Produkty

Nowe życie starej ramy obrazu

Nowe życie starej ramy obrazu

Rama obrazu ma na celu jego podtrzymanie oraz pełni funkcję dekoracyjną. Dzięki temu, że całość doskonale się ze sobą komponuje, ściana zyskuje piękny element zdobniczy. Jeśli jednak rama ma już swoje lata i zamiast wzbogacać, odbiera urok – warto ją odnowić. Jak się do tego zabrać?

barwiona rama obrazuUsunięcie farby

Pierwszym krokiem do odnowienia starej ramy drewnianej jest usunięcie z niej zniszczonych powłok. Mogą one mieć pochodzić zarówno z farby, jak i lakieru.  Najczęściej do tego celu używa się papieru ściernego o grubszej gramaturze – głównie wtedy, gdy stare powłoki nie są zbyt grube.

Klejenie połączeń

Po wstępnym usunięciu farby należy dokładnie sprawdzić łączenia ram. Jeśli zauważymy, że rama nie jest zbyt solidnie sklejona, warto użyć kleju stolarskiego (preferowany jest tutaj klej szybko schnący). Do wzmocnienia złączeń mogą się również przydać cienkie gwoździe i młotek. Konieczny wtedy będzie demontaż tyłu ramy. Co więcej, po wbiciu gwoździ, aby przykryć ich główki, powinniśmy nałożyć szpachlówkę do drewna.

złota ramaOczyszczanie

Po umocnieniu złączeń ramy ważne jest, by całkowite ją oczyścić, najlepiej za pomocą wilgotnej ściereczki. Rama nie powinna się jednak zamoczyć! Drewno może wtedy ulec odkształceniu, a jego powrót do dawnego kształtu nie będzie już możliwy.

Zabezpieczenie

Kolejnym krokiem jest jej zabezpieczenie specjalnym preparatem, który uchroni drewno przed szkodnikami. Otworki powstałe w wyniku wgryzania się korników należy zasklepić. Do tego celu możemy użyć roztopionego wosku, a po wyschnięciu jego nadmiar usuwamy przy pomocy szpachelki.

Barwienie

Po zabezpieczeniu drewna barwimy je bejcą. Ma to na celu nadanie ramie właściwego odcienia, który od tej pory będzie zdobił obraz. Ramę możemy też poddać złoceniu. Do tego celu możemy wykorzystać np. lakier pozłacający. Jeśli mamy na celu uzyskanie efektu antycznego, możemy dodać specjalnego wosku do drewna. Końcowym zabiegiem będzie polakierowanie ramy, dzięki czemu utrzyma się ona w dobrej formie przez najbliższe lata.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Akcesoria ścierne do elektronarzędzi - przegląd przydatnych materiałów

Akcesoria ścierne do elektronarzędzi - przegląd przydatnych materiałów
Wiertarki i szlifierki to elektronarzędzia, które niejednokrotnie przydają się do rozmaitych prac w naszych gospodarstwach domowych. Tego rodzaju sprz...
Czytaj więcej

Jak poprawnie używać polerki mechanicznej?

Jak poprawnie używać polerki mechanicznej?
Polerka mechaniczna to urządzenie, które najczęściej używane jest do poprawy stanu lakieru w samochodzie, ale nie tylko. Możemy wykorzystać ją także w...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Nowe życie starej ramy obrazu