Materiały i akcesoria do samodzielnej budowy mebli

Moda na samodzielne tworzenie oryginalnych przedmiotów nie ustaje – chętnie sięgamy po podstawowe narzędzia i różne materiały, by przygotować indywidualnie zaprojektowane dekoracje czy elementy wyposażenia. Wśród nich dominują meble – jakie materiały i akcesoria będą potrzebne do ich budowy?

Zrób to sam – meble

Moda na recykling, powtórne wykorzystywanie starych materiałów w nowej roli i wyposażanie wnętrz zupełnie niepowtarzalnymi elementami sprawiła, że nawet osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z rękodziełem i majsterkowaniem, sięgają po narzędzia i tworzą własne konstrukcje. Najczęściej podejmujemy się przygotowania ozdobnych donic, pojemników, świeczników czy skrzynek balkonowych i tarasowych, a także prostych mebli. Aby stworzyć te ostatnie, wykorzystujemy rzeczy, które nie są już potrzebne, zalegają w piwnicach i na strychach lub zostały przez nas znalezione. Nadają się do tego nie tylko deski, ale i skrzynie, europalety lub zwykłe palety, drabiny, a nawet opony. Meble DIY to najczęściej proste konstrukcje, które pełnią raczej rolę dodatków niż niezbędnych sprzętów. Używając odpowiednio dobranych materiałów i typowych akcesoriów meblowych możemy jednak przygotować także takie meble, które nie będą odbiegały wyglądem i funkcjonalnością od gotowych mebli dostępnych w sklepach.

Płyty meblowe – wiórowe i MDF

Chcąc wykonać mebel, który będzie komponował się z resztą modułów w naszym salonie czy sypialni, a przy tym będzie miał taką samą trwałość, warto sięgnąć po produkty przeznaczone specjalnie do budowy mebli. Podstawowym budulcem współczesnych mebli są płyty meblowe.

Plyta_laminowana_KronospanPlyta_laminowana_KronospanPlyta_laminowana_KronospanPlyta_laminowana_Kronospan

Wśród płyt znajdujących zastosowanie w budowie mebli znajdziemy przede wszystkim płyty wiórowe i płyty MDF. I jedne, i drugie doskonale sprawdzają się w roli frontów meblowych i ścianek i są powszechnie wykorzystywane w przemyśle meblarskim.

Decydując się na zakup płyty wiórowej, możemy wybrać płytę surową, jednak obecnie z łatwością znajdziemy płyty o wykończonej powierzchni – wśród nich przede wszystkim płyty wiórowe laminowane (najpopularniejsze), a także foliowane i fornirowane.

Płyty MDF również można poddawać laminacji, jednak jednym z bardziej popularnych rozwiązań jest wykańczanie ich folią PCV bądź też fornirem, który idealnie imituje prawdziwe drewno. Nowoczesny charakter mają z kolei płyty lakierowane, często na wysoki połysk, które idealnie nadają się do budowy modernistycznych, minimalistycznych mebli. Są one najczęściej stosowane przez firmy meblarskie, oferujące meble na wymiar.

Czy wiesz, że...?

Zarówno płyty wiórowe, jak i MDF dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach. Możemy zdecydować się na płytę w jednym z wielu deseni i odcieni imitujących wygląd naturalnego drewna albo wybrać model w jednolitym kolorze – nie tylko białym czy czarnym, ale także każdym innym.

Plyta_meblowa_dabPlyta_meblowa_dabPlyta_meblowa_dabPlyta_meblowa_dab

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze do przygotowania mebli będziemy potrzebowali płyt o wykończonej powierzchni. Surowe płyty wiórowe i MDF stanowią doskonałą bazę do budowania mebli, które mamy zamiar wykończyć tapicerką.

Płytami, które mogą być użyteczne podczas tworzenia mebli, są także płyty pilśniowe i HDF. To elementy o grubości zaledwie kilku minimetrów, które będą niezastąpione w roli tylnych ścianek szafek czy regałów. Wykonamy z nich również dna do szuflad. Pozostają jeszcze płyty z drewna oraz sklejka, która również nadaje się do budowy mebli, np. oryginalnych regałów.

Blaty do mebli

Blat przyda nam się wtedy, gdy wykonujemy stół, stolik lub chcemy wykończyć wybudowany barek albo samodzielnie skonstruowaną szafkę. Do wyboru mamy produkty różnego typu.

Możemy zaopatrzyć się w gotowe blaty, także z nawierconymi otworami ułatwiającymi zamontowanie nóg. Takie produkty dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach – nadają się zarówno do tworzenia dużych stołów, jak i niewielkich, np. okrągłych stolików. Możemy także kierować się w ich wyborze rodzajem materiału zastosowanego do ich produkcji. Może nim być lite drewno, płyta laminowana, wykończona płyta pilśniowa czy też szkło hartowane.

Czy wiesz, że...?

Gotowe balaty możemy łatwo skompletować z pasującymi do nich nogami i elementami montażowymi. Wszystkie elementy wystarczy ze sobą odpowiednio połączyć, by uzyskać gotowy mebel.

Noga_okragla_FikszoNoga_okragla_FikszoNoga_okragla_FikszoNoga_okragla_Fikszo

Blaty meblowe możemy zaprojektować także samodzielnie, uwzględniając dostępne w sklepach materiały sprzedawane na wymiar. W tej roli dobrze sprawdzą się np. płyty laminowane lub też blaty drewniane, które będą wymagały zabezpieczenia olejem lub lakierem. Płyty na wymiar pozwalają nam na stworzenie projektu mebla o niestandardowych rozmiarach i kształcie – w takich wypadkach dobranie gotowego blatu z pewnością byłoby bardzo trudne lub nawet niemożliwe.

