Naturalne dekoracje wnętrz – modne przez cały rok

Chcąc udekorować nasze wnętrza, często wybieramy gotowe produkty dostępne w sklepach. Jeśli jednak zależy nam niepowtarzalnych ozdobach, możemy przygotować je samodzielnie, np. przy użyciu materiałów, które znajdziemy w naszym ogrodzie, w lesie czy nad rzeką. W artykule podpowiemy, jakie „znaleziska” przydadzą nam się w tworzeniu dekoracji wnętrz i jak możemy je wykorzystać.

Ozdoby hand made w stylu eko

Moda na ozdoby hand made nie ustaje – na internetowych blogach i w wielu serwisach znajdziemy niezliczone inspiracje, na których możemy się wzorować, tworząc własne dekoracje. Większość z proponowanych nam projektów powstaje przy użyciu materiałów nieużywanych, pozornie niepotrzebnych lub bezużytecznych. Okazuje się, że przy odrobienie wyobraźni i cierpliwości możemy sklecić z nich udane kompozycje, których z pewnością nie znajdziemy na żadnej sklepowej półce.

W dekoracjach typu DIY bardzo często wykorzystywane są przedmioty i materiały, które każdy z nas może mieć za darmo. Znajdziemy je na spacerze, wakacyjnym wyjeździe czy we własnym ogrodzie. Co więcej, możemy też dowolnie je wymieniać, by nasze ozdoby zmieniały się wraz z nastającymi po sobie porami roku. To największa zaleta naturalnych dekoracji wnętrz – wystarczy krótka przechadzka, by wrócić do domu z torbą „nowych”, darmowych i ekologicznych ozdób. Dzięki nim w naszym domu zapanuje atmosfera odpowiednia do panującego sezonu, a ponadto nasze mieszkanie zyska ciepły, naturalny charakter. Oczywiście same dary natury to często zbyt mało, by stworzyć kompletne ozdoby – będą nam więc potrzebne także podstawowe narzędzia i akcesoria, o których więcej powiemy w dalszej części tekstu. Pamiętajmy też, że znalezione w terenie skarby mogą posłużyć nam do ozdobienia akcesoriów, które już znalazły miejsce w naszym domu – dzięki nim latarenki, świeczniki, pudełka czy wazony nabiorą całkiem nowego wyrazu.

Jakie materiały przydadzą nam się w dekoracji wnętrz?

Zanim wybierzemy się na poszukiwanie przydatnych materiałów, warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim pamiętajmy o zabraniu ze sobą ostrego narzędzia oraz woreczka, w którym wygodnie przyniesiemy do domu nasz zdobycze.

Porada eksperta:

Gdy wybieramy się na poszukiwanie naturalnych materiałów do dekoracji domu, warto zabrać ze sobą torbę i ostry nożyk, który ułatwi nam np. przecinanie gałązek lub ściąganie kory z pni.

Latarnia_drewniana_JumiLatarnia_drewniana_JumiLatarnia_drewniana_JumiLatarnia_drewniana_Jumi

Oto lista naturalnych materiałów, które można wykorzystać w dekoracji wnętrz:

gałęzie – zarówno te większe, jak i drobne. Większa gałąź posłuży nam np. do zawieszenia na niej rozmaitych zawieszek, a drobne patyczki wykorzystamy m.in. do dekoracji świecznika lub pojemnika na przybory biurowe. Połączone ze sobą gałęzie stworzą też oryginalną ramę, której wnętrze udekorujemy np. bombkami czy piernikami osadzonymi na tle zielonego igliwia. W okresie zimowym z pewnością przydadzą nam się gałązki iglaste, z których przygotujemy chociażby świąteczny wieniec lub stroik.

suche liście – jesienią z ich znalezieniem nie będziemy mieli problemu. Taki materiał doskonale nadaje się jako dodatek do suchych bukietów, ale wykorzystamy go też do ozdabiania przedmiotów metodą decoupage.

Czy wiesz, że...?

W dekoracji wnętrz sprawdzą się także inne suche rośliny, np. letnie kwiaty, które należy zerwać odpowiednio wcześnie i zasuszyć, lub pokryte nimi całe gałązki. W jesienno-zimowych dekoracjach doskonale sprawdzą się także uschnięte kwiatostany traw ozdobnych lub powszechnie występującej trzciny.

Noz_na_ostrza_lamaneNoz_na_ostrza_lamaneNoz_na_ostrza_lamaneNoz_na_ostrza_lamane

szyszki – szyszki doskonale sprawdzają się w wielu rolach, a w dekoracjach pojawiają się głównie w okresie Bożego Narodzenia – mogą być elementem świątecznych stroików lub świeczników, a także nadają się na oryginalne ozdoby choinkowe. Możemy wykorzystać je do stworzenia alternatywnej choinki, wypełnić nimi transparentne naczynie lub zawiesić je na wstążkach. Ozdoby z szyszek możemy też dodatkowo pomalować lub oprószyć sztucznym śniegiem.

mech – miękkie poduchy zielonego mchu także znajdą zastosowanie w dekoracji – zimą można wykonać z nich wieniec lub imitację małej choinki, które następnie uzupełnimy niewielkimi bombkami. Mech może też być jednym z elementów roślinnych, które znajdą się w urokliwej, całorocznej kompozycji umieszczonej w szklanym naczyniu.

- kora – szczególnie pięknie prezentuje się kora brzozowa. Łatwo zdejmiemy ją z martwej, ułamanej gałęzi za pomocą ostrego nożyka. Kora brzozy nadaje się np. do dekoracji szklanych naczyń (możemy wyciąć w niej także różnorodne kształty). Z pewnością znajdziemy także zastosowanie dla kory drzew iglastych.

