LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Montaż ogrodzenia – instrukcja krok po kroku

Ogrodzenie pełni na naszej działce wiele funkcji. Zarówno zabezpiecza teren, jak i estetycznie go wykańcza. Wyróżniamy ogrodzenia: metalowe, betonowe, drewniane oraz kamienne. Każde wymaga innego montażu, wygląda inaczej i pasuje na działki aranżowane w inny sposób. Poniżej znajdziecie zestawienie wszystkich rodzajów ogrodzenia oraz informacje o tym, jak powinien wyglądać montaż ogrodzenia.

Jak przygotować działkę pod montaż ogrodzenia?

Montaż ogrodzenia, bez względu na jego rodzaj, rozpoczynamy od przygotowania podłoża. Konieczne jest usunięcie wszystkich przeszkód oraz nierówności. Odpowiednio przygotowany grunt znacznie skróci prace montażowe oraz pomoże uniknąć nieprawidłowości mogących się pojawić w trakcie realizacji projektu.

W niektórych przypadkach, przed wykonaniem ogrodzenia konieczne będzie przygotowanie podmurówki. Nie powinniśmy także zapominać o wytyczeniu linii ogrodzeniowej – np. przy pomocy linki. Następnie, na uprzednio przygotowanej nawierzchni, należy wykopać dołki. Odstępy pomiędzy nimi, jak również ich głębokość, dostosowujemy do rodzaju ogrodzenia.

montaz-ogrodzeniamontaz-ogrodzeniamontaz-ogrodzeniamontaz-ogrodzenia

Montowanie ogrodzenia z podziałem na jego rodzaje

Jak już wspominaliśmy, ogrodzenie może być różne – metalowe, betonowe, drewniane. Każde z nich ma inne zalety i odmienny sposób montażu, co dokładnie opisujemy w dalszej części artykułu. 

Ogrodzenia betonowe

Taki rodzaj ogrodzenia jest idealny na działki, które chcemy przekształcić w nowoczesne. Mogą mieć postać paneli prefabrykowanych lub pustaków oraz kształtek. Będą świetnie komponować się w towarzystwie kamieni i galanterii betonowej.

Panele prefabrykowane

Składają się z betonowych słupków oraz wsuniętych w nie betonowych paneli. Panele te mogą mieć różną formę, a najlepiej prezentują się obsadzone iglakami. Zapewniają bardzo solidne zabezpieczenie działki i przysłaniają ją od ulicy. Dzięki temu mamy większą prywatność – sąsiedzi nie zaglądają na nasz ogród.

Możemy wybrać panele w surowym kolorze betonu, a następnie przemalować je farbą akrylową lub silikonową. Dzięki takiemu zabiegowi ogrodzenie nie będzie sprawiało wrażenia zbyt zimnego.

Montaż ogrodzenia panelowego rozpoczynamy od wkopania słupków w grunt. Nie możemy również zapomnieć o wykonaniu podsypki z piasku lub chudego betonu, która dodatkowo będzie stabilizowała nowo powstałą konstrukcję. Po osadzeniu słupów stabilizujemy je, aby się nie chwiały. Jeśli mamy pewność, że są równo osadzone, czekamy, aż mieszanka betonowa wyschnie. Po tym etapie możemy przytwierdzać płyty prefabrykowane do słupków. Montujemy je za pomocą nitów oraz obejm. Montaż płotu panelowego gotowy!.

Ochrona: ogrodzenia z betonu odporne są na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe. Aby zachować je w czystości, możemy co jakiś czas spryskać je wodą z węża ogrodowego lub wyczyścić szczotką.

Pustaki łupane 

Składają się z modułów konstrukcyjnych: pustaków na słupki, elementów fundamentowych oraz belek nośnych. Ich kolorystyka jest zbliżona do naturalnego kamienia.

