Mycie elewacji – niezbędna wiedza

Elewacja to jeden z najbardziej istotnych elementów naszego domu. Z tego względu powinniśmy dbać o jej wizerunek. Głównie w skutek działań nieprzychylnych warunków atmosferycznych elewacja budynku jest narażona na różnego rodzaju zabrudzenia, co powoduje, że prezentuje się niekorzystnie, a dodatkowym problemem stają się np. glony i grzyby. Odpowiednie czyszczenie nie jest takie trudne. Jak więc to robić?

Czy to już ten czas?

Czyszczenie elewacji to zabieg, który powinniśmy wykonywać regularnie, co wcale nie oznacza często. Powinniśmy robić to bowiem co kilka sezonów, aczkolwiek dokładna regularność czyszczenia zależy od konkretnego rodzaju elewacji (które różnie reagują na powstawanie brudu) oraz aktualnego stanu jej zabrudzenia. Istotną kwestią jest także położenie budynku – i tak np. domy położone w pobliżu lasu czy ruchliwej drogi należy myć zdecydowanie częściej niż te znajdujące się w bardzo spokojnym i osłoniętym od wiatru miejscu. Przed rozpoczęciem działań powinniśmy dokładnie przyjrzeć się ścianom zewnętrznym naszego domu i ocenić, czy jest to już właściwa pora. Idealnym czasem na podjęcie się czyszczenia elewacji jest wiosna, a dokładniej moment, w którym na dobre opuszcza nas zima.

Złoty środek

Bardzo ważny jest dobór odpowiednich środków, który powinien być uzależniony od rodzaju elewacji naszego domu. Tych rodzajów może być co najmniej kilka, ponieważ do powszechnie stosowanych dołączają wciąż nowe formy. Należy pamiętać o tym, że użycie niewłaściwych środków może spowodować, że brud zamiast zostać usunięty, wsiąknie w elewację. Warto dostosowywać się do stopnia zabrudzenia ścian zewnętrznych, ich struktury i nasiąkliwości oraz tego, co będziemy z niej usuwać – czy będą to jedynie zabrudzenia czy także grzyby i glony. W odpowiednim doborze może nam pomóc fachowa opinia mykologa budowlanego.

Tynki

Tutaj powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że preparat to czyszczenia powinien być uniwersalny, a takim jest często woda, która okazuje się w pełni wystarczająca. Za pomocą samej wody czyścimy przede wszystkim tynki mineralne, przy których nie powinniśmy używać szczotki, by nie zetrzeć powierzchni ściany. Tynki akrylowe z kolei są szczególnie narażone na działanie grzybów, mchów i porostów, dlatego w takim przypadku do wody należy dodawać środki grzybobójcze i pleśniobójcze lub też specjalne preparaty służące do usuwania glonów. Kiedy ich używamy, po czyszczeniu powinniśmy przemyć elewację czystą wodą.

Elewacje kamienne i klinkierowe

To materiały bardzo specyficzne, które w ostatnich latach zyskały dużą popularność. Ich cechą jest między innymi to, że na ich powierzchni pojawiają się wykwity solne i przebarwienia. Taki rodzaj elewacji najlepiej czyścić za pomocą twardej szczotki ryżowej, a w niektórych przypadkach (np. głównej części budynku) także myjki ciśnieniowej. Do czyszczenia powinniśmy używać wody – środki chemiczne stosujemy wyłącznie w przypadku zaawansowanych, trudnych do usunięcia zabrudzeń.

SMALL_tynk_strukturaSMALL_tynk_strukturaSMALL_tynk_strukturaSMALL_tynk_struktura

Elewacje drewniane

W przypadku tego rodzaju elewacji należy dokonywać czyszczenia szczególnie przed nakładaniem impregnatu. Należy robić to w suche i ciepłe dni, bardzo dokładnie pozbywając się wszelkiego brudu oraz kurzu, w czym może nam pomóc np. dodatek w postaci szarego mydła lub zmywcza do paznokci. Mocne plamy i zacieki na drewnie powinny być usuwane za pomocą papieru ściernego, co należy wykonywać bardzo delikatnie. Czyszczenia możemy dokonywać również za pomocą myjki ciśnieniowej.

Nieoceniona myjka ciśnieniowa

Niezawodnym narzędziem do czyszczenia elewacji budynków jest myjka ciśnieniowa – urządzenie dające nam coraz większe możliwości. Dzięki niej zdecydowanie najłatwiej i najszybciej pozbędziemy się zabrudzeń, czyszcząc ściany zewnętrzne pod odpowiednim ciśnieniem. Dodatkowo to dzięki myjce dokładnie i w pełni bezpiecznie rozpylimy różnego rodzaju preparaty zwalczające grzyby czy pleśnie. Używając myjki powinniśmy jednak pamiętać o stosowaniu dokładnie dostosowanego do rodzaju naszej elewacji ciśnienia i rodzaju strumienia. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy warto odpowiednio dopasować dyszę i sprawdzić ciśnienie, by nie uszkodzić czyszczonej powierzchni.

SMALL_myjka_cisnieniowa_castorama_1SMALL_myjka_cisnieniowa_castorama_1SMALL_myjka_cisnieniowa_castorama_1SMALL_myjka_cisnieniowa_castorama_1