk? Czy konieczne będzie zrywanie starej tapety, kasetonów lub paneli, by móc zmienić wygląd pomieszczenia? Nie zawsze – niektóre z materiałów wykończeniowych możemy łatwo przemalować przy użyciu odpowiedniej farby.

Farba_Dulux_Kolory_swiata_pustynny_szlakFarba_Dulux_Kolory_swiata_pustynny_szlakFarba_Dulux_Kolory_swiata_pustynny_szlakFarba_Dulux_Kolory_swiata_pustynny_szlak

Wykończenie ścian i sufitów na różne sposoby

Remont mieszkania najczęściej obejmuje również jego malowanie. Zazwyczaj pokrywamy kolorową emulsją idealnie gładkie, otynkowane ściany i sufity. Problem pojawia się w sytuacji, gdy ich powierzchnie wykończyliśmy dawniej w inny sposób, np. za pomocą tapety, kasetonów styropianowych, paneli MDF lub płytek ceramicznych (co ma miejsce głownie w łazienkach i kuchniach). Gdy planujemy zmienić wystrój wnętrza, wydaje nam się, że musimy się ich pozbyć – to z kolei znacznie wydłuży czas remontu, pochłonie więcej pieniędzy i będzie wiązało się z większym bałaganem. Czy rzeczywiście jednak zrywanie starych okładzin jest konieczne? Dostępne na rynku produkty – farby rożnego typu – umożliwiają nam dziś malowanie różnorodnych powierzchni, co pozwala odświeżyć wystrój, a jednocześnie uniknąć większego remontu. Najczęściej malowanym we wnętrzach materiałem, poza pokrywającym ściany tynkiem, jest drewno – czy to w postaci desek podłogowych, czy to drzwi, boazerii, belek i innych elementów. Jednak okładzin, które nadają się do samodzielnego malowania, jest o wiele więcej. Które materiały wykończeniowe możemy malować i jakich farb powinniśmy użyć?

Tapeta_papierowa_Diall_Rauhfaser_drobnoziarnistaTapeta_papierowa_Diall_Rauhfaser_drobnoziarnistaTapeta_papierowa_Diall_Rauhfaser_drobnoziarnistaTapeta_papierowa_Diall_Rauhfaser_drobnoziarnista

Malowanie tapety

Jeżeli podczas poprzedniego remontu zdecydowaliśmy się na zastosowanie tapety, przed kolejną zmianą wystroju wnętrza warto upewnić się, czy nie nadaje się ona do malowania. Wiele dostępnych obecnie w sklepach budowalnych tapet możemy dowolnie pomalować na wybrany kolor, a nawet w przyszłości go zmienić. Wśród tapet do malowania znajdziemy np. popularną raufazę – złożona jest z 2 lub 3 warstw papieru z wypełnieniem z wiórków drewna i najczęściej występuje w kolorze białym. Możemy pomalować ją dowolną emulsją do wnętrz, nadając pożądany odcień. Do wielokrotnego przemalowywania nadaje się także tradycyjna tapeta papierowa. Innym typem tapety do malowania są produkty z włókna szklanego. Wykazują dużą trwałość i są łatwe w czyszczeniu, a po malowaniu sprawdzą się niemal w każdym domowym pomieszczeniu. Ostatnim rodzajem tapety, którą można wielokrotnie malować, jest okładzina winylowa.

Porada eksperta

Kiedy decydujemy się na wykończenie ścian tapetą, warto już w tym momencie pomyśleć o przyszłym remoncie i sprawdzić, czy wybrany przez nas produkt posiada na opakowaniu oznaczenie informujące o możliwości jego malowania.

Do malowania tapet możemy wybrać farbę w dowolnym kolorze, np. akrylową lub lateksową (ta druga jest bardziej odporna na zmywanie). Jeżeli za pomocą tapety wykańczamy kuchnię, warto sięgnąć po emulsję paroprzepuszczalną.

Nowoczesne tapety do malowania wyróżniają się wieloma cennymi właściwościami – maskują nierówności podłoża, nadają powierzchniom ciekawą fakturę, a swoimi wzorami nawiązują do najnowszych trendów. Gdy stracą swój oryginalny urok, wystarczy je przemalować, a znów będą cieszyły nasze oczy.

Malowanie płytek

Płytek używamy najczęściej do wykończenia ścian i podłóg w kuchni, łazience lub przedpokoju. Ich skuwanie to czynność długotrwała, a konieczność zakupu nowego materiału oraz opłacenia fachowców wiąże się z dużymi wydatkami. Możemy jednak sporo zaoszczędzić, a przy tym skutecznie odświeżyć wnętrze, stosując odpowiednią farbę do płytek. Na rynku znajdziemy produkty przeznaczone do malowania zarówno płytek ceramicznych, jak i popularnego gresu, marmuru czy nawet luksferów. Są to najczęściej emulsje akrylowe rozcieńczalne w wodzie, które nie wymagają nawet uprzedniego zastosowania podkładu. Pamiętajmy jednak, że użycie tego typu produktów (zwanych też farbami renowacyjnymi) wymaga pewnej ostrożności w pierwszych dniach po malowaniu – nowe powłoki wykończeniowe nabierają swoich pełnych właściwości dopiero po ok. 20 dniach.

Porada eksperta

Wybierając farbę do glazury, zwróćmy uwagę na to, do jakich powierzchni jest ona przeznaczona. Niektóre farby do płytek nadają się jedynie do malowania powierzchni pionowych, takich jak np. ściany, a inne do powierzchni poziomych, czyli posadzek.

