Miejsce przyjazne rowerom - jak przystosować przestrzeń wokół firmy? - Inspiracje i porady

Rower to świetna alternatywa dla samochodu - w szczególności w zatłoczonych miastach. W odróżnieniu od auta nie trzeba martwić się o stanie w korkach czy o stale rosnące ceny paliwa. Jest także ekologiczny i dobry dla zdrowia oraz kondycji. Warto więc wybrać go jako środek transportu do pracy. Wystarczy tylko, aby dane przedsiębiorstwo miało specjalne miejsce umożliwiające przechowywanie rowerów. Jak przystosować teren wokół firmy, aby możliwe było wygodne i bezpieczne parkowanie roweru w godzinach pracy? O tym w tym artykule.

Miejsce przyjazne rowerom - jak przystosować przestrzeń wokół firmy?
stojak na rower

 

W trakcie przystosowywania przestrzeni wokół firmy pod kątem parkowania rowerów należy pamiętać o kilku kwestiach. Konieczne jest zadbanie m.in. o: 

 

  • Bezpieczeństwo rowerów: miejsce pozwalające na przechowywanie rowerów nie może ich narażać na uszkodzenia mechaniczne czy kradzież. Najlepiej sprawdzi się zatem specjalnie wyznaczona i zamykana strefa (przykładowo wiata na rowery), w której będą znajdowały się stojaki na rowery. 

  • Odpowiednia lokalizacja: miejsce na rowery najlepiej jest zorganizować blisko bramy wjazdowej albo bezpośrednio przy głównym wejściu do firmy (jednocześnie nie może ono oczywiście utrudniać ruchu innym pracownikom czy klientom). Przestrzeń umożliwiająca przechowywanie rowerów powinna być także dobrze widoczna, łatwo dostępna, a najlepiej także strzeżona i monitorowana. 

  • Zadaszenie: świetnie byłoby, gdyby wiata na rowery posiadała zadaszenie. W trakcie 8-godzinnego dnia pracy (lub nawet i dłuższego) rower może być narażony na przeróżne warunki pogodowe. Zadaszenie pozwoli na zachowanie sprzętu pracowników w jak najlepszej kondycji. Dzięki zadaszeniu rowerzyści nie będą także zmuszeni wsiadać na mokry rower, gdyby tuż przed wyjściem z pracy pojawił się przelotny deszcz. 

  • Dostęp do przebieralni i pryszniców: jazda na rowerze to pewien wysiłek, stąd idealnie byłoby, gdyby pracownicy po takim dojeździe do pracy mogli skorzystać z przebieralni czy nawet prysznica. 

 

Jakie są rodzaje stojaków na rowery?
stojak na rower

 

Stojaki na rowery dzieli się przede wszystkim na dwie kategorie: barierki rowerowe i stojaki szeregowe. 

 

  • Barierki rowerowe: do takiej barierki przymocowuje się ramę roweru. Wykonane są najczęściej z rur, stali nierdzewnej lub kształtowników stalowych czy aluminiowych. Można je zabetonować lub przytwierdzić do posadzki, ale także zamontować na płytkach chodnikowych czy w trawie. Wyglądają bardzo estetycznie i pozwalają na stabilne mocowanie rowerów. Zapewniają także mocowanie, które zmniejsza ryzyko kradzieży - montaż odbywa się za całą ramę, a nie tylko za koło. Jedynym ich mankamentem jest to, że zajmują nieco więcej miejsca niż stojaki szeregowe i potrzebują większej przestrzeni na zamocowanie takiej samej liczby rowerów niż w przypadku stojaków. Niemniej świetnie sprawdzają się przykładowo w wiacie na rowery. 

 

  • Stojaki szeregowe: najczęściej występują w formie odwróconej litery U. Na takim pojedynczym stojaku można zamontować przykładowo trzy rowery, a następnie połączyć stojaki w szereg, tworząc jeszcze większą przestrzeń na sprzęt do jeżdżenia. Ich główną zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca i efektywniej wykorzystują dostępną przestrzeń. Także ich montaż jest bardzo łatwy i możliwy zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Można je przymocować do chodników, płyt i asfaltu. Co ciekawe nadają się także do montażu pionowego, a więc pozwalają na oddzielanie od siebie rowerów, gdy stosuje się wieszaki na rowery.

Stojak na rower Bayersystem 3-miejscowy

Po co stosować wieszaki na rowery?

 

Wieszaki na rowery montuje się najczęściej w zamkniętych przestrzeniach, takich jak przykładowo garaż, parking podziemny, korytarze itp. Główną zaletą takiego akcesorium jest to, że przede wszystkim oszczędza sporo miejsca. Zamontować je można za pomocą dołączonych w zestawie śrub i kołków. W sprzedaży dostępne są także sufitowe wieszaki. Istotną zaletą wieszaków jest także ich cena i prostota montażu. Duży udźwig zapewnia możliwość zamocowania przeróżnych modeli rowerów, więc sprawdzą się w publicznych przestrzeniach. 

 

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? 


Wiata na rowery lub inne miejsce umożliwiające ich przechowywanie to jedno, ale warto także wyposażyć się w dodatkowe akcesoria, które zabezpieczą rower przed kradzieżą. W sprzedaży dostępnych jest wiele zapięć, które uniemożliwiają złodziejom przywłaszczenie sobie cudzej własności. Najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie to linki i spirale. Są lekkie, elastyczne  i długie, przez co ułatwiają mocowanie roweru w różnych miejscach. Sforsowanie ich nie należy do łatwych, ale jednak jest możliwe przy odpowiednim wysiłku.  Dlatego bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest stosowanie łańcuchów, które dużo trudniej jest zdjąć. Zwiększone bezpieczeństwo wiąże się jednak w tym przypadku także z większą wagą akcesorium. Najbardziej chwalone przez pasjonatów rowerów są zapięcia typu U-lock, czyli stalowa ramą zgięta w kształt litery U. Dają one największą gwarancję rowerom, że nie zmienia właściciela bez aprobaty posiadacza jednośladu.