Produkty

Narzędzia ręczne do krzewów, drzew i żywopłotów

Narzędzia ręczne do krzewów, drzew i żywopłotów

Krzewy oraz drzewa to jedne z ważniejszych i zdecydowanie najbardziej efektownych elementów dekoracyjnych naszego ogrodu. Do ich pełnej pielęgnacji konieczne jest przeprowadzanie systematycznych prac z udziałem narzędzi ręcznych. W jaki sposób poprawnie dbać o rośliny zielone? Czym przycinać? O wszystkich ręcznych narzędziach ogrodowych opowiemy w naszym artykule.

Toporek Vorel TUV/GS rączka FG 0,6 kg
Toporek Vorel TUV/GS rączka FG 0,6 kg

Prace związane z cięciem drzew oraz krzewów należą do jednych z najczęściej i najchętniej wykonywanych czynności. Taka pielęgnacja pozwala często uzyskać piękne formy dekoracyjnych koron. Iglaki mogą nabrać efektownych, geometrycznych kształtów. Żywopłoty są idealnie równe i tworzą równo przystrzyżone korytarze.

Aby uzyskać idealne formy dekoracyjne, konieczna jest znajomość różnych metod przycinania, ale również wiedza ogrodnicza i wprawa w wykonywaniu poszczególnych ruchów. Jednakże nie tylko technika wykonywanych prac ma znaczenie dla wzrostu roślin. Oczekiwany efekt osiągniemy przede wszystkim po zastosowaniu odpowiednich narzędzi.

Niewłaściwie dobranymi nożycami, możemy wyrządzić roślinie zaszkodzić, doprowadzając do obumarcia pędów oraz zahamowania wzrostu i bujnego kwitnienia.

Jeśli chcemy nadać odpowiedni kształt roślinie

Powinniśmy posiadać komplet narzędzi ręcznych do szybkiego i sprawnego przycinania poszczególnych gałązek. Żywopłot, który pełni funkcję naturalnego ogrodzenia, będzie wyglądał dobrze, tylko wówczas, gdy odpowiednio o niego zadbamy. Powinien być ułożony w estetyczny i finezyjny sposób. Drzewa nie mogą rozrastać się do niepożądanych form, przechodzić na działkę sąsiada oraz dawać zbyt dużo cienia. Natomiast krzewy – szczególnie owocowe, tylko odpowiednio przycięte dostarczą nam każdego roku świeżych owoców.

Nożyce do żywopłotu Greenmill
Nożyce do żywopłotu Greenmill

Aby nasz drzewno-krzewny ogród rzeczywiście prezentował się dobrze, konieczne będzie regularne przycinanie poszczególnych okazów. Bardzo dobrze sprawdzą się w tej funkcji ręczne nożyce do żywopłotu.

Idealnie poradzą sobie z młodymi i miękkimi pędami. Będą także nieocenioną pomocą podczas formowania skomplikowanych kształtów. Jeśli będziemy formować rośliny wysokie, warto pomyśleć o nożycach na wysięgniku, który ułatwi pracę i wykluczy konieczność korzystania z drabiny.

Nożyce do trawy Robi
Nożyce do trawy Robi

Nożyce ogrodnicze – krótki przegląd

Ten typ narzędzi, sprawdzi się podczas przycinania żywopłotu, ale również do skracania zbyt długiej trawy, która rośnie w miejscach trudno dostępnych. Nożycami przytniemy także rośliny dekoracyjnie, tworząc określone formy. Do cięcia trawy i roślin zielnych można zastosować najprostsze w użyciu nożyce jednoręczne. Do cięcia grubszych pędów i zdrewniałych części roślin niezbędne będą nożyce dwuręczne, posiadające na jednym z ostrzy wcięcie, ułatwiające przytrzymanie ciętego pędu. Z reguły nożyce ogrodnicze mają proste, gładkie ostrza. Ale istnieją też nożyce z ostrzami falistymi. Nożyce z takimi ostrzami lepiej tną zdrewniałe pędy i gałęzie, możemy mieć jednak problem z ich naostrzeniem. Do gałęzi grubszych, nieco zdrewniałych lepiej będzie użyć sekatora.