Porada eksperta:

Kilku- lub kilkunastocentymetrowej grubości gałęzie brzozy doskonale nadają się do wykonania z nich cienkich plastrów. Te z kolei świetnie sprawdzą się w roli ozdób choinkowych lub okazjonalnych zawieszek, szczególnie jeśli ozdobimy je typowo świątecznym motywem, np. podobizną płatków śniegu.

Spray_Dupli_Color_lakier_bezbarwnySpray_Dupli_Color_lakier_bezbarwnySpray_Dupli_Color_lakier_bezbarwnySpray_Dupli_Color_lakier_bezbarwny

kamyki, żwirek, piasek – te materiały świetnie nadają się do tworzenia ozdobnych kompozycji umieszczonych w szklanych naczyniach, np. w zwykłych słoikach. Mogą stanowić też dekoracyjne warstwy drenażowe w kompozycjach roślinnych, np. z sukulentami w roli głównej.

żołędzie, kasztany, orzechy laskowe – to atrybuty jesieni, które właśnie w jesiennych ozdobach sprawdzą się najlepiej. Można tworzyć z nich warstwy w naczyniach, łączyć z wieńcami lub oklejać nimi wybrane przedmioty.

jarzębina, ostrokrzew, berberys – ich gałązki z intensywnie czerwonymi owocami wykorzystamy w stroikach, nietypowych zimowych bukietach i świecznikach.

Narzędzia i akcesoria przydatne przy projektach DIY

Wymienione powyżej materiały doskonale nadają się do wykonywania sezonowych dekoracji. W okresie jesienno-zimowym szczególnie dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju gałęzie, szyszki, kora, mech i pokryte czerwonymi owocami pędy berberysu lub jarzębiny. Jednak w wielu wypadkach nie wystarczą one, by stworzyć kompletne ozdoby. Jakie akcesoria mogą nam się przydać projektach DIY?

Grys_marmurowy_bialyGrys_marmurowy_bialyGrys_marmurowy_bialyGrys_marmurowy_bialy

Sznurki, tasiemki, wstążki – niezastąpione w okresie bożonarodzeniowym. Sznurek jutowy o charakterystycznym kolorze idealnie komponuje się z naturalnymi ozdobami – możemy owinąć nim świecznik lub donicę z miniaturowym drzewkiem, albo wykorzystać go do związania bukietu z gałęzi. W tym celu sprawdzi się też popularna rafia. Cienkie sznurki będą też przydatne do przymocowania mchu lub świerkowych gałązek do styropianowej formy. Tasiemki i wstążki będą z kolei niezastąpione w przypadku eleganckich wieńców i stroików, na których będziemy mogli je powiesić. Ponadto pozwolą na zawieszenie bombek na gałęzi zastępującej nam choinkę lub po prostu udekorują przygotowane kompozycje.

Klej wikol, klej na gorąco lub klej uniwersalny – odpowiednie spoiwo będzie niezastąpione np. w przypadku, gdy zechcemy wykonać świąteczną latarenkę ze starego słoika. Klej wikolowy posłuży nam do oklejenia naczynia korą brzozową lub połączenia ze sobą kijków, które utworzą zawieszkę w formie gwiazdki. Dzięki niemu będzie możliwe także zastosowanie metody decoupage na szkle lub drewnie. Również kleje innego typu, np. zwykły klej szybkoschnący, będą przydatne podczas łączenia ze sobą poszczególnych elementów, np. szyszek.

Farba i pędzelek lub farba w sprayu – wiele z naszych materiałów nadaje się do malowania, co znacznie powiększa nasze dekoratorskie możliwości. Do wyboru mamy zwykłe farby akrylowe, które możemy zastąpić też farbami do drewna i metalu. Warto polecić jednak również farby w sprayu, za pomocą których możemy osiągnąć spektakularne efekty. Pamiętajmy też, że przy okazji tworzenia świątecznych dekoracji z pewnością przyda nam się sztuczny śnieg, którym efektownie ozdobimy świerkowe gałązki, słoikowe lampiony lub dekoracje z szyszek. Skorzystajmy też z brokatu lub pozłoty.

Nic_lniana_Stahl_Tex_nablyszczanaNic_lniana_Stahl_Tex_nablyszczanaNic_lniana_Stahl_Tex_nablyszczanaNic_lniana_Stahl_Tex_nablyszczana

Porada eksperta:

W tworzeniu dekoracji przyda się też ostry nożyk, np. z łamanymi ostrzami, oraz nożyczki. Dzięki nim łatwo nadamy materiałom odpowiednie kształty lub dotniemy wstążki i sznurki na określony wymiar.

Nasza bożonarodzeniowa dekoracja wnętrz może powstać także przy użycie produktów, które staną się dla niej stabilną bazą. Będą to nie tylko naturalne plastry drewna i deski bądź wspomnienie już słoiki czy inne szklane naczynia. Wiele ciekawych ozdób stworzymy przy użyciu styropianowych form – kul, okręgów, stożków, ale też gwiazdek, bałwanków, dzwonków czy anielskich skrzydeł. Możemy potraktować je jak szkielety naszych ozdób, a następnie wykończyć je różnorodnymi materiałami znalezionymi w terenie.

Klej_do_drewna_wikolowy_DragonKlej_do_drewna_wikolowy_DragonKlej_do_drewna_wikolowy_DragonKlej_do_drewna_wikolowy_Dragon