Produkty

Montaż boazerii za pomocą klamer montażowych

Montaż boazerii za pomocą klamer montażowych

Boazeria, kojarząca się nieco z czasami PRL-u, ma również zastosowanie współcześnie – wcale nie musi być nieestetyczna. Dodaje ciepła i przytulności. Nowoczesne wykończenia boazerią wpiszą się w różne style – od skandynawskiego, poprzez retro, aż modernizm. Ale jak ją zamontować? Przedstawiamy sposób na klamry montażowe.

Montaż boazerii za pomocą klamer montażowychMontaż boazerii – od czego zacząć? Konstrukcja nośna

Zarówno w przypadku mocowania tradycyjnego, jak i na klamry montażowe, musimy zacząć od wykonania konstrukcji nośnej, która umożliwi nam prawidłowe przytwierdzenie boazerii do ściany. Z czego powstanie? Do jej zbudowania użyjemy:

- drewnianych listew odpowiedniego rozmiaru, np. łat,

- gwoździe do łączenia boazerii z konstrukcją nośną (które wypierają wkręty z montażu tradycyjnego i są dodawane standardowo do klamer),

- wkręty, gwoździe, kołki lub klej montażowy do przymocowania listew do podłoża.

Porada eksperta

Nigdy nie używajmy do montażu drewna konstrukcyjnego, które nie wyschło do końca. Listwy montażowe nie mogą mieć większej wilgotności niż 17% – tyleż samo, co sama boazeria. Upewnijmy się, że łaty nie są zbyt świeże i leżakowały odpowiednio długo. W innym wypadku konstrukcja może się giąć i wypaczać podczas dalszego schnięcia. Zmniejsza to również trwałość montażu.

Klamra montażowa do sufitu Sezamstyl C3 80 szt.Jak układamy listwy konstrukcji nośnej? Należy przymocować je do ściany poziomo – pod kątem prostym do boazerii (chyba, że układamy ją odwrotnie, wtedy listwy powinny być umieszczone pionowo). Przeciętnie na ścianę potrzebne są dwie ławy, jednak ich liczbę wyliczmy precyzyjniej, ustalając wagę desek. Rozstaw listew powinien wynosić być 60 razy większy niż grubość boazerii.

Ważną czynnością jest sprawdzenie, czy listwy są odpowiednio wypoziomowane – upewnimy się o tym za pomocą poziomicy.

Wykańczamy ścianę boazerią za pomocą klamer – co zyskamy?

Kiedy już konstrukcja nośna zostanie odpowiednio przygotowana, możemy przystąpić do właściwej pracy – kładzenia boazerii. Jednym ze sposobów na jej mocowanie, to montaż za pomocą specjalnych klamer. Jak to działa?

Nadrzędną zaletą mocowania boazerii za pomocą klamer montażowych jest bezinwazyjność. W ten sposób nie naruszamy desek przez co boazeria może być w każdej chwili ściągnięta i prezentować się jak nowa. Ten rodzaj mocowania jest również zupełnie niewidoczny z zewnątrz.

Pierwszy krokiem do montażu boazerii za pomocą klamer mocujących jest ich odpowiedni wybór. Muszą mieć wielkość dopasowaną do rozmiaru desek. Montaż boazerii za pomocą klamer montażowych

Istotną czynnością jest także umieszczanie klamer w odpowiednich odległościach oraz docinanie boazerii na bieżąco. Klamrę wsadzamy pod pierwszą deskę tak, aby ją objęła, a następnie przymocowujemy ją do listwy za pomocą gwoździ lub specjalnego zszywacza. Boazeria montowana na klamry posiada bolce wzdłuż obu stron, które umożliwiają wykorzystanie klipsów. W pierwszej desce musimy wyciąć go, aby przylegała ona idealnie do ściany bocznej. Zanim ją przymocujemy, upewnijmy się, że leży idealnie prosto. Po położeniu każdej następnej również sprawdźmy wypoziomowanie.

Montaż boazerii za pomocą klamer nie należy do najtrudniejszych. Musimy jednak dokonywać precyzyjnego cięcia elementów, aby całość prezentowała się estetycznie. Korzystając z właściwych narzędzi i dobierając odpowiednie elementy, możemy osiągnąć sukces i wykończyć wnętrza boazerią w nowoczesny sposób.

Szczegółowe instrukcje znajdziemy również w filmie przedstawiającym montaż boazerii.

Data publikacji: 29.11.2017
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Drewno i szkło w wykończeniu i wyposażeniu

Drewno i szkło w wykończeniu i wyposażeniu
Drewno i szkło to udany duet – świadczą o tym niezliczone aranżacje wnętrz, w których materiały te zostały ze sobą zestawione. Jak się okazuje, możemy...
Czytaj więcej

Demontaż boazerii czy odświeżenie?

Demontaż boazerii czy odświeżenie?
Boazeria to materiał, bardzo często utożsamiany z niezbyt atrakcyjnym, PRL-owskim wnętrzem. Nie ma w tym nic dziwnego. Drewniana okładzina, położona n...
Czytaj więcej

Przegląd sposobów na nowoczesne wykończenie boazerii

Przegląd sposobów na nowoczesne wykończenie boazerii
Stara drewniana boazeria wciąż pokrywa nasze ściany, ale z pewnością dawno nie jest już ich ozdobą. Zamiast zrywać wszytkie deski możemy ją odnowić, n...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Montaż boazerii za pomocą klamer montażowych