Rodzaje farb odpowiednich do kuchni
Spośród farb, które nadają się do malowania kuchni, wybierzemy z pewnością plamoodporne i łatwo zmywalne. Do najważniejszych należą tu farby emulsyjne, ceramiczne, lateksowe i satynowe. Farby emulsyjne pozwalają na cyrkulację powietrza, ceramiczne nie chłoną kurzu ani brudu i pozostawiają na ścianach efekt połysku. Farby lateksowe przepuszczają parę, są łatwo zmywalne i świetnie sprawdzą się szczególnie w domach, w których znajdują się czworonogi. Farby satynowe zaś odbijają dużo światła i rozjaśniają pomieszczenia.
O tym, jak trwale pomalować ściany w kuchni, przeczytamy w poradniku.
Czy wiesz, że Farba lateksowa może być dodatkowo wzbogacona o silikon (elastyczny i odporny na ścieranie i brud), srebro (działające bakteriobójczo) albo teflon (zwiększający odporność). |
Modne kolory do aranżacji kuchni
Najbardziej popularnym kolorem stosowanym do prac wykończeniowych jest biel. Kojarzy się z elegancją i prestiżem, daje nieograniczoną niczym swobodę aranżacji wnętrz, powiększa i rozjaśnia pomieszczenia. Jednak coraz częściej decydujemy się na inne, bardziej odważne rozwiązania. Do szczególnie ciekawych kolorów należą:
Wrzosowy, jagodowy, purpurowy – wszystkie odmiany fioletów kojarzą się z przepychem, elegancją i szlachetnością. Jeśli zdecydujemy się na delikatny odcień wrzosu, możemy połączyć go ze zdecydowaną barwą drewna. Jeśli nasze ściany będą purpurowe, na ich tle świetnie sprawdzą się kremowe, beżowe lub białe meble, które nieco zneutralizują kolorystyczną dominantę.
Amarantowy, karmazynowy, satynowy – odmiany czerwieni coraz śmielej pojawiają się na ścianach naszych kuchni. Mają za zadanie ocieplić pomieszczenie, jednak ich nadmiar – szczególnie w przypadku barw silnie nasyconych – może być przytłaczający. Pamiętajmy, by czerwienie stosować w umiarze. Zamiast całej kuchni pomalujmy jedynie jej fragment, a resztę pomieszczenia wypełnijmy pasującymi stylistycznie dodatkami. Możemy też zastosować metodę ombre, czyli delikatne przechodzenie odcieni od wersji najjaśniejszej do najciemniejszej lub odwrotnie.
Bakaliowy, piaskowy, plażowy – brązy opanowały w ostatnim czasie większość naszych pomieszczeń. Fantastycznie odnajdują się w kuchni – szczególnie w połączeniu z drewnem, ale też kremem, bielą i szarością. Brązy są naturalne i ciepłe, pasują więc do kuchni w stylu ekologicznym lub rustykalnym. Stanowią doskonałe tło dla doniczkowych kwiatów czy ziół stawianych na parapecie. Śmiałym połączeniem będzie zestawienie brązowych ścian z zielonymi frontami mebli.
Szary, srebrzysty, kość słoniowa – wszystkie odcienie szarości cieszą się teraz ogromną popularnością. Znajdują zastosowanie w kuchniach nowoczesnych, industrialnych, jak też minimalistycznych czy nawiązujących do stylistyki skandynawskiej. Stanowią doskonałe tło dla metalowych ozdób, ciemnych podłóg, ale można je też śmiało łączyć z pastelami, a nawet z barwami przesadnie jaskrawymi.