Montaż ogrodzenia z pustaków łupanych: montujemy je ze sobą analogicznie, jak w przypadku paneli prefabrykowanych. Do łączenia elementów modułowych używa się trzykrotnie mniej spoiwa niż ma w przypadku murowania z materiałów tradycyjnych.

Ochrona: ogrodzenia z betonu odporne są na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe. Podobnie jak w pierwszym wypadku, w ciepłe dni możemy myć je wodą lub po prostu wyczyścić szczotką.

Ogrodzenia metalowe ze stali: siatki, panele, przęsła.

Metalowe ogrodzenie wygląda nowocześnie i industrialnie. Jego surowy klimat podkreślą np. skrzynki pocztowe wykonane z tego samego materiału czy drewniane ławki ogrodowe, które nieco ożywią całość. 

Ogrodzenia z siatki tradycyjnej/plecionej 

To rozwiązania systemowe, w których zarówno słupki, jak i elementy łączące oraz dodatkowe akcesoria kupujemy zwykle u jednego producenta. Siatka ogrodzeniowa charakteryzuje się plecionymi oczkami o wielkości od 50 do 50 mm lub 60 × 60 mm – i zgrzewana jest z oczkami prostokątnymi o wielkości 51 × 102 mm.

Wykonuje się je z drutu i sprzedaje w rolce. Siatka może być wykończona powłoką wykonaną z tworzywa sztucznego w różnych kolorach. Najczęściej jest to odcień zielony, brązowy lub srebrny.

Montaż słupków ogrodzeniowych: słupki umieszczamy w ziemi w odległości około 2-2,5 m. Pierwszy oraz końcowy słupek podpieramy ukośnymi zastrzałami. W ten sposób ogrodzenie będzie zabezpieczone i nie przewróci się.

Słupki wkładamy do ziemi i sprawdzamy poziomicą, czy są usytuowane prawidłowo. Jeśli uznamy, że wszystko jest w porządku, zagęszczamy beton i zalewamy dziurę przy słupku. Następnie przykręcamy do niego śrubami zastrzał, którego dolną część również zatapia się w fundamencie.

Na dole oraz pośrodku pierwszego i ostatniego słupka mocuje się napinacze, a w słupkach pośrednich uchwyty, przez które przewleka się drut naprężający.

W pionowe oczka brzegu siatki wkłada się drut napinający i mocuje go do słupka drutem wiązałkowym. Teraz możemy już rozwinąć siatkę na całej długości ogrodzenia, by drugi jej koniec również przywiązać do narożnego słupka. Na koniec mocujemy siatkę do poszczególnych podpór.

Ochrona: siatkę możemy pokryć farbą podkładową, chroniąca ją przed korozją, a następnie produktem nawierzchniowym w wybranym kolorze.

Ogrodzenie z siatki zgrzewanej 

Złożona z połączonych ze sobą drutów, posiada oczka w kształcie kwadratów. Taka konstrukcja jest sztywniejsza niż w przypadku zwykłej siatki, a co za tym idzie – łatwiejsza w montażu.

Montaż siatki ogrodzeniowej: Może ją zamontować nawet jedna osoba, ponieważ nie trzeba jej naciągać – tak jak w przypadku siatki w rolkach. Do pracy potrzebujemy klipsów stalowych, szczypców zginających i napinacza. Mocuje się je do słupków, używając grzebienia naciągającego i napinacza. Jeśli po naciągnięciu okaże się, że oczka mają różną wielkość, można je wyrównać szczypcami, zaginając poziome druty.

Ochrona: Kupując ogrodzenie metalowe, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zostało ono zabezpieczone przed rdzewieniem. Jeśli nie posiada ono takiego zabezpieczenia, warto, tak jak w przypadku tradycyjnej siatki, pokryć ją farbą podkładową, która ochroni ją przed korozją, a następnie produktem nawierzchniowym w wybranym kolorze. Warto kupować siatki ocynkowane ogniowo. Są nieco droższe, ale takie produkty nie wymagają konserwacji przez nawet kilkanaście lat.

