Na co zwracać uwagę przy wybieraniu śrubunku?

Śrubunek pozwala nam na wykonanie sprawnych instalacji gazowych, wodnych i centralnego ogrzewania. Dzięki niemu bez trudu połączymy ze sobą kilka rur tak, aby stworzyć z nich jedną całość cechującą się szczelnością. Jakie aspekty powinniśmy uwzględnić, wybierając śrubunek?

Czym jest śrubunek?

Śrubunek jest niewielkim elementem, który ma za zadanie połączyć dwa elementy. Do wyboru mamy śrubunki proste oraz kątowe, które umożliwią nam zespolenie rur w taki sposób, aby zmieniły one kierunek przepływu cieczy. Sam montaż śrubunku wyróżnia się prostotą – wystarczy tylko przykręcić go do prawej i lewej części rury, a następnie połączyć oba elementy przy pomocy nakrętki.

Gdzie zasadniczo używamy śrubunku? Najczęściej ułatwia nam on montaż grzejników oraz wodomierzy. Dzięki niemu łatwo też naprawimy ewentualną awarię – zdemontujemy nieszczelny fragment i wymienimy go, przywracając instalacji szczelność. Nie musimy zatem rozkręcać całego systemu, aby naprawić jego niewielką część. Więcej informacji dotyczących tego, do czego zastosujemy śrubunek, znajdziemy tutaj.

Śrubunek do gazu

Do wykonania śrubunku do gazu najczęściej wykorzystuje się mosiądz lub stal, które wykazują wysokie parametry wytrzymałościowe, co pozwala na stworzenie szczelnej, bezpiecznej konstrukcji. Warto zwrócić uwagę na to, czy materiał zastosowany do wykonania akcesorium wykazuje odporność na korozyjne działanie wody. Co prawda element ten nie będzie narażony na jej bezpośrednie działanie, jednak mogą na niego oddziaływać czynniki zewnętrzne, powodując jego stopniowe rdzewienie.

small_srubuneksmall_srubuneksmall_srubuneksmall_srubunek

Dostępne na rynku śrubunki do gazu różnią się od siebie średnicą, która najczęściej wynosi:

- 1 cal,
- 2 cale,
- ½ cala,
- ¾ cala,
- 6/4 cala.

Śrubunek do wodomierza

Najważniejszą kwestię podczas wyboru śrubunku do wodomierza stanowi materiał, z którego go wykonano. Element ten będzie narażony na bezpośrednie działanie wody – dlatego też powinien zostać wyprodukowany z materiału odpornego na korozję, np. z mosiądzu pokrytego cynkową powłoką. Dzięki temu produkt nie tylko nie ulegnie korozji na skutek wilgoci, lecz również nie straci swoich właściwości podczas pracy z silnie chlorowaną wodą. Równie skuteczny będzie śrubunek wytworzony ze stali nierdzewnej, choć może on cechować się nieco wyższą ceną.

Porada eksperta

Możemy też zastosować śrubunek przy tych elementach instalacji, które wymagają konserwacji z zewnątrz – przy pompach, licznikach i zaworach. Ułatwi on ich ewentualną wymianę.

small_srubunek_do_rursmall_srubunek_do_rursmall_srubunek_do_rursmall_srubunek_do_rur

W przypadku instalacji wodnych warto także zadbać o dodatkowe uszczelnienie śrubunku. Ciekawe rozwiązanie stanowią śrubunki samouszczelniające, czyli takie, które posiadają zintegrowaną gumową uszczelkę. Dzięki temu zachowują one szczelność bez konieczności stosowania dodatkowych rozwiązań uszczelniających, np. specjalnych taśm lub past. Ich zastosowanie wpływa również na wizualny aspekt instalacji, co jest ważne w sytuacji, gdy znajduje się ona w miejscu widocznym dla domowników czy gości – zastosowanie taśmy mogłoby obniżyć walory estetyczne pomieszczenia.

Srubunek_do_rur_wielowarstwowych_KAN-therm_PEX_PRESS_20_x_3-4Srubunek_do_rur_wielowarstwowych_KAN-therm_PEX_PRESS_20_x_3-4Srubunek_do_rur_wielowarstwowych_KAN-therm_PEX_PRESS_20_x_3-4Srubunek_do_rur_wielowarstwowych_KAN-therm_PEX_PRESS_20_x_3-4