Sekatory – jakie do jakich prac

Zastosowanie sekatorów jest bardzo szerokie. Przytniemy nimi krzewy, pędy drzewek, ale przydają się również podczas przeprowadzania prac pielęgnacyjnych przy bylinach, warzywach oraz ziołach. Sekatorem skrócimy także kwiaty, które trafią do wazonu.

Sekator ogrodowy Verve
Sekator ogrodowy Verve

Część tnąca sekatora składa się z ostrza i tzw. stalnicy. Stalnica może być ostra − wtedy sekator działa podobnie jak nożyce. Sekator może też mieć stalnicę płaską − szerszą i grubszą, specjalnie wyprofilowaną, aby przytrzymać cięty pęd.

Rączki sekatorów mogą być pokryte pianką lub gumą, które zapobiegną nadmiernemu poceniu się dłoni podczas długiej pracy.

Ostrze sekatora powinno być wykonane ze stali nierdzewnej. Warto sprawdzić czy jest również pokryte powłoką antyadhezyjną, która zapewni precyzyjne, czyste cięcie (poszarpane tkanki roślin gorzej się goją i łatwiej ulegają infekcjom).

Sekator ma pracować lekko i precyzyjnie. Dobrze, aby uchwyt idealnie układał się w dłoni. Im dłuższa będzie nasza planowana praca tym zatem dokładniej wybierajmy odpowiedni sprzęt do cięcia.

W zależności od tego, do jakich prac chcemy przeznaczyć sekator, bardziej skomplikowany staje się wybór narzędzia. Jeśli będziemy go używać wyłącznie do prac z młodymi pędami oraz kwiatami – wówczas wystarczy nam mało skomplikowane narzędzie. Jeśli natomiast będziemy pracować ze zdrewniałymi pędami, wówczas konieczne będzie wyposażenie się w ostrza wykonane ze stali nierdzewnej, węglowej lub powlekanej.

Aby sekator był narzędziem bezpiecznym – warto żeby posiadał zabezpieczającą zapadkę lub strzemiączko, które uniemożliwi przypadkowe otwarcie sekatora.

Uwaga!

Dobry sekator powinien mieć ostrza wykonane z teflonu, taki materiał zmniejsza bowiem tarcie. Warto, aby były także wyposażone w lekkie,
aluminiowe rączki bądź wykonane z tworzywa sztucznego – te mogą być wzmocnione włóknem szklanym.

Do cięcia suchych pędów sprawdzą się sekatory kowadełkowe (tzw. jednoostrzowe), poradzą sobie z nawet bardzo twardym drewnem, pamiętajmy jednak, że nie powinniśmy ich używać w przypadku pędów żywych, bowiem mogą je zmiażdżyć.

Sekator krótki – bardzo często stosowany w małych ogrodach, można nim przycinać pędy o grubości do około 30 mm.

Sekator z długą rączką – przytniemy nim pędy o grubości około 25-50 mm. W niektórych przypadkach rączki sekatorów mogą być wysuwane teleskopowo.

Sekator na wysięgniku – jego zasięg cięcia może wynosić nawet 6 m, poradzi sobie z gałęziami o grubości nawet 40 mm, wysięgnik – czyli przedłużenie sekatora, jest zazwyczaj lekki, tak by nie obciążać niepotrzebnie rąk podczas pracy.

Porada eksperta

Dlaczego tak ważny jest odpowiedni dobór sekatorów? Narzędzia tego typu, przeznaczone do delikatniejszych pędów nie poradzą sobie z twardymi
gałęziami (podczas pracy z nimi znacznie stępimy powierzchnię sekatora). Z kolei sekatory przeznaczone do gałęzi twardych, zmiażdżą młode pędy.

Piły – w jakich pracach na pewno się przydadzą?