Porada eksperta

Ogrodzenia siatkowe plecione i zgrzewane, to właściwie dwa rodzaje powłok – może to być drut ocynkowany lub powłoka z PCV.
Siatka wykonana z drutu ocynkowanego charakteryzuje się większą wytrzymałością – ma kolor srebrny. Siatka drugiego typu z PCV
może mieć dowolny kolor, ale nie jest już tak odporna na korozję.

Panele ogrodzeniowe 

Wykonane z drutów stalowych o różnej średnicy. Druty paneli są mniej elastyczne i zwykle grubsze w porównaniu z drutami wykorzystywanymi w ogrodzeniach siatkowych. Dzięki temu panele są dużo trwalsze, a co za tym idzie, zapewniają większe poczucie bezpieczeństwa.

Montaż paneli ogrodzeniowych: kupujemy je na sztuki, dopasowując liczbę do powierzchni działki. Do paneli należy dokupić słupki montażowe, do których je przymocowujemy. Przygotowanie podłoża oraz montaż słupków jest analogiczny, tak samo jak w przypadkach poprzednich. Panele montujemy, przykładając element równolegle do szczeliny słupa. Wsuwamy go do wewnątrz, a następnie przesuwamy w dół – kiedy zaskoczy, zablokuje się. Czynność wykonujemy analogicznie na całej długości ogrodzenia.

Ochrona: Aby ochronić ogrodzenie panelowe przed korozją, możemy zastosować 3 rodzaje powłok: zabezpieczenia w postaci ocynku ogniowego, powłoki wykonanej lakierem proszkowym w palecie RAL lub połączenie ocynku ogniowego z malowaniem na dowolną barwę z palety RAL. Każde z nich sprawia, że ogrodzenie jest odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Ogrodzenia murowane – stawiane z cegieł licowych lub klinkierowych.

Klinkier dostępny jest w wielu kolorach, dzięki temu łatwo dopasujemy go do elewacji domu. Jest to materiał wytrzymały, ale pamiętajmy, aby ochronić go z góry daszkiem.

Montaż ogrodzenia murowanego: pracę rozpoczynamy od wylania ławy fundamentowej. Jej głębokość minimalna to 60 cm. Wykańczając fundament, pamiętajmy o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej zakończonej papą oraz wykonajmy na nim izolację z masy bitumicznej. Rozpoczynamy od ułożenia cegieł na narożach, przesuwając się do środka.

Czy wiesz, że...?

Układając ogrodzenie z klinkieru należy stosować cegły z różnych palet, ponieważ poszczególne partie klinkieru mogą nieznacznie
różnić się od siebie odcieniem.

Do murowania takiego ogrodzenia powinniśmy zastosować zaprawę do cegły klinkierowej. Jeśli nie będzie ona odpowiednio dopasowana, na naszym ogrodzeniu mogą pojawić się wykwity. Po wymurowaniu zewnętrznej warstwy słupka z klinkieru pustą przestrzeń wewnątrz zbroi się prętami i wypełnia betonem, o takiej samej konsystencji jak zaprawa do klinkieru. Na samej górze słupków umieszczamy cegły kształtowe lub prefabrykowane kaptury.

Ostatnim elementem wykończenia klinkierowego ogrodzenia jest fugowanie.

Ochrona: Klinkier to materiał odporny na trudne warunki atmosferyczne – jest trwały, mrozoodporny i wodoodporny. Niemniej jednak, elementy ogrodzeniowe z klinkieru dobrze jest zabezpieczyć od góry specjalnymi daszkami. Ich kształt umożliwia swobodne spływanie wody opadowej i chroni przed wilgocią nie tylko samą cegłę, ale także miejsca jej spoinowania, w których znajduje się zaprawa.

Ogrodzenia kamienne ¾ 

Wykonywane są z kamienia ciosanego, łupanego, kamieni polnych lub otoczaków, a także bazaltu, granitu, kwarcytu.

