LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Malowanie starych płytek – farba renowacyjna, która odnowi podłogę

Wymiana starej podłogi z płytek w łazience lub przedpokoju to duże wyzwanie. Prostszym rozwiązaniem jest renowacja płytek przy pomocy farby. Farba renowacyjna pozwoli na odświeżenie powierzchni lub kompletną zmianę aranżacji. Jak tego dokonać?

Przejdź do następnych akapitów:

Renowacja płytek – kiedy jest potrzebna?
Jak odnowić płytki? Malowanie starych płytek
Farba renowacyjna do płytek – produkt, który odnowi Twoją podłogęe
Jak odnowić płytki szybko i sprawnie?

Renowacja płytek – kiedy jest potrzebna?

renowacja-plytekrenowacja-plytekrenowacja-plytekrenowacja-plytek

Malowanie starych płytek sprawdzi się w sytuacji, gdy kupiłeś używane mieszkanie, a nie chcesz z różnych powodów przeprowadzać od razu remontu. Jest to o wiele tańsze, niż układanie podłogi na nowo. Zaoszczędzi Twój czas – zanim wyschnie nowa posadzka, może minąć kilkanaście dni, w czasie których nie będziesz mógł korzystać z odnawianego pomieszczenia. Jeśli dotychczasowy wystrój Ci nie odpowiada, farba renowacyjna pomoże to szybko zmienić.

Malowanie płytek na podłodze to także metoda odświeżenia zniszczonej i porysowanej powierzchni. Farba skutecznie zamaskuje niewielkie pęknięcia, rysy, uszkodzenia, które powstały podczas użytkowania płytek. Zanim pomalujesz podłogę, możesz wypełnić większe wgłębienia lub skazy silikonem, dzięki czemu powierzchnia po pomalowaniu będzie idealnie równa.

Kolejnym powodem może być chęć zmiany obecnego koloru na inny. W pomieszczeniach, w których używa się wody, narażonych na brud i zanieczyszczenia, ważna jest maskująca niedoskonałości podłoga. Łazienka lub przedpokój są tego dobrym przykładem – na gładkiej i jednolitej podłodze szybko widać włosy i plamy po wodzie. Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić płytki i pozbyć się przykrego obowiązku ciągłego sprzątania – wybierz farbę i ciesz się komfortem użytkowania mieszkania.

Jak odnowić płytki? Malowanie starych płytek
Pierwszym krokiem, zanim zaczniesz malowanie płytek na podłodze, jest przygotowanie podłoża. Dotychczasowe płytki dokładnie oczyść i odkurz. Wypełnij ewentualne nierówności. Jeśli chcesz osobno malować fugi, zamiast pokrywać farbą całą powierzchnię, zabezpiecz je taśmą malarską. Jeżeli całość będzie jednolita, maluj jednocześnie płytki i fugi, przesuwając się z góry na dół.

Postaraj się, aby temperatura w pomieszczeniu miała około 24–26 stopni i nie było zbyt wilgotno. Jeśli będzie nazbyt ciepło, farba może szybko wysychać i stanie się mniej wytrzymała. Zanim rozpoczniesz malowanie starych płytek, połóż na nie jedną warstwę odpowiedniego preparatu gruntującego do powierzchni ceramicznych. Dzięki niemu farba renowacyjna będzie się lepiej trzymać podłoża.  

Renowacja płytek będzie prosta, gdy użyjesz wałka gąbkowego do pokrycia większych powierzchni i niewielkiego pędzla, którym dopracujesz zagłębienia i trudne do pomalowania szczeliny. Farbę nakładaj metodą krzyżową, czyli każdą warstwę w innym kierunku – naprzemiennie w górę i w dół oraz na boki. Jeżeli użyłeś taśm malarskich, zerwij je nie później niż ok. 20-30 minut po zakończeniu malowania ostatniej warstwy. Jeśli zrobisz to później, farba będzie się kruszyć i odpadać, a na płytkach mogą pozostać nieestetyczne ślady.

Farba renowacyjna do płytek – produkt, który odnowi Twoją podłogę

farba-renowacyjnafarba-renowacyjnafarba-renowacyjnafarba-renowacyjna

Skuteczna renowacja płytek zależy od jakości i rodzaju użytej farby. Najbardziej wymagające są pomieszczenia narażone na wilgoć. Warto nanieść sprawdzoną farbę na płaszczyzny, poddawane dużej eksploatacji, takie jak podłoga. Łazienka to miejsce, w którym mogą pojawiać się problemy z pleśnią i grzybami. Farba o właściwościach antybakteryjnych pomoże Ci w utrzymaniu czystości.

Niektóre farby wymagają nałożenia kilku warstw produktu. Inne, zależnie od oczekiwanego efektu, można kłaść jeden lub wiele razy. Niezbędne jest zapoznanie się i stosowanie do ulotki producenta. Pamiętaj, że nawet idealnie nałożona farba zyskuje pełną odporność mechaniczną po kilku dniach. Warto do tego czasu zachować szczególną ostrożność podczas użytkowania.

Jak odnowić płytki szybko i sprawnie?
Samodzielne odnowienie łazienki to bardzo ciekawe i inspirujące wyzwanie. Na rynku jest dostępnych wiele produktów, które ułatwią Ci otrzymanie wspaniałego efektu. Malowanie płytek nie wymaga dużego doświadczenia i w szybki sposób pozwala diametralnie odmienić wnętrza. Spróbuj, a przekonasz się, jak wiele da Ci satysfakcji!

Data publikacji: 11.02.2019