Piły, czyli narzędzia do tradycyjnego cięcia grubszych gałęzi dzielą się na poszczególne rodzaje:

- Piły z tradycyjną rączką, mogą służyć zarówno do cięcia żywych gałęzi, jak i suchego drewna. Piły również można zamocować na wysięgniku i tym samym znacznie zwiększyć sobie zasięg pracy.

- Piły kabłąkowe mają wymienne ostrza – idealne do drewna suchego lub mokrego. Piły tego rodzaju są zakończone ostro, a niektóre z nich mają również obrotowe ostrza, które zapewniają wygodną pracę w miejscach trudno dostępnych.

- Piła zwykła – charakteryzuje się prostym ostrzem, które z reguły nie jest dłuższe niż 45 cm, jej zaletą są bardzo duże możliwości pracy, także z gęsto rosnącymi pędami,

Piła otwornica Topex 300 mm
Piła otwornica Topex 300 mm

- Piła lisi ogon – posiada nieco zaostrzone ostrze, które ułatwia cięcie, szczególnie mocno zagęszczonych gałęzi, podczas pracy z tym narzędziem wykonujemy ruchy posuwiste.

Piła ogrodowa MacAllister 300 mm
Piła ogrodowa MacAllister 300 mm

- Piła ze składanym ostrzem – jest znacznie bezpieczniejsza podczas przenoszenia. Po skończonej pracy, wystarczy ją złożyć i w takiej formie schować do torby lub położyć w wyznaczone miejsce.

- Piły ramowe – przydają się do cięcia grubych gałęzi. Warto zwrócić uwagę, by rama tego narzędzia zwężała się z jednej strony, wówczas praca w trudno dostępnych miejscach będzie łatwiejsza.

Noże ogrodnicze – jakie jest ich zastosowanie?

Nóż, czyli najprostsze narzędzie do cięcia, sprawdzi się kiedy konieczne jest wykonanie prac w zakresie wycinania cienkich pędów, a także przy pobieraniu sadzonek, zbiorach warzyw i szczepienia drzewek. Noże mogą mieć ogólne zastosowanie, ale mogą również być przeznaczone do określonych czynności. Spośród najbardziej znanych rodzajów znajdziemy:

Krzesak – którego ostrze jest wygięte ku dołowi,

Okulizak – którego ostrze jest tak ukształtowane by ułatwić rozchylenie kory,

Szczepak – z prostym ostrzem.

Porada eksperta

Jeśli zależy nam na posiadaniu dobrego noża, wybierzmy ten wykonany ze stali węglowej. Ten materiał zapewni nam bardzo precyzyjne cięcie.
Nóż może być składany lub nieruchomy. Noże, których ostrze jest ruchome, powinno być mocno osadzone w uchwycie oraz być bardzo stabilne.

Warto wiedzieć: żywotność każdego noża można przedłużyć. Wystarczy przetrzeć jego ostrze po każdej pracy – naoliwioną szmatką. Ostrza trzeba także systematycznie ostrzyć. Ostry nóż nie będzie strzępił pędów, co sprawi, że szybciej będą się goić.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Żywopłot z grabu – sadzenie, formowanie, pielęgnacja

Żywopłot z grabu – sadzenie, formowanie, pielęgnacja
Żywopłot spełnia w ogrodzie wiele funkcji, od czysto użytkowych po dekoracyjne. Jeśli wybierzemy do jego zasadzenia graby, drzewa te – odpowiednio zas...
Czytaj więcej

Elektronarzędzia do krzewów, drzew i żywopłotów

Elektronarzędzia do krzewów, drzew i żywopłotów
Niektóre prace ogrodowe można wykonać własnoręcznie, do innych konieczne będzie użycie elektronarzędzi. Tę zależność szczególnie łatwo można zaobserwo...
Czytaj więcej

Jak przycinać i formować żywopłot?

Jak przycinać i formować żywopłot?
Starannie utrzymany żywopłot jest piękną ozdobą i niezwykle wytrzymałym ogrodzeniem, które chroni nas przed kurzem, słońcem, hałasem, wizytą niepowoła...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Narzędzia ręczne do krzewów, drzew i żywopłotów