Nakolanniki - dlaczego powinniśmy ubierać je do pracy w ogrodzie

Praca w ogrodzie może być naszą pasją, ale niektóre czynności sprawiają trudność i ból, szczególnie, jeśli spędzamy wiele godzin, klęcząc. Taka pozycja może po jakimś czasie powodować poważne zwyrodnienia stawów i nieodwracalne problemy zdrowotne. Jeśli dotąd nie chroniliśmy w żaden sposób swoich kolan, to najwyższa pora pomyśleć o ochronnych nakolannikach roboczych.

Rodzaje ochraniaczy do pracy na kolanach

Na rynku istnieją różne typy produktów ochronnych przeznaczonych do różnego rodzaju wykonywanych prac. Unikając używania ochronnych słuchawek, butów, rękawic itd. możemy wyrządzić sobie krzywdę i nawet jeśli dotąd nie zauważyliśmy negatywnych skutków., to za jakiś czas możemy odczuwać dolegliwości związane z brakiem odpowiedniej ochrony. Jeśli chodzi o produkty stosowane do protekcji kolan, wyróżniamy kilka rodzajów zależnie od materiału wykonania i przeznaczenia – dlatego jeśli mieliśmy okazję wypróbować jakiś model i uznaliśmy, że jest niewygodny i ograniczający, zdecydowanie powinniśmy poszukać nakolanników odpowiednich dla siebie.

Dobre ochraniacze są ergonomiczne i nieograniczające ruchów. Powinny być wygodne i chroniące kolana, w jak najwyższym stopniu. Normy wg których konstruowane są ochraniacze określają zasady BHP. Wyróżniamy m.in. ochraniacze w formie podkładek, mat wykonywanych z miękkiego tworzywa sztucznego oraz nakolanniki twarde, gumowe czy żelowe.

small_nakolanniki_ogrodowesmall_nakolanniki_ogrodowesmall_nakolanniki_ogrodowesmall_nakolanniki_ogrodowe

Podkładki i maty zamiast nakolenników?

Podkładki i maty pozwalają na pracę bez użycia nakolanników. Ich rozmiary są zazwyczaj na tyle duże by móc na nich swobodnie klęczeć czy nawet usiąść, a jednocześnie na tyle małe, by móc je swobodnie przenosić i przesuwać w trakcie pracy. Tego typu ochraniacze to najtańsza opcja, sprawdzająca się przy niewielkich i raczej krótkich pracach. Do pracy na niewielkiej działce czy ogródku będą w sam raz. Plusem mat jest ich lekkość i łatwość w użytku, wadą niedostateczna ochrona przy ciężkich i długich pracach.

Rada eksperta
Nigdy nie używajmy ochraniaczy sportowych do pracy na kolanach. Nakolanniki przeznaczone np. do jazdy na rolkach mają chronić przed upadkami a nie kilkugodzinnym klęczeniem. Używając ich do pracy w ogrodzie czy przy układaniu płytek możemy wyrządzić sobie jeszcze większą szkodę. Zawsze używajmy odpowiednich ochraniaczy przeznaczonych do konkretnego celu. Przed zakupem nakolanników warto sprawdzić czy spełniają one normy PN-EN 14404.

Nakolanniki gumowe

Guma to materiał antypoślizgowy, dobrze izolujący przed zimnem oraz wodoodporny, sprawdzi się więc przy pracach brukarskich, jak i ogrodowych. Takie nakolanniki są z reguły trwałe i mogą posłużyć naprawdę długo, jednak ich sztywność i ciężar zniechęcają niektórych użytkowników. Dla jednych będzie to kwestia przyzwyczajenia, dla innych wada dyskwalifikująca.

small_praca_w_nakolannikachsmall_praca_w_nakolannikachsmall_praca_w_nakolannikachsmall_praca_w_nakolannikach

Nakolanniki żelowe

Ochraniacze żelowe są droższym rodzajem nakolanników, za to jednym z bardziej wytrzymałych. Tego typu produkty są raczej lekkie i miękkie, ale odporne na trwałe odkształcenia, świetnie więc sprawdzą się w pracach wykończeniowych, takich jak np. układanie podłóg. Dodatkowo, dzięki swojej budowie, przy ich użyciu istnieje najmniejsze prawdopodobieństwo, że uszkodzimy powierzchnię, na której będziemy klęczeć.

Nakolanniki twarde

Twarde nakolanniki z dodatkowymi nakładkami PCV i żelowymi wkładkami szczególnie przydają się na budowie i przy cięższych pracach. Jeśli w naszej pracy są zagrożenia typu uderzenia lub upadki, takie ochraniacze mogą okazać się najlepsze. Pamiętajmy, by przy wyborze ochraniaczy zawsze kierować się rozmiarem, materiałem wykonania i przeznaczeniem danego produktu.

Nakolanniki_zelowe_SiteNakolanniki_zelowe_SiteNakolanniki_zelowe_SiteNakolanniki_zelowe_Site