Produkty

Montujemy rozetę na suficie

Montujemy rozetę na suficie

Jeśli chcemy przełamać monotonię na ścianach czy suficie a jednocześnie pragniemy nadać naszym wnętrzom indywidualny styl – warto pomyśleć o zastosowaniu dekoracji z wykorzystaniem sztukaterii. Umiejętnie zastosowanie jej elementów pozwala na skorygowanie i poprawienie proporcji pomieszczeń, jednocześnie nadaje im indywidualny styl.

montaż rozety na suficieRodzaje rozet

Podobnie jak inne elementy sztukaterii, tak i rozety mogą być wykonane z rożnych materiałów:

- z gipsu – prezentują się efektownie oraz pozwalają tworzyć wiele ciekawych dekorów, bywają jednak dość drogie,

- z polistyrenu ekspandowanego, czyli styropianu – są bardzo lekkie, łatwe do przyklejania i malowania (emulsjami). Nie nadają się co prawda do tworzenia bardzo wyrazistych wzorów o ostrych konturach, ale na suficie prezentują się bardzo dobrze. Styropian nie zmienia swych właściwości przez długi czas, rozety styropianowe są trwałe, tanie i przez to bardzo popularne,

  • - z polistyrenu ekstrudowanego, czyli XPS, który pozwala na tworzenie wyrazistych, skomplikowanych motywów rozet. Są one trwalsze od styropianowych, ale też nieco droższe,

  • - z poliuretanu – tu wzory mogą mieć jeszcze wyraźniej zaznaczone detale, mogą być dodatkowo wyginane. Są to dekoracje trwałe i lekkie.

Rozety stanowią kompozycję dekoracyjną, której częstym motywem są kwiaty, rośliny, ornamenty inspirowane naturą (słońce, gwiazdy) czy też wzory geometryczne. Rozety mogą przybierać rożne kształty – najbardziej popularne są okrągłe, ale spotykamy także elipsy, romby, wielokąty i inne. Często rozeta na suficie stanowi jeden z wielu elementów sztukateryjnego wystroju wnętrza. Dla stworzenia kompletu, zwykle umieszcza się te same lub zbliżone wzory na ścianach bocznych, ich zwieńczeniach czy innych elementach architektonicznych.

Średnice gotowych rozet są zróżnicowane, zwykle mają one wielkość od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Najczęściej służą do wyeksponowania ozdobnego żyrandola czy innego efektownego oświetlenia sufitowego. Zaleca się montowanie rozety jedynie nieznacznie większej od średnicy żyrandola czy lampy, tak aby wyeksponować proporcje ich konstrukcji.

Do wyboru mamy różnorodne wzory i style rozet, począwszy od gładkich i skromnych (używanych we wnętrzach nowoczesnych) po bardzo ozdobne, bogato rzeźbione – do wnętrz klasycznych, stylizowanych na dawne.

Przygotowania do montażu

Przygotowanie do zamontowania rozety zależy od rodzaju powierzchni, jaką mamy na suficie. Jeżeli został pomalowany farbą zmywalną, wówczas myjemy jego powierzchnię, używając szarego mydła malarskiego lub sody kaustycznej. Następnie polerujemy powierzchnię sufitu drobnoziarnistym papierem ściernym.

Jeśli sufit pokryty jest farbą matową, czyścimy ją, usuwamy pył i zmywamy wodą z dodatkiem detergentu. W przypadku, gdy podłoże jest łamliwe, pyliste albo surowe – pokrywamy je środkiem gruntującym. Jeśli w środku rozety chcemy umieścić żyrandol, na początku prac powinniśmy odłączyć od instalacji elektrycznej starą lampę i zabezpieczyć przewody. W rozecie – od wewnętrznej strony, delikatnie wycinamy otwór, przez który poprowadzimy przewód do nowego żyrandola. Otwór dopasowujemy do średnicy przewodów elektrycznych. Ozdobę przykładamy do sufitu, przewlekamy przez jej otwór przewód i zaznaczamy (najlepiej ołówkiem) dokładne umiejscowienie dekoracji. Zaznaczony kontur będzie wskazówką do precyzyjnego przyklejenia.

Klejenie rozetyrozeta biała

Do klejenia najlepiej użyć specyfiku przeznaczonego do gzymsów i rozet. Żeby klej jak najlepiej przywierał, można dodatkowo wyszlifować papierem ściernym wewnętrzną powierzchnię rozety, a następnie nanieść na nią klej. Jego porcje nakładamy packą i rozsmarowujemy, nanosimy pistoletem lub też wyciskamy z tuby.

Po nałożeniu kleju przez chwilę powinniśmy dociskać rozetę do sufitu w oznaczonym miejscu, tak aby nastąpiło wstępne, ale dość silne związanie. Nadmiar kleju usuwamy gąbką, ewentualnie rozsmarowujemy go wokół obrzeży dekoracji, aby zamaskować szczelinę na styku rozety z sufitem.

Szczególnie duże lub ciężkie rozety można dodatkowo przymocować mosiężnymi wkrętami, które następnie maskujemy masą szpachlową.

Wykończenie

Aby uzyskać estetyczne wykończenie rozety, warto delikatnie wypolerować jej brzegi papierem ściernym o drobnych ziarnach. Po wyschnięciu i solidnym związaniu kleju, czyli co najmniej po 24 godzinach, możemy już przystąpić do malowania ozdoby albo jej wykończenia w wybrany sposób.

Data publikacji: 24.02.2016
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Piórnik majsterkowicza – co może się przydać?

Piórnik majsterkowicza – co może się przydać?
Choć piórnik nieodłącznie kojarzy nam się z dziećmi uczącymi się w szkołach, to może być również przydatny podczas samodzielnego majsterkowania, p...
Czytaj więcej

Stolarskie przyrządy traserskie

Stolarskie przyrządy traserskie
Narzędzia stolarskie dzielą się na ręczne oraz zasilane elektrycznie. Ręczne to między innymi przyrządy do trasowania, czyli wyznaczania miejsca pracy...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Montujemy rozetę na suficie