Malowanie proszkowe – na czym polega

Wiele kupowanych przez nas produktów o różnym przeznaczeniu zostało pomalowanych proszkowo. Na czym polega ta technika malowania i jakie właściwości nadaje obiektom, na których ją zastosowano?

Technologia malowania proszkowego

Metodę malowania proszkowego można wykorzystać na elementach wykonanych ze stali, aluminium, żeliwnych albo ocynkowanych. W tym celu wykorzystuje się specjalne farby proszkowe utrzymane w bogatej palecie barw oraz o różnych stopniach połysku. Farbę w formie proszku nakłada się na wybrane metalowe elementy (nie ma potrzeby stosowania podkładu), które wcześniej wymagają wyczyszczenia i odtłuszczenia. Naelektryzowane cząsteczki proszku utrzymują się na przedmiotach za sprawą działania sił elektrostatycznych. W dalszej kolejności malowane przedmioty umieszcza się w piecu, gdzie w temperaturze 180-200 stopni Celsjusza dochodzi do stopienia proszku, który w ten sposób przybiera postać lakieru.

Do malowania proszkowego służą farby różnego rodzaju. W zależności od specyfiki malowanych przedmiotów stosuje się środki poliestrowe, epoksydowe lub poliestrowo-epoksydowe.

SMALL_malowanie_proszkoweSMALL_malowanie_proszkoweSMALL_malowanie_proszkoweSMALL_malowanie_proszkowe

Zalety malowania proszkowego

Warto na początku podkreślić, że farby proszkowe są wolne od rozpuszczalników, przez co nie zagrażają ani ludzkiemu zdrowiu, ani środowisku. Niezwykle dużą zaletą jest także fakt, że wytworzona w ten sposób powłoka lakiernicza cechuje się szeregiem właściwości chroniących pokryty przedmiot przed zniszczeniem. Jest twarda i odporna na działanie czynników mechanicznych oraz korozji. Nie szkodzą jej środki chemiczne ani wysoka temperatura. Utwardzona powłoka jest także wolna od zacieków, co wpływa na jest estetyczny charakter. Dzięki swojej grubości skutecznie maskuje mechaniczne defekty widoczne na powierzchni przedmiotów przed malowaniem. Warto również wspomnieć, że malowane przedmioty pokrywa się proszkiem jednokrotnie. Dodatkowo, jego pozostałości można odzyskać i ponownie wykorzystać – fakt ten decyduje o tym, że malowanie proszkowe uchodzi za metodę nie tylko efektywną, ale i oszczędną.

Co można poddać malowaniu proszkowemu

Jak już wyżej wspomnieliśmy, będą to elementy metalowe. Szczególnie chętnie metodę tę stosuje się podczas produkcji obiektów znajdujących się na stałe na świeżym powietrzu, a przez to narażonych na ciągłe działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Mogą to być np. bramy, przęsła i panele ogrodzeniowe, elementy systemu orynnowania, parapety, balustrady balkonowe i tarasowe czy części maszyn i pojazdów (np. felgi samochodowe, ramy rowerów). Lista ta jest oczywiście znacznie dłuższa i obejmuje także szereg elementów wyposażenia domów i mieszkań, np. sprzęty AGD, grzejniki, kwietniki, karnisze, stelaże czy nogi mebli, lampy itp.

SMALL_Agregat_malarski_Wagner_Project_PROSMALL_Agregat_malarski_Wagner_Project_PROSMALL_Agregat_malarski_Wagner_Project_PROSMALL_Agregat_malarski_Wagner_Project_PRO