Maski i inne zabezpieczenia dróg oddechowych

Niektóre czynności, wykonywane nawet w amatorskich warsztatach lub podczas drobnych prac, wymagają od nas ochrony dróg oddechowych. Jest to szczególnie ważne podczas robót lakierniczych czy wymagających styczności z silnymi substancjami chemicznymi, zwłaszcza żrącymi. Wdychanie oparów i pyłów naraża nas na utratę zdrowia, ponieważ wchłaniane do organizmu niebezpieczne substancje mogą spowodować wiele groźnych dla zdrowia i życia chorób.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów masek i półmasek, które oczyszczają powietrze, tym samym chroniąc nasze płuca. Ważne jednak, by wybrany sprzęt spełniał wymagane normy. Ten, który posiada III kategorię zgodnie z Dyrektywą 89/686/EWG daje pewność, że spełnia najwyższe standardy.

Podział

Środki zabezpieczające drogi oddechowe mogą mieć postać podstawowej jednorazowej półmaski lub być zbudowane z wielu elementów, jak filtry czy dodatki wspomagające przepływ powietrza. Dzielą się na 3 podstawowe kategorie:

- sprzęt izolujący – zabezpiecza od działania szkodliwych substancji lub umożliwia dostarczenie wymaganej ilości powietrza, jeżeli otoczenie pozbawione jest odpowiedniej ilości tlenu.

- sprzęt filtrująco-pochłaniający – łączy w sobie zarówno filtry, jak i pochłaniacze, które stanowią ochronę przed gazami i pyłem.

- sprzęt ucieczkowy – stosowany w nagłych przypadkach, kiedy należy szybko opuścić strefę zagrożenia.

W półmaskach powietrze przepływa przez jeden lub kilka filtrów. Są one zbudowane tak, by zakrywać usta i nos. Podstawowym typem tego rodzaju sprzętu, jest półmaska, w której powietrze przepływa przez materiał, z którego jest wykonana. Takie filtrowanie jest jednak przeznaczone do krótkiego użytkowania i nie chroni nas przed silnie działającymi substancjami.

Bardziej efektywną ochronę zapewniają natomiast maski pełne zakrywające całą twarz, które chronią nie tylko drogi oddechowe, ale także nasze oczy. W celu ułatwienia oddychania wyposażone mogą być w wentylatory lub posiadać funkcję tłoczenia powietrza z sieci lub przenośnej butli.

Jak dobrać maskę?

Odpowiedni sprzęt dobieramy do rodzaju wykonywanej pracy. Ważne jest, aby nie ograniczał zbytnio pola widzenia i nie krępował ruchów, dlatego większość modeli jest dostępnych w różnych rozmiarach, co ułatwia ich dopasowanie. Swobodę poruszania się ograniczają natomiast aparaty posiadające przewody doprowadzające powietrze. Używając ich, musimy uważać, żeby węże i butle nie zaklinowały się w wąskich przejściach.

Dobrze, jeżeli wybrana przez nas maska umożliwia komunikację z innymi pracownikami. W niektórych modelach specjalne membrany głosowe umożliwiają porozumiewanie ze znajdującymi się w pobliżu osobami bez konieczności zdejmowania sprzętu, co znacznie podnosi komfort pracy. Ważne jest także wykończenie aparatu – wygodę znacznie poprawiają poliwęglanowe szyby odporne na zarysowania, a także silikonowe części twarzowe. Ważne jest bowiem, aby maska dobrze przylegała do twarzy, a jeżeli nosimy okulary, byśmy mogli w nich pracować.

Warto również dobrać aparat do warunków, w jakich będzie wykorzystywany. Jeżeli planujemy pracę w niskich temperaturach, pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju baterie (np. umożliwiające doprowadzanie powietrza) będą miały krótszy okres pracy. Pod wpływem skrajnych temperatur zmianie może ulec także czas przydatności filtrów.

Jeżeli wykonywana przez nas czynność wymaga ochrony oczu, powinniśmy również mieć to na uwadze, ponieważ nie każda maska zapewni dostateczną ochronę podczas danego typu pracy. Szczególnie, jeżeli narażeni będziemy na uderzenia cząstek stałych.

Dobór maski do rodzaju pracy jest więc bardzo istotny, bowiem inne maski wybieramy do spawania, lakierowania czy pracy w styczności z azbestem lub substancjami żrącymi.

small_malowanie_proszkowe_w_mascesmall_malowanie_proszkowe_w_mascesmall_malowanie_proszkowe_w_mascesmall_malowanie_proszkowe_w_masce

Konserwacja

Tak jak każdy inny sprzęt, maski również wymagają naszej uwagi po zakończonej pracy. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie z brudu z szyby oraz usunięcie drobinek, które mogły znaleźć się w części przylegającej do twarzy. Myjemy ciepłą wodą bez dodawania silnych detergentów. W zależności od częstotliwości użytkowania, w naszym aparacie wymieniamy również filtry. Większość z nich jest wymienna, co także ułatwia sprawdzanie stanu ich zużycia.

small_spawanie_z_maska_ochronnasmall_spawanie_z_maska_ochronnasmall_spawanie_z_maska_ochronnasmall_spawanie_z_maska_ochronna