Produkty

Narzędzia przydatne miłośnikowi modelarstwa

Narzędzia przydatne miłośnikowi modelarstwa

Modelarze zwykle posiadają duże zasoby cierpliwości, wyobraźni i zegarmistrzowskiej precyzji. Cechy te warto jednak uzupełnić narzędziami, które ułatwią i przyspieszą pracę – nawet przy bardzo skomplikowanych projektach. Jakie narzędzia przydadzą się miłośnikom sztuki modelarskiej?

mutliszlifierka castoramaMiłośnicy modelarstwa szkutniczego powinni w swoim modelarskim narzędziowniku zgromadzić elementy, które ułatwią precyzyjną obróbkę drewna i wygodną pracę nad materiałem.

 

Aby ułatwić cięcie materiału, warto zaopatrzyć się w komplet noży segmentowych – zarówno tych o cienkim, jak i grubszy ostrzu (od 9 do 18 mm). Przy precyzyjnych cięciach przydadzą się ostre nożyki o różnym kształcie i rozmiarze – np. noże Olfa o stalowym ostrzu grubości 9 mm. Poza ostrzami warto także posiadać skalpele modelarskie, które są niezastąpione przy precyzyjnych cięciach w trudno dostępnych miejscach. Poza tym dobrze jest zaopatrzyć się w małą, podręczną piłkę lub gilotynę, która ułatwi przycinanie materiałów.

 

Warto zdecydować się także na wykorzystanie urządzenia wielofunkcyjnego, które pełni funkcję kilku bardzo ważnych narzędzi. Jednym z ciekawszych przykładów jest np. urządzenie Dremel 3000 X-mas, które posiada wiele ciekawych funkcji ułatwiających idealne wykończenie modeli. Model ten posiada m.in. nakrętkę i przystawkę kształtową, przystawkę odpryskową, giętki wałek, a wszystko to w wygodnym, poręcznym mechanizmie pozwalającym na płynną regulację prędkości. Urządzenie pozwala na szlifowanie okładziną ścierną, rzeźbienie, żłobienie, grawerowanie, a także czyszczenie i polerowanie. Do tego jest niewielkie i lekkie – co jest bardzo ważne przy pracach niewymagających dużej precyzji. Ponadto do urządzenia dołączono projekt i akcesoria niezbędne do samodzielnego wykonania efektownego modelu samochodu.

 

Multiszlifierka zawiera wiele różnych akcesoriów, które spełnią oczekiwania zarówno amatorów, jak i doświadczonych modelarzy. Urządzenie pozwoli na precyzyjne cięcie, a także wyszlifowanie i wypolerownarzędziaanie powierzchni czy też grawerowanie – dzięki wysokim obrotom silnika, prace te nie zajmą zbyt wiele czasu. W zestawie akcesoriów można znaleźć np. tarczę szlifierską o różnej średnicy i ziarnistości, tarczę tnącą, frez umożliwiający grawerowanie, trzpień i trzpień do szlifowania oraz krzemowo-węglikowy kamień szlifierski. Ponadto urządzenia te bywają niewielkie i lekkie, co ułatwi precyzyjną pracę.

 

Gotowe zestawy akcesoriów np. MacAllister oferujący aż 500 elementów przydatnych do zaawansowanych prac modelarskich. Zawiera elementy ułatwiające polerowanie zarówno metalu jak i plastiku, a także przycinanie i szlifowanie różnych powierzchni. Bogaty zestaw ściernic pozwoli zarówno na piaskowanie, jak i żłobienie oraz cięcie rozmaitych materiałów. Dzięki stalowym i diamentowym nożom można wycinać i grawerować nawet skomplikowane wzory. W zestawie znajdują się też bardzo przydatne narzędzia modelarskie, czyli zaciski, wiertła i przecinaki stalowe.

 

Zestaw modelarza warto też uzupełnić oprecyzyjne kombinerki i pęsety – zarówno te proste, jak i zagięte, a także zestaw pędzelków o różnych kształtach i rozmiarach – płaskie i okrągłe. Warto też zawsze posiadać zapas ołówków o cienkim rysiku (około 0,5 mm)

Przy większych modelach (np. szkutniczych) przyda się też młotek o wadze obucha wynoszącym od 30 do 60 gram.

 Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Rodzaje tarcz do przecinarek

Rodzaje tarcz do przecinarek
Spotykamy wiele rodzajów przecinarek, a jeszcze więcej typów tarcz do nich. Które z nich wybrać? Zależy to głównie od materiału, z jakim mamy pracować...
Czytaj więcej

Multiszlifierka - precyzyjne narzędzie dla konstruktorów

Multiszlifierka - precyzyjne narzędzie dla konstruktorów
Multiszlifierka to jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi do majsterkowania. Dzięki możliwości doboru wielu nakładek urządzenia te dają szeroki ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Narzędzia przydatne miłośnikowi modelarstwa