Czym powinna wyróżniać się minidrabinka?

Ten niewielki mebel stanowi rodzaj mobilnego wyposażenia garaży, warsztatów, magazynów czy też sklepów. Dodatkowe schodki często wykorzystujemy także w domu podczas zwykłych, codziennych zajęć. Jednak minidrabinka najbardziej przyda się profesjonalistom – firmom budowlanym czy wykończeniowcom. Przyjrzyjmy się jej najważniejszym cechom.

Kiedy w pracy w warsztacie czy magazynie albo podczas domowych obowiązków musimy sięgnąć po przedmiot poza naszym zasięgiem, korzystamy wtedy zwykle z małego taboretu lub niewielkich jedno- lub dwustopniowych schodków. Nie są one jednak stworzone do długotrwałego stania i wykonywania takich czynności jak malowanie czy wiercenie. W takich sytuacjach o wiele lepszym wyborem będzie minidrabinka. Zyskujemy tym samym możliwość stabilnego i bezpiecznego wykonywania swojej pracy. 

Jednostopniowa drabinka będzie przydatnym narzędziem w pracy dla personelu sprzątającego (pomoże w myciu okien czy wycieraniu kurzy na wyższych półkach), pracowników firm remontowych (jako wsparcie podczas wiercenia i malowania), w sklepach czy w bibliotece. Również w domowych warunkach często musimy posiłkować się dodatkowym podwyższeniem i wejście kilkadziesiąt centymetrów wyżej pozwala komfortowo podlać kwiaty czy wyjąć potrzebny przedmiot z najwyższej półki w szafie. 

Jak powinna być wykonana minidrabinka?
Minidrabinka model 2

Bardzo ważną cechą tego rodzaju sprzętu jest jakość jego wykonania. Schodki, które mają sprawdzić się na budowie, powinny być odporne na zjawiska atmosferyczne, ale nie tylko. Równie istotna jest ich wytrzymałość. Najlepiej, aby minidrabinka była wykonana z trwałych materiałów, które zapewnią długi czas użytkowania, a także odporność na uszkodzenia mechaniczne. Polecane są metale, np. aluminium, dzięki któremu nasz sprzęt zyska również niewielką wagę. Jedno- i dwustopniowe minidrabinki są tego rodzaju wyposażeniem, które powinno być łatwe do przenoszenia i przechowywania. Najlepiej, aby były składane i lekkie, tak by bez problemu można było je schować na przykład za regał.

Inną równie ważną właściwością jest dopuszczalne maksymalne obciążenie. Minidrabinka powinna nie tylko wytrzymywać ciężar ciała dorosłego człowieka, ale i znacznie większy, ponieważ będziemy dodatkowo ją obciążać. Obok nóg postawimy wiertarkę, wiadro z farbą lub będziemy podawać inne materiały współpracownikom. Niektóre minidrabinki posiadają również stopnie po obydwu stronach, umożliwiając tym samym pracę dwóch osób. Tego rodzaju schodki muszą być szczególnie odporne na obciążenia.

Co sprawia, że minidrabinka jest bezpieczna?

Minidrabinnka Castorama

Oto kilka właściwości, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru minidrabinki:

- trwałość wykonania – najlepsza będzie stal lub aluminium;

- zabezpieczenie przed upadkiem i ślizganiem się na stopniach – barierka oraz pokrycie stopni drabinki gumą znacząco zwiększa bezpieczeństwo użytkowania;

- odpowiednio duże dopuszczalne obciążenie;

- stabilność – antypoślizgowe gumowe nóżki.

Znaczącą różnicą w budowie i wykorzystaniu minidrabinki stanowi obecność barierki, o którą można oprzeć kolana czy chwycić się rękami dla stabilności podczas dłuższej pracy na budowie lub w magazynie. Dzięki niej zachowamy równowagę i unikniemy upadku, który mógłby być bardzo niekorzystny, nawet przy niewielkiej wysokości. Domowe schodki mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, jeśli planujemy wykorzystywać je jedynie wewnątrz pomieszczeń i nie będą narażone na działanie deszczu czy niskiej temperatury.

Z uwagi na środki bezpieczeństwa producenci starają się zapewnić nam maksimum ochrony przed ślizganiem, wykańczając stopnie minidrabinek gumą bądź ryflując ich powierzchnię. Również stabilność tego sprzętu ma duże znaczenie, dlatego często ich nóżki są od spodu gumowane, co zapobiega ich ślizganiu się na gładkich posadzkach.Minidrabinka model 1

Jedno- czy dwustopniowa drabinka to praktyczna pomoc dla profesjonalistów oraz gospodarstw domowych. Przy wyborze odpowiedniego dla nas modelu warto kierować się ich bezpieczeństwem, trwałością, a także możliwością łatwego przechowywania i transportu. Wzięcie tych wszystkich czynników pod uwagę podczas zakupów sprawi, że będziemy mogli z powodzeniem użytkować sprzęt przez długie lata.