Produkty

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę

Kupując mieszkanie od dewelopera oczekujemy spełnienia określonych w umowie warunków. Dotyczą one m.in. zakresu wykonanych w lokalu prac budowlano-wykończeniowych oraz odpowiedniej ich jakości. Faktyczny stan mieszkania możemy sprawdzić podczas jego odbioru. Na co zwrócić szczególną uwagę?

sprawdzanie rozmiarow nowego mieszkaniaTechniczny odbiór mieszkania przez klienta ma na celu ocenę, czy stan wykończenia zakupionego lokalu jest zgodny z tym określonym w umowie. Aby być pewnym, że deweloper wywiązał się właściwie ze swoich obowiązków, powinniśmy przyjrzeć się naszemu lokum bardzo dokładnie, zwracając uwagę na najmniejsze szczegóły. Będzie to najłatwiejsze za dnia – w naturalnym świetle najlepiej dostrzeżemy faktyczny stan wnętrza.

Jeśli będziemy samodzielnie przeprowadzać odbiór techniczny naszego mieszkania, warto zabrać ze sobą poziomicę, miarkę i kątownik. Za ich pomocą będziemy mogli określić realne wymiary mieszkania, skontrolować równość ścian i upewnić się, że wszelkie narożniki mają kąt prosty.

Przyda się także projekt mieszkania, na podstawie którego łatwo stwierdzimy, czy w lokalu zamontowane zostały w odpowiednich miejscach gniazdka elektryczne, czy wyprowadzono podłączenia pod elementy wyposażenia łazienki, a także czy do budowy wykorzystano materiały wskazane w umowie (np. okna plastikowe zamiast drewnianych).

Poza sprawdzeniem tych podstawowych elementów należy dokładnie przyjrzeć się ścianom – tynk powinien być pozbawiony wszelkich nierówności oraz pęcherzy powietrza, a także nie może odchodzić ani być porysowany – szczególnie w narożnikach ścian.

Równie wiele uwagi poświęćmy podłodze. Powinna być równa, a przy ścianach posiadać szczelinę dylatacyjną umożlwiającą swobodną pracę posadzki.

Przyglądamy się także oknom i drzwiom – sprawdzamy, czy otwierają i zamykają się lekko i bez skrzypienia. Nie powinny być również porysowane czy brudne, np. od farby, a także poobijane (dotyczy to drzwi zewnętrznych i wewnętrznych).

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest, prąd. Jego obecność w kontaktach sprawdzimy za pomocą próbnika. Jeśli chodzi o punkty świetlne, najlepiej zabrać ze sobą kilka zestawów oprawek i żarówek. Po zamocowaniu każdej z nich zapalamy światło i sprawdzamy, czy wszystkie świecą. Jeśli nie lub jeśli żarówki mrugają, deweloper powinien się tym zająć.

Przyglądamy się także instalacji wodnej – kontrolujemy ilość dostępnych odpływów i dopływów wody.

Jeśli zakupiliśmy lokal z garażem i piwnicą, odwiedzamy również i te pomieszczenia, gdzie sprawdzamy m.in., czy przyznano nam dokładnie te pomieszczenia, które zaznaczono w umowie, i czy mają one odpowiednie wymiary.

Jeżeli nasze mieszkanie miało zostać oddane w stanie pod klucz, sprawdzamy także jakość zamontowania elementów wyposażenia łazienki (wanna, sedes, umywalka) oraz ich stan. Dodatkowo opukujemy glazurę i terakotę, co pozwoli nam się upewnić, ze płytki dobrze przylegają do podłoża.kontrola poziomów w mieszkaniu

Podpisując protokół odbioru mieszkania oświadczamy, że dostaliśmy klucze, a nasze mieszkanie spełnia warunki określone w umowie. Jeśli jednak znaleźliśmy jakieś defekty, powinny one zostać w nim zapisane wraz z informacją ze strony dewelopera, w jakim terminie zobowiązuje się je zlikwidować. Pamiętajmy też, że podpisanie dokumentów nie oznacza, że usterek w mieszkaniu nie możemy zgłaszać również później. Takie prawo przysługuje każdemu, bowiem na mocy przepisów zawartych w kodeksie cywilnym, wykonawca obiektu ponosi odpowiedzialność za jego fizyczne wady. Dotyczy to także nieistotnych pozornie szczegółów, jak np. widok z okna czy rodzaj ogrodzenia, jakim otoczono ogród. Wszelkie odchylenia od warunków określonych w umowie są podstawą do roszczeń wobec dewelopera.

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Przegląd narzędzi pomiarowych

Przegląd narzędzi pomiarowych
Narzędzia pomiarowe pozwalają na wygodne wykonywanie pomiarów oraz wyznaczanie odpowiedniego kąta i poziomu montowanych elementów. Są bardzo przydatne...
Czytaj więcej

Jak wygląda odbiór budynku

Jak wygląda odbiór budynku
Każdy budynek, zarówno użyteczności publicznej, jak i jednorodzinny dom wolnostojący, musi uzyskać oficjalne pozwolenie na użytkowanie. W tym celu prz...
Czytaj więcej

Dalmierz bluetooth – dla kogo?

Dalmierz bluetooth – dla kogo?
Nowoczesne technologie wkroczyły na teren budowy już dawno temu dzięki nowoczesnym maszynom i na nich nie poprzestały. Jedną z – oczekiwanych sk...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Odbiór mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę