Na czym polega flekowanie?

Drewniane materiały są piękne, trwałe, zapewniają wysoką izolacyjność akustyczną – nic więc dziwnego, że są chętnie wykorzystywane podczas wykonywania rozmaitych konstrukcji codziennego użytku, które mają także zastosowanie dekoracyjne. Drewniane drzwi, meble, podłogi, boazerie – ciężko wyobrazić sobie wystrój mieszkania bez tego ozdobnego i naturalnego surowca. Jeśli jednak planujemy wykorzystać je do samodzielnego stworzenia poszczególnych elementów wyposażenia, upewnijmy się, że wybraliśmy materiał dobrej jakości – czyli jaki?

Sęki – naturalna ozdoba czy poważna wada?

Sęki podkreślają naturalny rysunek drewna – sprawiają, że każda deska jest niepowtarzalna, zyskuje swój własny charakter i urok. Jednak sęki w przypadku drewna konstrukcyjnego, przeznaczonego do wytwarzania rozmaitych przedmiotów, mogą stanowić poważną wadę, z którą trzeba się odpowiednio uporać. Osłabiają one bowiem właściwości mechaniczne drewna, przez co jego wytrzymałość jest o wiele niższa.

small_seki_w_drewniesmall_seki_w_drewniesmall_seki_w_drewniesmall_seki_w_drewnie

Dlatego tez w meblarstwie czy innych dziedzinach wytwórczych używa się przede wszystkim desek o mniejszych ilościach sęków. Nie wszystkie są jednak szkodliwe dla drewna – zrośnięte mogą wręcz poprawiać jego trwałość. Problem występuje w przypadku sęków niezrośniętych. Na szczęście można je w miarę łatwo usunąć – niektóre z nich są na tyle luźne, że udaje się je po prostu wyciągnąć, inne natomiast usuniemy, korzystając ze specjalnych sękowników.

Porada eksperta

To, że niektóre sęki osłabiają drewno, czyniąc deski niepraktycznym materiałem, którego nie warto stosować w majsterkowaniu i budowaniu konstrukcji, nie oznacza, że nie można zaopatrzyć się w deski ze zdrowymi sękami. Podczas wybierania surowca należy zwrócić uwagę na rodzaj sęków i ich nagromadzenie na całej desce – jeśli jest ich zbyt dużo, lepiej wybrać inny model. W przeciwnym przypadku sęki mogą stanowić wyjątkowo atrakcyjną ozdobę świadczącą o wyjątkowości danego budulca.

small_sek_w_plociesmall_sek_w_plociesmall_sek_w_plociesmall_sek_w_plocie

Czym jest flekowanie drewna?

Flekowanie drewna polega na usuwaniu sęków niezrośniętych i wypełnianiu pozostałych otworów innym materiałem. Taki zabieg może wzmocnić całą strukturę deski i sprawić, że będzie się ona nadawała do zaplanowanych prac. Flekowanie może dotyczyć również posiadanych już mebli czy podłóg, w których wada ta dopiero się ujawniła czy pogorszyła. Do flekowania będą nam potrzebne odpowiednie narzędzia, mianowicie sękownik oraz flekownik. Pierwszy przyrząd ułatwia precyzyjne wycięcie sęka o pożądanej średnicy i pozostawienie miejsca na idealnie dopasowany czop. Taką wkładkę wykonamy natomiast, korzystając z flekownika – za jego pomocą wykroimy idealnie pasujący fragment materiału, który dopasuje się w stworzony przez sękownik otwór, przywracając desce jej funkcjonalność. Takie rozwiązanie nie tylko wzmocni surowiec, ale też zagwarantuje mu oryginalny i estetyczny wygląd. Defekty deski możemy więc zniwelować sami, w domowym zaciszu, wyjątkowo łatwym sposobem.

Zestaw_frezow_do_drewna_Dedra_5_sztZestaw_frezow_do_drewna_Dedra_5_sztZestaw_frezow_do_drewna_Dedra_5_sztZestaw_frezow_do_drewna_Dedra_5_szt