Minimalistyczna kuchnia – przykładowe aranżacje

Minimalistyczna kuchnia to świetny wybór w każdej aranżacji, nawet gdy mowa o otwartych wnętrzach. Minimalizm jest stylem, który nie wychodzi z mody! Z tego artykułu dowiesz się, czy kuchnia minimalistyczna to jedynie ta oparta na bieli. Jakie meble kuchenne wybrać w minimalistycznej kuchni? W jaki sposób urządzić minimalistyczny aneks kuchenny z salonem. Jakie materiały sprawdzą się w tej roli?

KUCHNIAKUCHNIAKUCHNIAKUCHNIA

Styl minimalistyczny – kuchnia i materiały

W kuchni minimalistycznej zawsze rządzi geometryczny styl. Oznacza to, że warto postawić na proste formy, ale także materiały, które ułatwiają ich zachowanie. Szczególnym powodzeniem w przypadku aranżacji minimalistycznych cieszą się naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień. Przekłada się to również na dodatki, czyli elementy ze szkła, chromu czy porcelany, a także niezawodnej stali. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku mniej znaczy więcej, dlatego jeśli zdecydujesz się na efektowne uchwyty do frontów, to raczej postaw na proste krzesła i zrezygnuj z produktów stojących na blacie.

Jeśli chodzi o styl minimalistyczny, kuchnia nie musi być ascetyczna. Dobrym wyborem będą na przykład ściany z marmuru, pokryte zarówno płytkami z naturalnego kamienia, jak i kompozytowymi, świetnie go imitującymi. W ten sposób zachowasz schludny charakter wnętrza. Z uwagi na funkcjonalność płytki ceramiczne, kamienne czy szklane, np. w formie jednolitej mozaiki, zawsze są dobrym wyborem. 

Ciekawym wyborem do kuchni w stylu minimalistycznym będzie... beton. Dobrze sprawdza się w formie płytek wyłożonych zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Będzie świetnie komponować się z jasnymi barwami typowymi dla takich aranżacji.

KUCHNIAKUCHNIAKUCHNIAKUCHNIA

Nowoczesna kuchnia w stylu minimalistycznym – pomysły

Aby kuchnia dobrze reprezentowała styl minimalistyczny, warto postawić na kilka sprawdzonych rozwiązań. Oto one:

  • fronty bez uchwytów, otwierane np. poprzez naciśnięcie,
  • brak stojących dodatków w różnych barwach – wybór sprzętów i produktów w wąskiej gamie kolorów, najlepiej jasnych lub ciemnych, kontrastowych,
  • armatura w minimalistycznym stylu, która może być przełamaniem jednostajności barwy, czyli np. czarna przy białej aranżacji,
  • pełna zabudowa, łącznie ze piekarnikiem czy lodówką schowaną za frontem,
  • brak niepotrzebnych zdobień, co podkreśli ponadczasowy charakter stylizacji,
  • naturalne materiały, np. kamień, drewno jako dodatki lub podstawa aranżacji,
  • łagodne, lekko rozproszone światło – zamiast jednego głównego źródła lepiej sprawdzi się kilka mniejszych.

Nie tylko biel, czyli minimalistyczna kuchnia a kolory

Tradycyjnym wyborem dla kuchni minimalistycznej jest biel, ewentualnie beż czy krem. Wszystko dlatego, że wnętrze wydaje się wtedy nie tylko jasne, ale również niezwykle lekkie. Łatwo też jest dobrać do tego minimalistyczne meble kuchenne np. z ukrytymi pochwytami, przez co szuflady i szafki nie odróżniają się od całej jasnej ściany tworzonej przez zabudowę. Nie jest to jednak jedyny odcień, który wchodzi w grę.

Świetnym wyborem dla Ciebie, jeśli preferujesz raczej bardziej funkcjonalne barwy, bo np. często gotujesz, będzie szarość. Łatwo możesz kupić wyposażenie w takim kolorze, jak choćby okapy, bo zazwyczaj są one przygotowane z wysokiej jakości stali. Szarość świetnie łączy się również z elementami stylu skandynawskiego, który może dobrze komponować się z ideą minimalizmu.

A co z intensywniejszymi barwami? Jeśli idziesz raczej w kierunku wnętrz industrialnych, np. ze względu na charakter danej przestrzeni, możesz postawić również na dodatki w formie czerni. Taka kuchnia minimalistyczna zdarza się rzadziej, jednak możesz ją stworzyć, jeśli okoliczności tego wymagają.

KUCHNIAKUCHNIAKUCHNIAKUCHNIA

Kuchnia minimalistyczna a wyspa – aranżacja stylowa i funkcjonalna

Czy kuchnia z wyspą łączy się ze stylem minimalistycznym? Zdecydowanie, zwłaszcza gdy ma to być minimalistyczna kuchnia z salonem. Bez względu na to, czy mowa o małym aneksie kuchennym w niewielkim mieszkaniu, czy też dużej otwarte przestrzeni nowoczesnego wnętrza, wyspa jest mile widziana i niezwykle wygodna w takich aranżacjach. 

W tym przypadku warto inspirować się tym, jak wygląda salon. Na pewno dobrze sprawdzi się podłoga, która jest wyłożona płytkami przeciągniętymi aż do salonu, co stworzy wrażenie jednej przestrzeni i optycznie ją powiększy. W dużym aranżacjach możesz pozwolić sobie na to, aby odciąć przestrzeń kuchenną od salonu czy części jadalnej. Wyspa to dobry pomysł z jeszcze jednego powodu – dobrze przemyślana pozwala schować kilka szafek, co daje zabudowane miejsca do przechowywania. Tych w kuchni nigdy zbyt wiele!

Jeśli mowa o niewielkim aneksie, dobrym pomysłem będzie beżowa lub biała kuchnia. Łagodne linie typowe dla minimalizmu w kuchni pozwolą stworzyć przyjemną aranżację, która będzie optycznie wydawała się większa, niż jest w rzeczywistości. Jeśli jest to kuchnia z oknem, możesz zdecydować się na dodatek ciemniejszych elementów, np. klasycznej czerni. 

Minimalistyczna kuchnia nie wychodzi z mody, dlatego warto się na nią zdecydować w różnych wersjach aranżacji. Pozbądź się zbędnych dodatków, zainwestuj w proste linie i łagodne światło – a zyskasz ciekawy styl!