Narzędzia i akcesoria do hobbystycznej renowacji drewna

Renowacja drewna to sposób na przedłużenie jego funkcjonalności i pięknego wyglądu. Przy użyciu odpowiednich akcesoriów i narzędzi możemy odnowić każdy drewniany element i powierzchnię. Jakie sprzęty i materiały przydadzą się osobom, które hobbystycznie zajmują się renowacją drewna?

Odnawiamy drewno – co zyskujemy?

Naturalny surowiec, jakim jest drewno, stanowi materiał o wielu zaletach. Tkwiący w nim potencjał wynika nie tylko z wszechstronnych możliwości jego wykorzystania, ale także z faktu, że nadaje się do wielokrotnego odnawiania. Dzięki temu raz zakupione deski, drewniane meble, dekoracje, pamiątki czy inne elementy wyposażenia mają szansę posłużyć nam przez dekady. Co więcej, nie oznacza to, że muszą pozostać koniecznie w swojej oryginalnej formie – w wyniku zmiany naszych upodobań i trendów, a także starzenia się drewna, możemy je odświeżać i nadawać mu zupełnie nowy charakter. To pozwala wysnuć stwierdzenie, że renowacja drewna pozwala nam na liczne zmiany jego wizerunku, czyniąc wykonane z niego przedmioty zawsze funkcjonalnymi, pięknymi i cennymi. Stare krzesła, szafki, komody, kredensy, ławki, kuferki, skrzynki, ramy, drzwi – to tylko niektóre z elementów, jakie możemy z łatwością przystosować do nowej aranżacji mieszkania lub nadać im zupełnie odmienny charakter. Odnawianie drewna nie jest zbyt skomplikowane, ale brak odpowiednich narzędzi i akcesoriów może znacznie wydłużyć prace, a także skutkować niezadowalającym efektem. Jeśli więc poważnie myślimy o renowacji drewna – nawet tylko hobbystycznej – powinniśmy zaopatrzyć się w szereg akcesoriów oraz narzędzi do drewna, dzięki którym właściwie zadbamy o ten szlachetny surowiec.

Szlifierka_mimosrodowa_MetaboSzlifierka_mimosrodowa_MetaboSzlifierka_mimosrodowa_MetaboSzlifierka_mimosrodowa_Metabo

Szlifowanie drewna

Odnawianie mebli, podłogi, skrzyni czy jakichkolwiek innych drewnianych elementów najczęściej nie będzie możliwe bez użycia odpowiednich elektronarzędzi i współpracujących z nimi akcesoriów. Tym, co koniecznie powinno znaleźć się na wyposażeniu naszego prywatnego warsztatu jest szlifierka do drewna. W sklepach znajdziemy szlifierki różnego typu, jednak tymi, które powinny nas szczególnie zainteresować, są szlifierki mimośrodowe oraz szlifierki oscylacyjne. Pierwsze z nich posiadają okrągłe, elastyczne talerze, co umożliwia obróbkę nie tylko płaskich, ale także wklęsłych i wypukłych powierzchni. Ponadto niektóre z nich mogą pełnić także funkcję polerki, służącej do wygładzania odnawianego podłoża i nadawania mu połysku. Tego typu urządzenia uchodzą za najbardziej uniwersalne i sprawdzą się doskonale podczas różnych prac renowacyjnych. Szlifierki oscylacyjne (np. szlifierki oscylacyjne Erbauer) charakteryzują się natomiast prostokątnymi stopami i doskonale nadają się do pracy na płaskich powierzchniach i narożnikach. Przynajmniej jedna z wymienionych szlifierek – dobrana np. pod kątem tego, jakie elementy odnawiamy najczęściej – będzie niezbędnym elementem naszego wyposażenia. Jeśli poszukujesz dobrej szlifierki koniecznie sprawdź produkty marki Erbauer.

Czy wiesz, że....?

Szlifierką działającą na tej samej zasadzie, co szlifierka oscylacyjna, jest model typu delta. Charakteryzuje się trójkątną stopą, która dociera w zakamarki niedostępne dla innego typu urządzeń, a które do tej pory zmuszeni byliśmy szlifować ręcznie. Jej zakup będzie opłacalny w sytuacji, gdy obróbce poddajemy najczęściej niewielkie, bogato zdobione elementy o skomplikowanej formie.

Będąc przy szlifierkach, o których szerzej pisaliśmy tutaj, nie sposób pominąć materiałów szlifujących, które są niezbędne w ich prawidłowym funkcjonowaniu. Podstawę stanowi tutaj papier ścierny w formie samoprzylepnych krążków lub prostokątnych arkuszy (w zależności od kształtu stopy posiadanej przez nas szlifierki). Najlepiej zaopatrzyć się w materiały o różnej gradacji – od 24 do co najmniej 100-120. Będą one wystarczające, by wykonać zgrubny szlif drewna, a potem je wygładzić. Ponadto przydatne będą także rolki lub arkusze różnorodnych papierów ściernych, które posłużą nam do ręcznego oczyszczania podłoża.

Uwaga!

Jeśli nie posiadamy szlifierki z funkcją polerki, warto zaopatrzyć się dodatkowe urządzenie. Należy także pamiętać o wyposażeniu jej w odpowiedni materiał ścierno-polerski, którym w przypadku drewna będzie np. specjalna włóknina w różnych kolorach lub krążki filcu polerskiego. W polerowaniu drewna pomocna będzie także wełna stalowa.

