Najpopularniejsze rodzaje i zastosowanie poziomic

Poziomica pozwala na precyzyjnie wyznaczanie poziomu płaszczyzn, co jest szczególnie przydatne zwłaszcza w budownictwie, przy wielu pracach remontowych oraz majsterkowaniu.

Zasada działania poziomicy

W tradycyjnych poziomicach wykorzystywane jest zjawisko przyciągania ziemskiego, pod wpływem którego odpowiednio ustawia się wskazujący poziom element. Czynnikami pozwalającymi na odczytanie wyniku najczęściej są:

- pęcherzyk powietrza,
- ciecz z fluoryzującym barwnikiem wokół pęcherza,
- woda w poziomicach wężowych,
- promienie laserowe.

Zasadniczym elementem typowej poziomicy jest jedna lub kilka (do 5) libelli rurkowych umieszczonych w obudowie (skrzynce, pudle) i odpowiednio zabezpieczonych stosowną osłoną.

Dokładność wskazań poziomicy zależy od:

- tzw. przewagi libelli czyli wartości kątowej jednej jej działki,
- tzw. klasy poziomicy,
- jakości wykonania i osadzenia libelli,
- długości poziomicy,
- materiałów i techniki, w jakiej poziomica została wykonana.

Podstawowe rodzaje i przeznaczenie

Najbardziej podstawowe rozróżnienie poziomic ze względu na budowę i element wskazujący poziom płaszczyzn to podział na:

-poziomice libellowe – wyposażone w zamkniętą ampułkę z cieczą i pęcherzykiem powietrza, który jest zarazem wskaźnikiem,
-poziomice wężowe – działające na zasadzie naczyń połączonych. Składają się z dwóch pionowych rurek z podziałką określającą wysokość słupka wody, połączonych ze sobą giętkim przewodem wypełnionym wodą. Przybory takie przydatne są zwłaszcza przy poziomowaniu oddalonych od siebie elementów. Dawniej używane były w budownictwie powszechnie,
-poziomice laserowe, które wskazywać mogą także szereg innych płaszczyzn, kątów czy linii za pomocą punktów lub linii świetlnych rzucanych na obiekty. Widoczność wyznaczanych punktów zwykle jest dobra przy odległości do 20 m.

SMALL_poziomSMALL_poziomSMALL_poziomSMALL_poziom

Z uwagi na konstrukcję i przeznaczenie poziomice libellowe dzielimy na:

- murarskie z obudową z drewna lub aluminium, o kształcie podłużnym,
- ramowe, zwykle wykonane z metalu, mają kwadratowy kształt i przeznaczone są do ustawiania w poziomie dużych maszyn.

Specjalne rodzaje narzędzi tego typu to:

- poziomice skrzynkowe o dużej sztywności i wytrzymałości, a stosunkowo niewielkim ciężarze,
- poziomice ze specjalnie ukształtowaną podstawą, np. z rowkiem w kształcie litery V, są przydatne np. instalatorom przy układaniu rur, instalacji i klimatyzacji czy pracownikom budowlanym przy stawianiu rusztowań,
- poziomice magnetyczne do stosowania przy pracy z elementami metalowymi (rusztowaniami, rurami, konstrukcjami stalowymi),
- poziomice z libellą obrotową, która umożliwia odmierzanie kąta od 0 do 90 stopni. Znajdują one zastosowanie np. przy tworzeniu konstrukcji dachowych, układaniu drenażu czy kanalizacji,
- poziomice cyfrowe – bardzo dokładne, wszechstronne, stosowane są do prac precyzyjnych i wykończeniowych. Nie są tanie i z tego względu przeznaczone są głównie dla profesjonalistów i nadzoru budowlanego.

Zastosowanie poziomic

Zasadnicze zastosowanie poziomic to wyznaczanie poziomu płaszczyzn (podłóg, sufitów) oraz pionów ścian, głównie w budownictwie. Najlepiej sprawdzają się przy tych zadaniach popularne i niedrogie poziomice libellowe. Istotny będzie także dobór odpowiedniej dokładności i długości poziomicy w zależności od realizowanych zadań.

W czasie wykonywania prac murarskich i ogólnobudowlanych najbardziej wskazane jest stosowanie tradycyjnych poziomic o długości do 120 cm o dość szerokiej podstawie.

Przy pracach betoniarskich lepsza będzie poziomica o długości ok. 180 cm – zapewni większą dokładność ułożenia elementów konstrukcyjnych i i zbrojeniowych.

W pracach drobniejszych, majsterkowaniu czy robotach wykończeniowych wystarczy zwykle poziomica o długości 60 do 90 cm.

SMALL_poziomCASMALL_poziomCASMALL_poziomCASMALL_poziomCA