Mozaika pod prysznicem w łazience – jaką wybrać? Sprawdź!

Efektowny wygląd łazienki zależy między innymi od wykończenia ścian. Mozaika pod prysznicem jest coraz częściej wybieraną stylizacją. Na co postawić w jej przypadku? Z tego artykułu dowiesz się, jak wykorzystać mozaikę w łazience, aby stworzyć efektowne wnętrze, a także jaki typ mozaiki sprawdził się w aranżacji. Chcesz wiedzieć, jakie płytki – duże czy małe – będą najkorzystniejszym rozwiązaniem? Czytaj dalej.

łazienkałazienkałazienkałazienka

Jak wykorzystać mozaikę w łazience?

Mozaikę możesz położyć na ścianie w dowolnym miejscu, aby stworzyć ciekawą aranżację. W takim przypadku płytki nie muszą różnić się kolorem od reszty wykończenia – sama struktura wprowadzi wystarczające urozmaicenie.

Drugim rozwiązaniem jest położenie mozaiki w formie płytek łazienkowych na podłodze. Jeśli zdecydujesz się na położenie jej na całej powierzchni, wybierz raczej stonowane modele. Z kolei w przypadku, gdy chcesz podzielić łazienkę np. na strefę kąpielową i suchą czy spa i higieniczną, zdecyduj się na dwa kontrastujące, ale nadal pasujące do siebie kolory.

Mozaika łazienkowa to w końcu świetny sposób na zaznaczenie strefy kąpielowej. W takim przypadku mozaika pod prysznicem w łazience sprawdzi się świetnie zarówno w przypadku kabiny, jak i modelu walk-in, który daje większą przestrzeń do Twojej dyspozycji. Możesz z jej użyciem wyłożyć ścianę nad wanną lub użyć jej do obudowania samej wanny lub brodzika zamiast tradycyjnych płytek.

łazienkałazienkałazienkałazienka

Rodzaje mozaiki pod prysznic

Zanim zdecydujesz się na mozaikę pod prysznicem w łazience, musisz odpowiednio wybrać płytki. Powinny być nie tylko dekoracyjne, ale również zachować funkcjonalność. W ten sposób cała realizacja będzie estetyczna i łatwa do utrzymania w czystości, a przy okazji wytrzyma dłuższy czas kontaktu z wodą. Do wyboru w przypadku płytek masz mozaikę:

  • szklaną,
  • gresową,
  • z marmuru,
  • metalową,
  • miedzianą.

Każda z nich daje inny efekt. Jeśli interesuje Cię mozaika ceramiczna, powinna mieć ona niską nasiąkliwość. Z tego powodu w takich miejscach sprawdza się mozaika gresowa. Występuje ona w różnorodnych wersjach, które mogą błyszczeć lub być matowe. Mozaika marmurowa lub z innego kamienia naturalnego jest odporna na uszkodzenia, jednak musisz brać pod uwagę, że wymaga stosowania odpowiednich środków pielęgnacyjnych.

Dobrym wyborem do kabiny prysznicowej są płytki mozaikowe szklane. Dlaczego? Przede wszystkim większość z nich wykonana jest z hartowanego szkła, które jest odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, a także wysokie temperatury. Łatwo utrzymasz ją w czystości za pomocą standardowych środków, a przy okazji nie będziesz musiał martwić się o konieczność impregnowania. Wszystko dlatego, że szklane płytki są nienasiąkliwe, czyli nie zatrzymują w sobie wody.

łazienkałazienkałazienkałazienka

Efektowna mozaika pod prysznicem – na jakie płytki postawić?

Przede wszystkim oceń, jaki styl interesuje Cię najbardziej. W przypadku wersji glamour dobrym wyborem będą płytki np. ze złotym akcentem. Z kolei, jeśli chcesz optycznie zwiększyć pomieszczenie, wybierz modele jasne, w odcieniach bieli, beżu czy kremu. Jeśli zdecydujesz się na ciemniejsze elementy, upewnij się, że stosujesz je tylko w określonych przestrzeniach albo wnętrze jest dostatecznie duże i dobrze oświetlone. 

Dziś, przy szerokim wyborze mozaik pod prysznic do łazienek, możesz zdecydować, czy chcesz układać je w dużych płytkach, czy pojedynczo, niczym dzieło sztuki. Zarówno płytki ceramiczne, jak i szklane świetnie się sprawdzą – musisz tylko poznać, która z tych opcji jest dla Ciebie korzystniejsza.