Produkty

Miejsce przyjazne rowerom - jak przystosować przestrzeń wokół firmy?

Miejsce przyjazne rowerom - jak przystosować przestrzeń wokół firmy?

Rower to – szczególnie w mieście – świetna alternatywa dla samochodu. W odróżnieniu od niego nie stoi w korku, jest ekologiczny i zdrowy. Jeśli nie masz wiele czasu na wycieczki, śmiało używaj go jako swojego transportu do pracy. Wystarczy tylko, aby Twoja firma miała specjalne miejsce wydzielone dla rowerów. Jak przystosować przestrzeń wokół firmy? Podpowiadamy.

stojak na rowerWarunki dla rowerów – jak zagospodarować przestrzeń

Jest kilka rzeczy, o których trzeba pamiętać podczas wydzielania i organizowania przestrzeni dla rowerów na terenie firmy. Należy między innym zadbać o to, by:

- było bezpiecznie. Najlepiej sprawdzi się tu ogrodzona i zamykana strefa ze specjalnymi stojakami na rowery.

- przestrzeń zorganizować blisko bramy wjazdowej albo bezpośrednio przy głównym wejściu do firmy, ale tak, by nie utrudniało to ruchu pieszym.

- miejsce dla rowerów było dobrze widoczne, łatwo dostępne, najlepiej strzeżone lub monitorowane.

- miejsce było zadaszone.

- pracownicy mieli dostęp do szatni lub przebieralni, a nawet do pryszniców i suszarek do włosów.

stojak na rowerRodzaje stojaków na rowery

Stojaki na rowery dzielimy na dwie kategorie: barierki rowerowe i stojaki szeregowe. Inną opcją są także wieszaki na rowery.

Barierki rowerowe – są bezpieczne i wygodne. Rower przypina się do nich na wysokości ramy. Wykonane są najczęściej z rur, stali nierdzewnej lub kształtowników stalowych czy aluminiowych. Można je zabetonować lub przytwierdzić do posadzki, ale też zamontować na płytkach chodnikowych i trawie. Ich jedynym minusem jest to, że potrzebują dużo więcej miejsca niż stojaki szeregowe.

Stojaki szeregowe – najczęściej w formie odwróconej litery U. Ich główną zaletą jest to, że zajmują niewiele miejsca, a montaż nie jest skomplikowany. Rower wkładany jest do nich przednim lub tylnym kołem. Wykonywane są z kształtowników i profili stalowych, aluminiowych i stali nierdzewnej. Montujemy je do chodników, płyt i asfaltów. Świetnie sprawdzają się na parkingach, w garażach i na klatkach schodowych.

Stojak na rower Bayersystem 3-miejscowyWieszaki na rowery – najczęściej montuje się je w zamkniętych pomieszczeniach (garaż, parking podziemny, mieszkanie). Jego zaletą jest przede wszystkim to, że oszczędza sporo miejsca. Zamontować go można niemal wszędzie i robi się to bez trudu. Zresztą sam wieszak robi się z łatwością i samodzielnie. Kilka dobrych rad na ten temat tutaj.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą

Istnieje bardzo wiele zapięć zabezpieczających rowery. Najpopularniejsze i najtańsze z nich to linki lub spirale. Są lekkie, elastyczne i długie, ale najłatwiejsze do sforsowania. Inną opcją są łańcuchy, które trudno jest zdjąć, ale które z kolei swoje ważą. Najbardziej zaś chwalone i doceniane jest zapięcie typu U-lock, czyli stalowa rama zgięta w literę U. Daje ono największą gwarancję naszym rowerom na to, że pozostaną nasze. Jedynym ich minusem jest to, że trzeba je przypinać do barierek, a to czasami nie jest możliwe.

Porada eksperta:

Poza tym że rower ma zapięcie warto pamiętać, by mimo wszystko nie zostawiać go w odludnym miejscu bez opieki; zabierać ze sobą wszystkie elementy, które łatwo z niego ściągnąć (lampki, koszyk, bidon); przypinać go za ramę, nie za koło i kupować jedynie od sprawdzonych osób lub w sklepach.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Gdzie przyda nam się stojak na rower?

Gdzie przyda nam się stojak na rower?
Stojak na rower powinien znaleźć się na terenie każdej firmy, nawet tej najmniejszej. Są one również nieodzowne w pobliżu dużych sklepów...
Czytaj więcej

Pomysły na samodzielne wykonanie stojaka na rowery

Pomysły na samodzielne wykonanie stojaka na rowery
Stojak na rowery okaże się przydatny szczególnie na posesji domu, w którym mieszkańcy często korzystają z jednośladów. Wykorzysta...
Czytaj więcej

Jak i z czego wykonać wieszak na rower

Jak i z czego wykonać wieszak na rower
Nawet w małym mieszkaniu znajdzie się miejsce na to, by zawiesić gdzieś rower. Kluczem do sukcesu jest wybranie lub samodzielne wykonanie wieszaka, kt...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Miejsce przyjazne rowerom - jak przystosować przestrzeń wokół firmy?