Masa_szpachlowa_Superprofi_do_drewna_bialaMasa_szpachlowa_Superprofi_do_drewna_bialaMasa_szpachlowa_Superprofi_do_drewna_bialaMasa_szpachlowa_Superprofi_do_drewna_biala

Wśród elektronarzędzi pomocnych w renowacji drewna znajduje się także wkrętarko-wiertarka. Dzięki niej wykonamy w surowcu potrzebne nawierty lub wprowadzimy w materiał wkręty łączące poszczególne elementy. Pamiętajmy, by używać złączy przeznaczonych do surowca, który poddajemy renowacji.

Przygotowanie drewna do malowanie

Do renowacji drewna będziemy potrzebować także szeregu preparatów różnego typu, dzięki którym nie tylko odrestaurujemy jego powierzchnię, ale też przygotujemy ją do dalszej dekoracji. Obowiązkowym minimum, w które powinniśmy się zaopatrzyć, są:

- masy szpachlowe – przeznaczone do drewna szpachlówki są niezbędne do tego, by uzupełnić ubytki w surowcu, załatać w nim dziury, zakleić szpary i zatuszować pęknięcia. Masy szpachlowe są produktami plastycznymi, więc łatwo wypełniają nierówności, a ponadto dostępne są w różnych kolorach, by móc dopasować je do barwy odnawianej powierzchni.

- impregnaty, podkłady, grunty – dzięki preparatom tego typu zabezpieczymy surowe drewno przed działaniem szkodliwych czynników, wyrównamy jego chłonność i kolor, a dodatkowo poprawimy przyczepność jego powierzchni. O ile użycie impregnatu jest niezbędne w przypadku nowych przedmiotów i konstrukcji drewnianych, o tyle grunt bądź podkład warto zastosować przed każdym malowaniem drewna farbą.

Impregnat_do_drewna_Colours_cedrImpregnat_do_drewna_Colours_cedrImpregnat_do_drewna_Colours_cedrImpregnat_do_drewna_Colours_cedr

- klej Wikol – to jeden z najbardziej uniwersalnych środków, dzięki któremu skleimy ze sobą dwa fragmenty drewna lub przymocujemy z powrotem obluzowane sęki. Możemy użyć go także do sklejania elementów korkowych, płyt wiórowych bądź sklejki. Wikol po zaschnięciu tworzy bezbarwną spoinę, więc nie wpływa na wygląd sklejonych elementów. Oferta klejów do drewna obejmuje także preparaty innego typu, w tym także kleje szybkoschnące, które cechują się nawet kilkuminutowym czasem wiązania.

Czy wiesz, że...?

Klej wikolowy nadaje się do łączenia ze sobą elementów drewnianych, a także drewna z innymi materiałami, np. filcem, tkaninami lub papierem. Dzięki temu możemy wykorzystać go również na etapie dekoracji odnawianego drewna (a także szkła), ozdabiając je metodą decoupage.

Klej_do_drewna_WikolKlej_do_drewna_WikolKlej_do_drewna_WikolKlej_do_drewna_Wikol

Malowanie drewna

W końcu, na ostatnim etapie odnawiania drewna niezbędne są różnego rodzaju preparaty o właściwościach dekoracyjno-ochronnych. Do wyboru mamy m.in. farbę do drewna, bejcę, lakier czy lakierobejcę.

Pierwsza z nich pozwala na nadanie surowcowi określonego koloru – nasze możliwością są w tym wypadku niemal nieograniczone, ponieważ emulsje do drewna dostępne są w wielu różnych odcieniach i barwach. Dzięki nim nadamy powierzchni drewna jednolity charakter, a charakterystyczne dla niego słoje i sęki nie będą widoczne. Emulsje do drewna często nadają się także do stosowania na metalu, a wśród nich znajdziemy np. te przeznaczone specjalnie do odnawiania drewnianej podłogi, drewnianych mebli bądź zabawek.

Bejca do drewna pozwala natomiast na zmianę koloru przy zachowaniu jego naturalnego rysunku. Pamiętajmy jednak, że nie stanowi ona warstwy ochronnej, więc jej użycie wymaga jeszcze zabezpieczenia drewna np. lakierem.

Pedzel_do_lakieruPedzel_do_lakieruPedzel_do_lakieruPedzel_do_lakieru

Kolejnym przydatnym środkiem jest lakier – ten bezbarwny posłuży nam z pewnością w wielu sytuacjach, tworząc na drewnie ochronną i twardą powłokę. Pokryte lakierem drewno jest niepodatne na zarysowania i działanie wody, a dodatkowo pięknie podkreśla barwę i strukturę surowca. Połączeniem lakieru oraz bejcy jest natomiast lakierobejca, która posiada pigment, a jednocześnie pozostawia na malowanej powierzchni ochronną powłokę.

Uwaga!

Szpachlowanie drewna i pokrywanie go preparatami typu grunt, farba czy lakier wymaga także posiadania odpowiednich narzędzi ręcznych. Zaopatrzmy się więc w niewielką szpachelkę, a także w pędzle lub wałki w różnych rozmiarach, które umożliwią nam precyzyjne i dokładne rozprowadzenie wybranych preparatów na drewnie. Z pewnością warto posiadać również taśmę malarską, przydatną w sytuacji, gdy będziemy chcieli pomalować wybrany obiekt na różne kolory lub wykonać na nim ozdobny wzór.

Data publikacji: 09.08.2016