Farba_renowacyjna_V33_Plytki_Podlogowe0_75lbialypieprzFarba_renowacyjna_V33_Plytki_Podlogowe0_75lbialypieprzFarba_renowacyjna_V33_Plytki_Podlogowe0_75lbialypieprzFarba_renowacyjna_V33_Plytki_Podlogowe0_75lbialypieprz

Malowanie paneli ściennych

Malowanie mieszkania może wymagać również nałożenia farby na umieszczone na ścianach dekoracyjne panele MDF (o których więcej piszemy w tym miejscu). Szczególnie dobrze nadają się do tego dostępne w standardowym białym kolorze panele dekoracyjne o trójwymiarowej strukturze. Czym pomalować panele ścienne tego typu? Sprawdzą się w tym wypadku różne rodzaje farb – zarówno akrylowe, jak i lateksowe czy winylowe, które nie wymagają wcześniejszego stosowania podkładu.

Nieco inaczej będzie w przypadku typowych, gładkich paneli ściennych z MDF, imitujących swoim wyglądem np. naturalny wygląd drewna. Chcąc odświeżyć wykończoną nimi powierzchnię, najpierw trzeba ją zmatowić, następnie pokryć farbą gruntującą, a później nałożyć na nią dwie warstwy emulsji nawierzchniowej.

Czy wiesz, że...?

W ramach remontu, podobnie jak w przypadku paneli ściennych, możemy podjąć się także malowania paneli podłogowych. W tym celu najlepiej skorzystać ze specjalnej farby renowacyjnej przeznaczonej do odnawiania tego typu podłóg.

Malowanie styropianu

Kolejnym materiałem, który często spotykamy w aranżacji wnętrz i który również z powodzeniem nadaje się do malowania, jest styropian. Wykorzystujemy go nie tylko w postaci dekoracyjnych listew mocowanych u styku ścian z sufitem czy rozet, ale również w formie kasetonów (płyt) stanowiących nie tylko oryginalną, ale i praktyczną ozdobę sufitów i ścian. Czym pomalować styropian? Nadają się do tego wodne farby lateksowe bądź akrylowe w dowolnym kolorze albo specjalne lakiery akrylowe.

Czy wiesz, że...?

Do malowania wszystkich wymienionych materiałów posłużą nam najczęściej pędzel albo wałek. Przydatne może się także okazać urządzenie natryskowe, które sprawdzi się szczególnie podczas malowania tapet z wyrazistą fakturą – nałożona przez nie cienka warstwa farby pozwoli na zachowanie wzoru okładziny.

Plyta_sufitowa_Decosa_DekorPlyta_sufitowa_Decosa_DekorPlyta_sufitowa_Decosa_DekorPlyta_sufitowa_Decosa_Dekor

Inne materiały, które możemy malować

Może się zdarzyć, że zamiast tego, jak pomalować ściany wykończone jednym z opisanych materiałów, zastanawiamy się, jak odnowić stare meble czy urządzenia sanitarne. Jak się okazuje, specjalne farby przychodzą nam z pomocą nie tylko podczas remontu mieszkania, ale również w czasie odnawiania elementów jego wyposażenia. Sięgając po odpowiednie emulsje, będziemy mogli przedłużyć życie i odmienić wygląd takich elementów jak:

- meble, np. kuchenne – w tym celu sięgnijmy po specjalne farby renowacyjne, które dobrze sprawdzą się na szafkach wykonanych z lakierowanego i malowanego drewna, sklejki czy laminatu. Nie zapomnijmy jednak, że szafki wykonane z naturalnego drewna (nie tylko kuchenne) możemy odnowić na różne sposoby, nie tylko za pomocą farby. Warto poczytać także o tym, jak krok po kroku przeprowadzić remont mebli kuchennych. Natomiast to, jak pomalować meble i jaki kolor im nadać, są kwestiami drugorzędnymi – farby do mebli kuchennych dostępne są w szerokiej palecie barw,

- grzejniki – nieestetycznie prezentujące się urządzenia z widocznymi, odchodzącymi płatami farby, również możemy skutecznie przemalować, przywracając im odpowiedni wygląd. Służą do tego farby do kaloryferów – mogą to być zarówno farby akrylowe, jak i ftalowe. Możemy wykorzystać je do renowacji grzejników elektrycznych i należących do systemu centralnego ogrzewania – żeliwnych, aluminiowych i metalowych,

Farba_renowacyjna_V33_GrzejnikiFarba_renowacyjna_V33_GrzejnikiFarba_renowacyjna_V33_GrzejnikiFarba_renowacyjna_V33_Grzejniki

- urządzenia sanitarne – specjalną emalię nałożymy także na wymagające tego umywalki lub wanny. Emalia do ceramiki wyróżnia się dużą odpornością na działanie detergentów oraz powstawanie uszkodzeń,

- sprzęty AGD – stare urządzenia AGD, których porysowana lub matowa powierzchnia nie prezentuje się zbyt dobrze, odnowimy za pomocą przeznaczonej do nich farby. Skutecznie pokryje ona elementy wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium, metalu i plastiku, przywracając im estetyczny wizerunek.

Farba_renowacyjna_V33_Sprzet_AGD_0_5_l_papryczka_chiliFarba_renowacyjna_V33_Sprzet_AGD_0_5_l_papryczka_chiliFarba_renowacyjna_V33_Sprzet_AGD_0_5_l_papryczka_chiliFarba_renowacyjna_V33_Sprzet_AGD_0_5_l_papryczka_chili