Zyskaj do 200 zł rabatu na całe zakupy online! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Niezbędne wyposażenie glazurnika

Aby szybko i sprawnie przeprowadzić prace glazurnicze, warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który je ułatwi i przyspieszy – o czym warto pamiętać?

Początek prac glazurniczych oznacza często konieczność skuwania starych okładzin, wyburzanie ścian, a także tworzenie bruzd niezbędnych do poprowadzenia nowych instalacji.

Przy tego typu pracach pomocne będzie lekkie, ale precyzyjnie działające urządzenie elektryczne, jakim jest młotek kujący z udarem i regulacją obrotów, który pomoże skuć stare kafle z nawet najbardziej trudno dostępnych miejsc. W miejsce wspomnianego narzędzia można użyć odpowiedniej szlifierki, bruzdownicy czy przecinarki tarczowej.

 Pomiary

Aby precyzyjnie rozplanować, a następnie układać płytki zgodnie z wymaganiami inwestora czy projektanta, niezbędne będzie korzystanie z urządzeń pomiarowych. Do takich zaliczymy m.in.:

- lasery dla glazurników, które bardzo ułatwiają równe i precyzyjne układanie płytek na ścianach, sufitach czy podłogach,

- mierniki kątów,

- miarki, najlepiej  zwijane,

- zawsze przydatną linijkę oraz ołówek,

- poziomicę, przy której warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania libelli. Powinny one być odporne na pękanie i łatwe w czyszczeniu, najlepiej żeby były wykonane z wysokiej jakości szkła akrylowego, z nierdzewnymi pierścieniami wewnętrznymi do odczytywania. Pęcherz powinien mieć optymalną wielkość i szybkość przemieszczania się, być otoczony specjalną, fluoryzującą cieczą. Ważne są także ergonomiczne uchwyty ułatwiające pracę i zmniejszające zmęczenie dłoni glazurnika przy częstym korzystaniu z poziomic.  

 Wykonanie

Niezbędnym narzędziem dla każdego glazurnika będzie przecinarka do płytek ceramicznych. Może to być urządzenie zarówno elektryczne, jak i ręczne. Służy do przecinania płytek o wymiarach standardowych, a także wielkoformatowych. Jako największe zalety przecinarek ręcznych uważa się ich niewielki ciężar, precyzyjne i tzw. czyste cięcie. Nowoczesne ręczne urządzenia są ergonomiczne i nie wymagają użycia większej siły do cięcia. Poza tym są trwałe i odporne na uszkodzenia. Są wystarczające przy niewielkim zakresie prac glazurniczych, a przy większych zadaniach warto użyć urządzeń elektrycznych. Przecinarki wraz z zastosowanym w nich osprzętem typu noże, przecinaki, tarcze diamentowe stanowią bardzo istotne narzędzie glazurników.

Przy układaniu płytek warto także posiadać obcęgi z kółkami tnącymi, które posłużą do wycinania wąskich, około jednocentymetrowych pasków.

Położenie płytek wymaga przygotowania odpowiedniej zaprawy cementowej lub kleju. Do ich wymieszania potrzebujemy odpowiednich pojemników oraz mieszadeł używanych w wiertarkach elektrycznych.

sm2_11sm2_11sm2_11sm2_11

Żeby zapobiegać układaniu zbyt grubej warstwy zaprawy pod glazurę, warto zaopatrzyć się w pacę o odpowiedniej szerokości zęba. Ząb pacy powinien być dwa razy większy od przewidywanej i zalecanej grubości warstwy klejącej (np. wysokość zębów 8 mm pozwoli na uzyskanie grubości warstwy klejącej 4 mm). Przy płytach wielkoformatowych, czyli większych niż 40x40 cm, zalecane jest stosowanie pac o zębach półokrągłych, w kształcie litery U.

Specjalne pace z gumowymi podkładami stosowane są przy fugowaniu spoin między płytkami, ułatwiają one właściwe rozprowadzanie fug. Innego typu pace mogą służyć do czyszczenia płytek po fugowaniu. Posiadają one podkład z gąbki, która oczyszcza płytki, ale nie usuwa fug ze spoin.

Do dociskania okładzin bardzo przydaje się glazurnikom gumowy młotek, którym można delikatnie i bez uszkodzeń wyrównywać układane powierzchnie.

Podczas wiercenia niezbędnych otworów w glazurze (np. na gniazdka, przewody, wieszaki) można stosować elektryczne wiertarki, ale bez użycia udaru. Potrzebny jest tu specjalny osprzęt, tzw. koronki do pracy na mokro i sucho.

Bezpieczeństwo

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i wygody przy wykonywaniu prac glazurniczych istotna okazuje się ochrona kolan. Powinny do tego celu być stosowane co najmniej antypoślizgowe nakolanniki, nie krępujące ruchów w żadnej pozycji. Są także dostępne specjalne, ergonomiczne siodełka, ułatwiające pracę w pozycji klęczącej, chroniące stawy kolanowe oraz plecy.

Mlotek_gumowy_MacAllisterMlotek_gumowy_MacAllisterMlotek_gumowy_MacAllisterMlotek_gumowy_MacAllister