icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Narzędzia przydatne do kucia i wyburzania ścianek

Jeśli chcemy inaczej urządzić dane wnętrze, często niezbędne okazuje się wyburzenie niektórych ścian lub też wykucie otworów tworzących np. prześwity, doświetlenia czy inne elementy dopełniających aranżacje. Jakich narzędzi warto wówczas użyć?

Narzędzia przy różnych typach ścian

Sposób postępowania i rodzaj potrzebnych narzędzi będzie zależał w znacznym stopniu od materiału, z jakiego zrobione zostały ściany.

1. Przy ścianach szkieletowych z pokryciem z płyt gipsowo-kartonowych lub innych lekkich materiałów najlepiej zacząć od przecięcia płyty z jednej strony, na całej wysokości. Najlepiej, aby nastąpiło to w pobliżu słupka stelaża, który można zlokalizować za pomocą wykrywacza metalu (jeśli stelaż jest metalowy) lub opukując ścianę (gdy stelaż jest drewniany).

Do przecięcia płyty wystarczy użycie piły ręcznej lub wyrzynarki. Podważamy brzegi rozciętej płyty, odchylamy ją aż do złamania na kolejnym słupku mocującym. Wówczas elementy płyty możemy z łatwością usunąć, także z drugiej strony. Za pomocą szerokiego dłuta odłączamy płyty od stelaża, ewentualnie usuwamy izolacyjne wypełnienie. Po nacięciu spoin z łatwością zdejmuje się kolejne płyty. Sam stelaż usuwamy odkręcając przytwierdzające go (do ścian, sufitu, podłogi) wkręty. Używamy przy tym wkrętarki lub ręcznych śrubokrętów.

2. Przy ścianach z betonu komórkowego lub bloczków gipsowych możemy wykonać przecinanie z użyciem piły ręcznej lub elektrycznej – z ostrzem czy zębami widiowymi. Odcięte fragmenty łatwo się wyłamują. Jeśli w spoinach ścian są zbrojenia – powinniśmy je wyciąć szlifierką kątową.

3. Przy ścianach murowanych, wykonanych z cegły pełnej – rozbiórka nie jest trudna, wystarczy usunąć tynk, znaleźć pojedynczą cegłę i poluzować jej złącza. Zwykle zaprawa nie jest zbyt mocna (wapienna) więc jest łatwa do usunięcia. Do zdejmowania kolejnych warstw mogą być użyte jedynie proste ręczne narzędzia – jak np. dłuto, młotek, podbijak.

4. W litej ścianie najtrudniejsze jest wykonanie pierwszego przekucia. W tym celu zastosować możemy przecinak i młotek albo młotowiertarkę. Zalecane jest też użycie wiertła koronowego o dużej średnicy (nawet do 100 mm), co pozwoli na łatwiejsze wykruszenie pierwszych elementów rozbieranej ściany.

5. Ściany działowe są często łączone z sąsiednimi powierzchniami specjalnymi stalowymi kotwami lub zazębiającym się układem materiałów budowlanych (cegieł, płyt, bloczków). W takich sytuacjach powinniśmy odciąć kotwy, a wiążące elementy przyciąć do płaszczyzn pozostałych ścian. Używamy tu takich narzędzi jak piły ręczne, elektryczne czy szlifierki kątowe.

6. Ściany drewniane, choć rzadko, ale spotykamy jeszcze w starszych domach. Ściany te miały drewniane ramy i były z obu stron obite deskami. Wewnątrz wypełniała je sieczka z gliną lub wapnem. Żeby móc takie ściany otynkować z zewnątrz przytwierdzano do nich drutami maty z trzciny lub cienkich krzyżowanych listewek (dranic). Tynk wypełniał nierówności, najczęściej był wapienny. Wyburzając tak skonstruowaną ścianę, powinniśmy zacząć od użycia kielni lub szpachelki w celu zdarcia warstwy tynku wraz z matą trzcinową. Potem usuwa się druty i odrywa dranice. Maty trzcinowe usuwamy w kierunku prostopadłym do układu łodyg, ale już różnorodnie ułożone dranice odrywamy od desek za pomocą solidnego dłuta. Kiedy pozostaną już same deski odrywamy je od ramiaków przy pomocy łapki ciesielskiej. Wypełnienie ścian usuwamy i dokonujemy rozmontowania ram. Przyda się tu ręczna piła, dłuto lub wyrzynarka

Użycie elektronarzędzi

Młotowiertarki o masie ponad 5 kg i energii ok 18 J (posiadają zwykle uchwyt typu SDS-max lub wieloklin) mogą służyć do wykonywania otworów w betonie (nawet do ponad 12 mm średnicy), kucia bruzd, skuwania tynków i prac wyburzeniowych ścian działowych. Użycie młotowietarek (zwłaszcza z uchwytem SDS-plus) do kucia powinno być jednak raczej sporadyczne, gdyż może to przyspieszyć zużycie sprzętu.

Specjalne funkcje posiadają młoty kujące, które nie wiercą, a jedynie kują. Wielkością zbliżone są do młotowiertarek, ale posiadają znacznie większą energię udaru. Można nimi kuć w murze, cegle lub lekkim betonie. Młoty kujące, zwłaszcza większe, mogą służyć nawet cięższym pracom wyburzeniowym. Użycie młotów należy odpowiednio wyważyć i dopasować do sytuacji.

narzedzia_przydatne_do_kucia_i_wyburzania_sciannarzedzia_przydatne_do_kucia_i_wyburzania_sciannarzedzia_przydatne_do_kucia_i_wyburzania_sciannarzedzia_przydatne_do_kucia_i_wyburzania_scian

Uniwersalne narzędzia i materiały

Przy kuciu i wyburzaniu ścianek przydadzą nam się takie przyrządy, jak: wykrywacz metali (potrzebny do zlokalizowania przewodów), łom, duży młotek, młot wyburzeniowy, przecinak, piły, szlifierki, wyrzynarki, dłuta, szpachle, czy łapki ciesielskie.

W celach porządkowych warto zaopatrzyć się w następujące elementy: folia ochronna, taśma klejąca, nożyczki, tektura do zabezpieczenia mebli, futryn oraz deski lub płyty drewnopochodne zabezpieczające podłogi.

Zawsze warto używać okularów, maseczek na usta, słuchawek ochronnych oraz rękawic roboczych.

Uwaga: dla zmniejszenia zapylenia powstających podczas wyburzania gruz warto zwilżyć nieco wodą, używając np. opryskiwacza ogrodowego.

mlotek_drewnianymlotek_drewnianymlotek_drewnianymlotek_drewniany