Miotła – która będzie najlepsza?

Wybierając miotłę, musimy przede wszystkim wiedzieć, na jakim podłożu ma się sprawdzić. Pomimo tego, że możemy zaopatrzyć się w jeden uniwersalny model, warto sięgnąć niekiedy po narzędzie specjalnie przystosowane do pracy, jaką chcemy wykonać. Jak zatem wybrać miotłę najlepszą do naszej pracy?

Inną miotłą zamieciemy ulicę, inny model wybierzemy do ogrodu. To, jaką funkcjonalność będzie miało to popularne narzędzie, zależy głównie od jego:

- włosia – to bodaj najważniejsza część miotły. Może być ono wykonane z różnych materiałów – i od tego, jak długie, gęste i sztywne jest, mocno zależą właściwości szczotki;

- trzonka – może być drewniany, plastikowy lub aluminiowy, a jego budowa wpływa na wygodę pracy. Trzonek może również być teleskopowy, a taka właściwość umożliwi nam dostosowanie miotły do naszego wzrostu i znacznie ułatwi prace;

- kształtu obszaru roboczego – zazwyczaj mamy do czynienia z miotłami, których szczotki wydłużają się symetrycznie na boki i mają prostokątny kształt, jednak spotkamy się również z modelami o okrągłych, zwężanych, wydłużanych lub spłaszczonych obszarach roboczych;

- powierzchni obszaru roboczego – wpływają na nią długość włosia, a także jego kształt, sprawiając, że dana miotła nadaje się lepiej do wybranych przestrzeni niż inna.

Miotla___ktora_bedzie_najlepszaMiotla___ktora_bedzie_najlepszaMiotla___ktora_bedzie_najlepszaMiotla___ktora_bedzie_najlepsza

Miotła do mieszkania

To, jaką szczotkę chcemy wybrać do zamiatania podłogi w mieszkaniu, zależy od naszych oczekiwań. Miotły uniwersalne mogą sprawdzić się w wypadku posadzek, o które nie trzeba specjalnie dbać. Jeśli jednak podłoga wymaga wyjątkowych zabiegów pielęgnacyjnych, powinniśmy sięgnąć również po specjalną szczotkę do jej zamiatania. Jaką?

Miotła z miękkim, naturalnym włosiem, np. świńskim, będzie bardzo delikatna, dlatego możemy ją wykorzystać do wszelkich posadzek miękkich i łatwo rysujących się – np. na parkiety, wykładziny PCV czy do paneli.

Szczotki z dwoma rodzajami włosia – bardzo cienkim i miękkim oraz nieco sztywniejszym i grubszym, świetnie sprawdzą się na podłogach drewnianych. Będą dokładnie zbierać nie tylko większe paprochy, ale i drobinki kurzu oraz włosy.

Miotły z włosiem z tworzyw sztucznych powinno być dość miękkie i długie, modele z krótszym i sztywniejszym mogą zbytnio przypominać swoją budową szczotki do szorowania.

Szczotka_Vileda_2_w_1_parquetSzczotka_Vileda_2_w_1_parquetSzczotka_Vileda_2_w_1_parquetSzczotka_Vileda_2_w_1_parquet

Miotła do domu i jego otoczenia

Do bardziej uniwersalnych podłoży, o których zniszczenie nie musimy się martwić, możemy wybrać miotłę o gęstym włosiu z tworzywa sztucznego lub wykonaną z włókna kokosowego. Zwróćmy uwagę na trzonek oraz jej wykonanie – miotła, którą będziemy chcieli zamiatać również taras, ścieżki czy garaż, powinna być trwała. Szczotką o sztywnym, krótkim włosiu, które nie namaka, z pewnością dobrze będzie się zamiatało podjazdy i posadzki bardzo twarde, jednak w pomieszczeniach mieszkalnych może się już nie sprawdzić.

Miotła na zewnątrz

Jeśli chcemy, aby nasze narzędzie było jak najbardziej efektywne na ścieżkach, chodnikach, podjazdach, sięgnijmy po specjalne miotły odpowiednie do takich zadań. Zwane są ulicowymi. Długie, sztywne i wytrzymałe włókna wykonane są zazwyczaj z PCV, a obszar roboczy bardzo szeroki. Miotły ulicowe doskonale sprawdzą się do zamiatania wszelkich podłoży, które znajdują się na zewnątrz.

Porada eksperta

W ogrodzie może nam się szczególnie przydać tradycyjna miotła brzozowa, która jest narzędziem łączącym dokładność szczotki i funkcjonalność grabi. Możemy oczyścić nią z grubsza nawet trawnik lub podłoże wysypane grysem. Do zamiatania otoczenia domu użyjemy też miotły sorgo.

Szczotka_z_wlokna_kokosowego_VerveSzczotka_z_wlokna_kokosowego_VerveSzczotka_z_wlokna_kokosowego_VerveSzczotka_z_wlokna_kokosowego_Verve