Montaż ogrodzenia kamiennego: kamienie w murze układa się bardzo różnie. Kamienie ciosane, szczególnie te o większych wymiarach, wiąże się ze sobą ściśle, aby, przylegając do siebie, tworzyły lico muru. Mniejsze kamienie wypełnia się od środkowej części muru zaprawą betonową. Natomiast kamienie łupane układa się warstwowo – podobnie jak zwykłe cegły. Z kamieni polnych tworzy się nieregularne warstwy, zestawiając dowolnie kamienie o różnych rozmiarach.

Ochrona: ogrodzenia kamienne warto zabezpieczyć odpowiednim impregnatem, najlepiej po około 3 tygodniach od zakończenia prac związanych z jego ułożeniem. Szczególną uwagę podczas ochrony poszczególnych elementów murowanych warto skierować na kapelusze, które chronią całą konstrukcję przed opadami atmosferycznymi.

Ogrodzenia drewniane 

Ogrodzenia wykonane z drewna mogą przybierać najróżniejsze formy, od pionowych sztachet po pełne listewki. Wszystkie te elementy można kupić także w postaci gotowych zbitych przęseł.

Warto się na nie zdecydować, urządzając ogród w stylu vintage, ale i ten nowoczesny. Drewno świetnie komponuje się ze wszystkimi meblami ogrodowymi, a rustykalny klimat podkreślą odpowiednie dekoracje – hamaki czy taras.

Montaż ogrodzenia drewnianego zależeć będzie od konstrukcji naszego ogrodzenia. Systemy panelowe mocujemy za pomocą łączników z wkrętem do drewnianych słupków. Oczywiście słupki wcześniej osadzamy w gruncie. Ogrodzenie przęsłowe mocuje się do słupów za pomocą śrub oraz nitów lub obejm.

Słupy i cokoły, które spotykamy przy tego rodzaju ogrodzeniu, mogą być betonowe, ceglane oraz kamienne. W niektórych przypadkach są także wykonane z drewna. Przy tak lekkim ogrodzeniu fundament nie musi sięgać poniżej poziomu zamarzania gruntu.

Ochrona: Ponieważ ulegają korozji biologicznej, trzeba je regularnie konserwować: impregnować, malować lub lakierować, a także oczyszczać z mchu i porostów.

Do środków ochrony drewnianego ogrodzenia zaliczamy:

  • Lakiery – produkty bezbarwne, które tworzą na powierzchni drewna twardą powłokę, niezwykle odporną na ścieranie.
  • Bejce – barwią drewno oraz uwydatniają rysunek słojów. Zabezpieczają przed pleśnią, a także promieniowaniem ultrafioletowym.
  • Lakierobejce i lazury – barwią, a także chronią drewno. Dzięki nim wilgoć nie dostaje się do struktury ogrodzenia.
montaz-ogrodzeniamontaz-ogrodzeniamontaz-ogrodzeniamontaz-ogrodzenia

Montaż ogrodzenia – nie taki trudny, jak się wydaje!

Ogrodzenie stanowi bardzo ważny element wyposażenia działki. Zapewnia nam bezpieczeństwo, ale również podnosi jej estetykę. Zanim zdecydujemy się na dany rodzaj ogrodzenia, koniecznie rozważmy jego montaż oraz wytrzymałość na działanie czynników zewnętrznych. Jeśli zależy nam na posiadaniu solidnego ogrodzenia – wybierzmy metalowe lub kamienne. Jeśli z kolei systematyczna konserwacja nie stanowi dla nas większego problemu, zdecydujmy się na płyty drewniane, wyglądające naturalnie i lekko.

Jeśli praca się udała, ogrodzenie będzie pasować do otoczenia, bramy garażowej, a przede wszystkim mimo upływu lat będzie wyglądać doskonale!

Data publikacji: 22.02.2016