Produkty

Masy uszczelniające do drewnianych podłóg – zastosowanie i charakterystyka

Masy uszczelniające do drewnianych podłóg – zastosowanie i charakterystyka

Renowacja wykonanych z drewna elementów lub powierzchni będzie możliwa wyłącznie przy użyciu odpowiednich preparatów. Masa uszczelniająca, kit lub szpachlówka pozwolą na wypełnienie ubytków w surowcu, a następnie ponowne jego wykończenie. Jakie środki mamy do wyboru?

Masy uszczelniająceRenowacja drewna krok po kroku

Drewniana podłoga, drzwi, ramy okienne czy krzesło – każdy z drewnianych przedmiotów możemy poddać renowacji. Aby jednak efekt prac był zadowalający, nie wolno nam pominąć żadnego jej etapu. Precyzja będzie wymagana od momentu usunięcia starej powłoki wykończeniowej, przez szlifowanie, odpylenie i wypełnianie ubytków, po impregnację i nałożenie nowej warstwy preparatu dekoracyjnego.

W tym miejscu skupimy się na jednym z wymienionych wyżej procesów, a mianowicie na uzupełnianiu ubytków. Będą nimi wszelkie otwory po gwoździach i śrubach, pęknięcia, rysy czy uszczerbki powstałe np. na skutek uderzenia. Aby je zamaskować, a tym samym przywrócić drewnu równą i gładką powierzchnię, potrzebujemy odpowiednich preparatów. Co mamy do wyboru?

Masy uszczelniające do drewnianych podłógRodzaje mas uszczelniających do drewna

Wybór preparatu do drewna, który posłuży nam do wypełnienia w nim ubytków, zależy m.in. od rodzaju powierzchni, którą odnawiamy. Do wyboru mamy spoiwa, fugi, tradycyjne szpachlówki czy kit. Które z nich będą nam potrzebne?

- Spoiwo do szczelin – to płynny środek opracowany na bazie rozpuszczalników. Przeznaczony jest do wypełniania szczelin w szlifowanych podłogach drewnianych oraz parkietach, dlatego znajdzie zastosowanie szczególnie podczas renowacji posadzek – zarówno w domu, jak i w pomieszczeniach przemysłowych czy biurowych. Aplikowany jest za pomocą szpachelki.

Czy wiesz, że…

Spoiwo do szczelin jest rodzajem szpachlówki. Ten przezroczysty preparat wymaga przed użyciem wymieszania z pyłem drzewnym. Dopiero w takiej postaci nadaje się do wypełniania ubytków. Jego zaletą jest szybki czas schnięcia oraz łatwość obróbki.

SPOIWO DO SZCZELIN UZIN UNI KITT 1 KG- Masa fugowa – to kolejny płynny preparat przeznaczony do renowacji parkietu oraz innych podłóg drewnianych. Po wymieszaniu z pyłem drzewnym nabiera gęstości i staje się szybkoschnącym oraz elastycznym kitem, który skutecznie wypełnia szczeliny, a także wyrównuje niewielkie uszkodzenia w drewnianej powierzchni. Aplikacja przebiega przy użyciu szpachelki.

- Masa szpachlowa – tradycyjne szpachlówki do drewna to gotowe do użytku preparaty. W ich składzie znajduje się mączka drzewna, która sprawia, że po utwardzeniu masa posiada właściwości zbliżone do właściwości samego drewna. Wypełnione nią ubytki nadają się do obróbki i dowolnego wykończenia. Zaletą szpachlówek jest ich duży wybór kolorystyczny, który pozwala dopasować je do wyglądu odnawianego drewna. Podobnie jak wyższej wymienione środki, masę szpachlową nakłada się szpachelką. Nadaje się do maskowania ubytków w wielu drewnianych powierzchniach i przedmiotach, a szczególnie w meblach, dekoracjach i obiektach w małym stopniu narażonych na uszkodzenia.

- Kit do drewna – może być używany zamiennie ze szpachlą, jednak ze względu na większą elastyczność lepiej wypada podczas napraw drewnianych podłóg czy ram okiennych, którym pozwala swobodnie pracować. Sprawdza się tako jako uszczelniacz miejsc styku podłogi z progami lub jako wypełniacz przestrzeni pomiędzy listwami i ścianami. Jest gotowym do użycia środkiem najczęściej wyciskanym z kartusza, który zapewnia wysoką precyzję wykonywanej czynności. Łatwo poddaje się obróbce i wykończeniu i tak jak szpachlówki dostępny jest w wielu odcieniach.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Kit do parkietu – kiedy jest potrzebny?

Kit do parkietu – kiedy jest potrzebny?
Spośród akcesoriów do szybkiej naprawy stanu drewnianych okładzin podłogowych, szczególną rolę mają do spełnienia kity. Dzięki ic...
Czytaj więcej

Szpachle i kity do drewna – co warto o nich wiedzieć?

Szpachle i kity do drewna – co warto o nich wiedzieć?
Szpachle i kity to produkty, dzięki którym możemy wyrównać ubytki w drewnianej powierzchni, przywracając jej w ten sposób estetyc...
Czytaj więcej

Jak naprawić parkiet?

Jak naprawić parkiet?
Parkiet to wykończenie podłogi, które z jednej strony jest naturalne i klasyczne, a z drugiej ponadczasowe. Sprawia, że pomieszczenie wygląda e...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Masy uszczelniające do drewnianych podłóg – zastosowanie i charakterystyka