Niezbędne wyposażenie podczas spawania

Podczas spawania – czy to klasycznego, zwanego łukowym, czy też spawania gazowego – najważniejsze jest zapewnienie sobie maksymalnego bezpieczeństwa a także komfortu pracy i niezawodności. Aby je sobie zagwarantować, potrzebować będziemy wszelkich niezbędnych narzędzi i akcesoriów.

Spawanie łukowe 

spawanie

Tutaj nie obejdzie się rzecz jasna bez sprawnej spawarki transformatorowej zasilanej poprzez kabel – to główne narzędzie przy spawaniu łukowym. Jednym z kluczowych elementów tejże spawarki jest specjalny przewód uziemiający ze szczypcami, który bierze udział przy wykonywaniu każdego zadania. Nie możemy zapominać też o tym, że spawarka transformatorowa posiada uchwyt elektrody – to właśnie jego chwytamy dłonią, aby spawać. Umieszczoną w uchwycie elektrodę od czasu do czasu musimy wymieniać, dlatego też zawsze powinniśmy być wyposażeni w co najmniej kilka sztuk. Przy spawaniu łukowym nieocenione mogą się okazać także dodatkowe elementy, o których często zapominamy. Do nich należałoby zaliczyć metalową szczotkę, która po drugiej stronie posiada jeszcze tak zwany „dziobak”. Przydatne w wielu sytuacjach okażą się z pewnością także cięgi zaciskowe.

Spawanie gazowe

Przy spawaniu gazowym powinniśmy pamiętać przede wszystkim o wyposażeniu się w butle gazowe z reduktorem oraz manometrem, który znacznie usprawni wykonywanie wielu prac, pokazując na swoich wskaźnikach aktualne ciśnienie gazu. Niezbędnym narzędziem, które zastępuje w tym przypadku uchwyt elektrody jest palnik połączony z butlą za pomocą węża. Same elektrody zastępują tutaj zaś specjalne spoiwa. Cały mechanizm uruchamiamy za pomocą zapalniczki do palnika. Tutaj także nie wolno zapominać o dodatkowych narzędziach, takich jak papier ścierny czy imadło – niezastąpione chociażby przy spawaniu czołowym rur.
spawanie
Odzież ochronna

Niezbędnym wyposażeniem podczas każdego rodzaju spawania jest też odzież ochronna, która gwarantuje nam pełne bezpieczeństwo podczas pracy. Tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na twarz i ręce, które powinny być zabezpieczone wyjątkowo skutecznie. Ochronę rąk zapewniają nam specjalistyczne rękawice robocze, chroniące głównie przed poparzeniem. Bardziej zróżnicowane akcesoria mamy w przypadku osłon na twarz. Najskuteczniejszym sposobem jest wybór takiej maski ochronnej, która osłania ściśle całą twarz – posiada jedynie szybkę, dzięki której widzimy spawany materiał. Podczas spawania możemy co prawda użyć samych okularów ochronnych – mamy zapewnioną wówczas lepszą widoczność – ale nie zabezpieczamy całej twarzy, co może być ryzykowne. Podczas spawania ważne są też pozostałe części garderoby, takie jak gumowe obuwie robocze czy bawełniana koszula z wysokim kołnierzem.

Data publikacji: 31.10.2014