Pamiętajmy, że blaty stołów i stolików mogą być także zbite z dociętych i wygładzonych desek – jeśli nie dysponujemy starymi elementami, możemy zaopatrzyć się w nowe, które – czyste i gotowe do wykończenia – znajdziemy w marketach budowlanych.

Akcesoria do mebli

Podczas budowy mebli przydadzą nam się także liczne akcesoria meblowe. Niektóre z nich będą niezbędne, by zrealizować zamierzony projekt, a inne będą pełniły rolę dodatków – nie tyko funkcjonalnych, ale także poprawiających estetykę stworzonego mebla.

Zestaw_meblowy_TenteZestaw_meblowy_TenteZestaw_meblowy_TenteZestaw_meblowy_Tente

Nóżki do mebli – nogi meblowe możemy przygotować samodzielnie, ale z łatwością znajdziemy także gotowe produkty w różnych rozmiarach, kolorach i kształtach. Wykonywane są z tworzywa, aluminium lub np. drewna, a niektóre są dodatkowo regulowane. Duża różnorodność nóg meblowych sprawia, że możemy wykorzystać je do nadania naszemu meblowi określonego charakteru i dopasować go do wystroju wnętrza, w którym będzie się znajdował.

Kółka do mebli – kółka meblowe to dodatkowe elementy, które znacznie wpłyną na mobilność naszych mebli, pozwalając na łatwe ich przesuwanie. Dostępne w sklepach kółka charakteryzują się różnym wyglądem, materiałem wykonania, sposobem montażu (np. na śrubę bądź płytkę), parametrami, rozmiarami i maksymalnym obciążeniem. Będą przydatne szczególnie wtedy, gdy budujemy np. stolik kawowy, wózek (w formie mobilnej, niezbyt dużej szafki) czy np. drewnianą skrzynię. Zastosowanie kółek do mebli ma jeszcze jedną zaletą – dzięki nim przesuwanie mebli nie wiąże się z ryzykiem porysowania podłogi.

Czy wiesz, że...?

Kółka meblowe znacznie zwiększają funkcjonalność mebli domowych, jednak równie dobrze sprawdzają się także w pomieszczeniach innego typu. Warto wykorzystać je np. w szafkach czy stolikach znajdujących się w wyposażeniu garażu czy warsztatu, gdzie mobilność mebli będzie podczas pracy dużym udogodnieniem.

Zawias_T_ozdobny_Kaprys-Met_G_mosiadzZawias_T_ozdobny_Kaprys-Met_G_mosiadzZawias_T_ozdobny_Kaprys-Met_G_mosiadzZawias_T_ozdobny_Kaprys-Met_G_mosiadz

Zawiasy – zawiasy meblowe będą niezbędne przy realizacji każdego projektu, który zakłada obecność drzwiczek. Drzwiczki szaf, szafek czy regałów będą się łatwo otwierać i zamykać (pozostając przy tym bezpieczne) jedynie dzięki zastosowaniu odpowiednich zawiasów. Do wyboru mamy zawiasy płaskie, przeznaczone do montażu szyb czy też szeroką gamę zawiasów puszkowych. Elementy te mogą pełnić także funkcję dekoracyjną – niektóre z nich są zdobione, co pozwala na nadanie meblowi określonego charakteru.

Obrzeża – obrzeża będą niezbędne, by estetycznie wykończyć krawędzie samodzielnie docinanych płyt meblowych czy też blatów. Do wyboru mamy kilka rodzajów produktów: obrzeża PCV oraz ABS, a także obrzeża melaminowe oraz w formie profili aluminiowych. Ich dobór uzależnijmy od tego, czy nasze meble będą narażone na wilgoć, czy nie, od sposobu montażu, który będzie nam najbardziej odpowiadał, i trwałości, jakiej oczekujemy od produktu. Najmniej wytrzymałe są obrzeża wykonane z zabezpieczonego lakieru, a najlepsze jakościowo – aluminiowe. Najpopularniejsze obecnie są obrzeża PCV oraz ABS.

Uchwyt_96_138_x_28_mm_mosiadzUchwyt_96_138_x_28_mm_mosiadzUchwyt_96_138_x_28_mm_mosiadzUchwyt_96_138_x_28_mm_mosiadz

Uchwyty meblowe – tam, gdzie montujemy drzwiczki lub szuflady, przydadzą się też stylowe uchwyty meblowe. Wybór tego typu elementów jest tak duży, że dopasowanie ich do naszego gustu i upodobań nie sprawi nam żadnej trudności. Uchwyt meblowy może mieć różną postać – do wyboru mamy produkty na kształt niewielkich relingów i szereg ciekawie uformowanych gałek meblowych, wśród których znajdziemy także modele stworzone z myślą o zastosowaniu w meblach dziecięcych. Wybór uchwytów lub jednego uchwytu meblowego uzależnijmy od stylu, jakie reprezentować ma stworzony przez nas mebel.

Elementy montażowe i zaślepki – montaż mebli będzie możliwy dzięki zastosowaniu odpowiednich artykułów przeznaczonych do łączenia ze sobą poszczególnych części konstrukcji. Należą do nich m.in. konfirmaty, złącza meblowe, złącza mimośrodowe, kołki meblowe, podpórki do mocowania półek, prowadnice kulkowe do szuflad i kątowniki. Aby zamaskować miejsca łączenia ze sobą poszczególnych elementów, użyjmy także zaślepek (samoprzylepnych lub wciskanych). Dostępne są w różnych kolorach, więc łatwo dopasujemy je do barwy naszych mebli.

Data publikacji: 24.01.2017